ManaPlus - en to ja translation catalogue (1183 entries)

en:                   to the manaplus client.
ja:                   をmanaplusクライアントへ設定しました

en:                   used to set custom parameters
ja:                   でカスタムパラメーターを設定しました

en:      --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
ja:      --openglエラー      : OpenGLを今回のみ無効にする

en:      --safemode       : Start game in safe mode
ja:      --safemode       : セーフモードでゲームを始める

en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
ja:      --screenshot-dir : スクリーンショットの保存場所

en:      --update-host    : Use this update host
ja:      --update-host    : このアップデートホストを利用する

en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
ja:   -C --config-dir     : 使用する設定ファイル

en:   -D --default        : Choose default character server and character
ja:   -D --default        : デフォルトで使用するキャラクターサーバーとキャラクターを選択する

en:   -L --chat-log-dir   : Chat log dir to use
ja:   -L --chat-log-dir   : チャットログ場所

en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
ja:   -L --localdata-dir  : ローカルデータディレクトリの場所

en:   -P --password       : Login with this password
ja:   -P --password       : このパスワードでログインする

en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
ja:   -T --tests          : ドライバーと自動コンフィグレーションのテストを始める

en:   -U --username       : Login with this username
ja:   -U --username       : この名前でログインする

en:   -c --character      : Login with this character
ja:   -c --character      : このキャラクターでログインする

en:   -d --data           : Directory to load game data from
ja:   -d --data           : ゲームデータを読み込む場所

en:   -h --help           : Display this help
ja:   -h --help           : ヘルプメニュー表示

en:   -l --log-file       : Log file to use
ja:   -l --log-file       : 使用するログファイル

en:   -p --port           : Login server port
ja:   -p --port           : ログインサーバーポート

en:   -s --server         : Login server name or IP
ja:   -s --server         : ログインサーバー又はIP

en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
ja:   -u --skip-update    : アップデートをスキップする

en:   -v --version        : Display the version
ja:   -v --version        : バージョンを表示

en:   Time for next level: %s
ja:   次のレベル達成までの時間: %s

en: ##1  It is strongly recommended that
ja: ##1 する事を強く推奨します

en: ##1  The update process is incomplete.
ja: ##1  アップデートは完了していません

en: ##1  you try again later.
ja: ##1  しばらくたってからもう一度試してください

en: %d FPS (Software)
ja: %d FPS (ソフトウェア)

en: %d FPS (fast OpenGL)
ja: %d FPS (速い OpenGL)

en: %d FPS (old OpenGL)
ja: %d FPS (古い OpenGL)

en: %d day | %d days
ja[0]: %d日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d秒

en: %d week | %d weeks
ja[0]: %d週

en: %s can't join your party because party is full.
ja: パーティが満員の為%sは参加できません

en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
ja: %sは存在しない為、作成できません

en: %s has invited you to join the %s party.
ja: %sはあなたを%sというパーティに招待しました

en: %s has invited you to join the guild %s.
ja: %sがギルド %sへ招待しています

en: %s has invited you to join their party.
ja: %sはあなたをパーティに招待しました

en: %s has joined your party.
ja: %sがパーティに参加しました

en: %s has kicked from your guild.
ja: %sがギルドから追い出しました

en: %s has left your guild.
ja: %sがギルドを退会しました

en: %s has left your party.
ja: %sがパーティから退会しました

en: %s is already a member of a party.
ja: %sは既にパーティのメンバーです

en: %s is not in your party!
ja: %sはパーティのメンバーではありません

en: %s is now a member of your party.
ja: %sはパーティのメンバーになりました

en: %s refused your invitation.
ja: %sは招待を拒否しました

en: %s wants to %s %s do you accept?
ja: %sが%s %sを希望しています。承認しますか？

en: %s wants to trade with you, do you accept?
ja: %sはあなたにトレードを申請しています

en: %s whispers: %s
ja: %s ささやく: %s

en: (0) default moves to target
ja: (0) ターゲットへデフォルト接近

en: (1) moves to target in distance 1
ja: (1) 距離1でターゲットへ接近

en: (2) moves to target in distance 2
ja: (2) 距離2でターゲットに近付く

en: (3) moves to target in distance 3
ja: (3) 距離3でターゲットへ接近

en: (3) pick up 3x3 cells
ja: (3) 3x3セルの範囲で拾う

en: (5) moves to target in distance 5
ja: (5) 距離5でターゲットに近付く

en: (7) moves to target in distance 7
ja: (7) 距離7でターゲットに近付く

en: (?) attack
ja: (?) 攻撃

en: (?) away
ja: (?) アウェイ

en: (?) crazy move
ja: (?) クレイジームーブ

en: (?) imitation
ja: (?) 真似をする

en: (?) magic attack
ja: (?) 魔法攻撃

en: (?) move to target
ja: (?) ターゲットに近付く

en: (?) pick up
ja: (?) 拾う

en: (?) pvp attack
ja: (?) PvP攻撃

en: (?) unknown follow
ja: (?) 不明なフォロー

en: (?) unknown move
ja: (?) 不明なムーブ

en: (A) away
ja: (A) アウェイ

en: (A) go and pick up in max distance
ja: (A) 最大範囲で拾う

en: (A) go, attack, pickup
ja: (A) 接近、攻撃、拾う

en: (A) moves to target in attack range
ja: (A) 攻撃範囲内のターゲットに近付く

en: (C) moves with crazy moves
ja: (C) クレイジームーブ

en: (D) debug map view
ja: (D) デバッグマップビュー

en: (D) default attack
ja: (D) デフォルト攻撃

en: (D) default follow
ja: (D) デフォルトフォロー

en: (D) default imitation
ja: (D) デフォルト真似

en: (D) default moves
ja: (D) デフォルトムーブ

en: (D) default pick up 2x1 cells
ja: (D) デフォルト範囲で拾う 2x1セル

en: (F) forward pick up 2x3 cells
ja: (F) 広範囲で拾う 2x3セル

en: (F) free camera mode
ja: (F) フリーカメラモード

en: (F) use #frillyar for magic attack
ja: (F) 魔法攻撃は #frillyarを使う

en: (G) game camera mode
ja: (G) ゲームカメラモード

en: (G) go and attack
ja: (G) 接近、攻撃

en: (G) go and pick up in distance 8
ja: (G) 距離8で拾う

en: (I) invert moves
ja: (I) 逆ムーブ

en: (I) use #ingrav for magic attack
ja: (I) 魔法攻撃は #ingravを使う

en: (M) mirror follow
ja: (M) ミラーフォロー

en: (N) normal map view
ja: (N) 通常マップビュー

en: (O) on keyboard
ja: (O) キーボード

en: (O) outfits imitation
ja: (O) 服装真似

en: (P) pet follow
ja: (P) ペットフォロー

en: (R) relative follow
ja: (R) 友達フォロー

en: (S) small pick up 1x1 cells
ja: (S) 小範囲で拾う 1x1セル

en: (S) switch attack with shield
ja: (S) 盾あり攻撃

en: (U) ultra map view 2
ja: (U) ウルトラマップビュー2

en: (U) use #upmarmu for magic attack
ja: (U) 魔法攻撃は #upmarmuを使う

en: (a) archer attack range
ja: (a) 弓師攻撃範囲

en: (a) attack all players
ja: (a) 全てのプレイヤーを攻撃

en: (a) custom crazy move
ja: (a) カスタムクレイジームーブ

en: (b) attack bad relations
ja: (b) 敵を攻撃

en: (b) black & white map view
ja: (b) 白黒マップビュー

en: (c) moves with some crazy moves
ja: (c) クレイジームーブを含んだムーブ

en: (c) use #chiza for magic attack
ja: (c) 魔法攻撃は #chizaを使う

en: (d) don't attack players
ja: (d) 他のプレイヤーを攻撃しない

en: (d) double normal + crazy
ja: (d) ダブルノーマル + クレイジー

en: (d) without auto attack
ja: (d) 自動攻撃なし

en: (default)
ja: (デフォルト)

en: (e) empty map view
ja: (e) 空マップビュー

en: (empty)
ja: (空)

en: (f) attack all except friends
ja: (f) 友達以外を攻撃

en: (f) use #flar for magic attack
ja: (f) 魔法攻撃は #flarを使う

en: (g) go and pick up in distance 4
ja: (g) 距離4の範囲で拾う

en: (no sound)
ja: (ミュート)

en: (s) switch attack without shield
ja: (s) 盾なし攻撃

en: (u) ultra map view
ja: (u) ウルトラマップビュー

en: /close > Close the whisper tab
ja: /closeでささやきタブを閉じます

en: /exp > Show/change party experience sharing options
ja: /exp でパーティ内のExpシェアモードを表示/変更する

en: /help > Display this help.
ja: /help > ヘルプメニューを表示

en: /ignore > Ignore the other player
ja: /ignore > 他のプレイヤーを完全無視する

en: /invite > Invite a player to your guild
ja: /invite > プレイヤーをギルドへ招待する

en: /invite > Invite a player to your party
ja: /invite パーティにプレイヤーを招待する

en: /item > Show/change party item sharing options
ja: /item パーティ内でアイテム共有モードを表示/変更する

en: /kick > Kick a user from the channel
ja: /kickでユーザーをチャンネルから一時的に追い出します

en: /kick > Kick some one from the guild you are in
ja: /kick > プレイヤーをギルドから追い出します

en: /kick > Kick some one from the party you are in
ja: /kick パーティからメンバーを一時的に追い出す

en: /leave > Leave the guild you are in
ja: /leave > ギルドから退会する

en: /leave > Leave the party you are in
ja: /leave パーティから退会する

en: /op > Make a user a channel operator
ja: /opでユーザーをチャンネルのオペレーターにします

en: /quit > Leave a channel
ja: /quitでチャンネルを去ります

en: /topic > Set the topic of the current channel
ja: /topicで現在いるのチャンネルのトピックを表示します

en: /unignore > Stop ignoring the other player
ja: /unignore はプレイヤー無視を解除をします

en: /users > Lists the users in the current channel
ja: /usersで現在いるチャンネルのユーザのリストを表示します

en: 1%% = %d exp, avg mob for 1%%: %s
ja: 1%% = %d exp, 平均の敵 1%%: %s

en: < Previous
ja: < 前へ

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable experience sharing, or "0", "no", "false" to disable experience sharing.
ja: ＜ポリシー＞ Expシェアモードを有効するためには "1", "yes", "true"、無効にするには"0", "no", "false"と入力して下さい

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable item sharing, or "0", "no", "false" to disable item sharing.
ja: ＜ポリシー＞ アイテム共有モードを有効するためには "1", "yes", "true"、無効にするには"0", "no", "false"と入力して下さい

en: Accept Guild Invite
ja: ギルド招待を受け入れる

en: Accept Party Invite
ja: パーティ招待を受け入れます

en: Accept sell/buy requests
ja: 売買リクエストを受け入れる

en: Accepted guild invite from %s.
ja: %sからのギルド招待を承認しました

en: Accepted party invite from %s.
ja: %sからのパーティ招待を承認しました

en: Accepting incoming trade requests
ja: トレードリクエストを有効にしました

en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
ja: アクセスできません。サーバーが混みあっています

en: Account and Character Management
ja: アカウントとキャラクター管理

en: Account expired.
ja: アカウントの有効期限が切れました

en: Account was not found. Please re-login.
ja: アカウントが見つかりませんでした。再度ログインして下さい

en: Account: %s
ja: アカウント: %s

en: Add
ja: 追加

en: Add comment
ja: コメントをする

en: Add name to chat
ja: 名前をチャットへ追加する

en: Add to attack list
ja: 攻撃リストへ追加する

en: Add to buy shop.
ja: 購入リストに追加

en: Add to chat
ja: チャットに追加

en: Add to ignore list
ja: 攻撃無視リストへ追加する

en: Add to priority attack list
ja: 攻撃優先リストへ追加する

en: Add to sell shop.
ja: 販売リストに追加

en: Add to trade
ja: トレードウィンドウに追加

en: Add to trade 10
ja: トレードウィンドウに10追加する

en: Add to trade all
ja: トレードウィンドウに全て追加する

en: Add to trade half
ja: トレードウィンドウに半分追加する

en: Address:
ja: アドレス:

en: Afk message
ja: AFKメッセージ

en: Agility
ja: 機敏さ

en: Agility %+d
ja: 機敏さ %+d

en: Agility:
ja: 機敏さ:

en: Agree trade
ja: トレードを了承する

en: Agreed. Waiting...
ja: 了承しました

en: Air collision Highlight
ja: 空コリジョンハイライト

en: All
ja: 全て

en: All whispers ignore failed.
ja: 全てのささやきの無視に失敗しました

en: All whispers ignored.
ja: 全てのささやきを無視しました

en: All whispers unignore failed.
ja: 全てのささやきの無視解除に失敗しました

en: All whispers unignored.
ja: 全てのささやきを無視解除しました

en: Allow Target
ja: ターゲットを有効にする

en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
ja: 全てのタブで呪文とGMコマンドをログする

en: Allow self heal with mouse click
ja: クリックでヒール

en: Allow trading
ja: トレードを受付ける

en: Allow whispers
ja: 全てのささやきを受け取る

en: Alpha:
ja: アルファ:

en: Alt FPS limit:
ja: Alt FPS リミット:

en: Ambient FX
ja: 環境FX

en: Amount:
ja: 量:

en: An unknown member tried to say: %s
ja: 不明なメンバーからの応答: %s

en: Annihilated.
ja: 全滅しちゃった

en: Announce
ja: アナウンス

en: Apply
ja: 適用

en: Applying change to OpenGL requires restart.
ja: OpenGLの設定を変更するため、再起動をしてください

en: Are you sure you want to delete this character?
ja: このキャラクターを削除しますか？

en: Are you sure you want to leave guild %s?
ja: ギルド %sから本当に退会しますか?

en: Are you sure you want to leave party %s?
ja: パーティ %sから本当に退会しますか?

en: Assign
ja: 割り当てる

en: Astral Magic
ja: アストラル魔法

en: Atk
ja: 攻撃

en: Attack
ja: 攻撃

en: Attack Delay
ja: 攻撃遅延

en: Attack Range
ja: 攻撃距離

en: Attack delay:
ja: 攻撃遅延

en: Attack mobs
ja: 敵を攻撃する

en: Attack while moving
ja: 移動中も攻撃する

en: Auction
ja: オークション

en: Audio
ja: オーディオ

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました

en: Auto Close
ja: 自動で閉じる

en: Auto adjust perfomance
ja: パフォーマンスを自動調整

en: Auto fix position
ja: 自動で位置を修正

en: Auto hide chat window.
ja: チャットウィンドウを自動で隠す

en: Auto open this window
ja: この窓を自動で開ける

en: Auto target only reachable monsters
ja: 攻撃可能範囲のモンスターのみ

en: Average level: %d
ja: 平均レベル: %d

en: Away
ja: アウェイ

en: Away outfit
ja: AFK中の服装

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Battle
ja: バトル

en: Be friend
ja: 友達になる

en: Being
ja: プレイヤー

en: Bereft of life, you rest in peace.
ja: 命を失い天国に向かった

en: Better perfomance (enable for better perfomance)
ja: より良いパフォーマンス (より良いパフォーマンスの為には有効にして下さい)

en: Better quality (disable for better perfomance)
ja: より良いクオリティ (より良いパフォーマンスの為には無効にして下さい)

en: Black list
ja: ブラックリスト

en: Blacklisted
ja: ブラックリスト化されています

en: Blink name
ja: 名前を点灯させる

en: Blue:
ja: 青:

en: Bold font
ja: 太字フォント

en: Bot Checker
ja: ボットチェッカー

en: Bot Checker Window
ja: ボットチェッカーウィンドウ

en: Bot checker
ja: ボットチェッカー

en: Bots support
ja: ボットサポート

en: Bubbles with names
ja: 吹き出し,名前表示あり

en: Bubbles, no names
ja: 吹き出し,名前表示なし

en: Buy
ja: 買う

en: Buy (?)
ja: 買う (?)

en: Buy items
ja: 購入

en: Cache size:
ja: キャッシュサイズ:

en: Calibrate
ja: カリブレーション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot create a whisper tab for nick "%s"! It either already exists, or is you.
ja: %sへのささやきタブの作成に失敗しました。そのタブは既に開いている、もしくは自分宛てです

en: Cannot create party. You are already in a party
ja: パーティーを作成することはできません。もうパーティーに入っています

en: Cannot raise skill!
ja: スキルはこれ以上あがりません

en: Cannot send empty whispers!
ja: 空のささやきを送信することはできません

en: Cannot shout!
ja: 叫べません

en: Cannot use this ID.
ja: このIDは使用できません

en: Cart
ja: カート

en: Change
ja: 変更

en: Change Attack Type
ja: 攻撃方法変更

en: Change Attack Weapon Type
ja: 武器変更

en: Change Crazy Move mode
ja: クレイジームーブモード変更

en: Change Email
ja: メールアドレス変更

en: Change Email Address
ja: メールアドレスの変更

en: Change Follow mode
ja: フォローモード変更

en: Change Imitation mode
ja: 真似モード変更

en: Change Login
ja: ログインの変更

en: Change Map View Mode
ja: マップビューモード変更

en: Change Move to Target type
ja: ターゲットへ接近方法変更

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change Pickup Type
ja: 拾い方を変更

en: Change Server
ja: サーバー変更

en: Change guild position
ja: ギルドポジションを変更

en: Change move type
ja: ムーブタイプ変更

en: Change pos in guild
ja: ギルドでの役割を変更

en: Changing game servers
ja: ゲームサーバーを変更しています

en: Changing to OpenGL
ja: OpenGLに変更

en: Channel operators can kick and op other users from the channel.
ja: チャンネルのオペレーターはチャンネルからオペレーター以外のユーザーを追い出すことができます

en: Channels are not supported!
ja: チャンネルはサポートされていません

en: Character deleted.
ja: キャラクターを削除しました

en: Character points: %d
ja: キャラクターポイント: %d

en: Character stats OK
ja: 能力ポイント配分量は問題ありません

en: Chat
ja: チャット

en: Chat Window
ja: チャットウィンドウ

en: Chat creating failed!
ja: チャット作成失敗

en: Chinese (China)
ja: 中国語 (中国)

en: Choose
ja: 選択

en: Choose World
ja: 世界の選択

en: Choose Your Server
ja: サーバーを選択してください

en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
ja: サーバーを選んで下さい  *** セーフモード ***

en: Choose your guild's name.
ja: ギルド名を選んでください

en: Choose your party's name.
ja: パーティ名を選んでください

en: Clear
ja: クリア

en: Clear outfit
ja: 服装を削除する

en: Client too old.
ja: アップデートが必要です

en: Client uptime: %s
ja: クライアントの稼働時間: %s

en: Close
ja: 閉じる

en: Close current Chat Tab
ja: このチャットタブを閉じる

en: Colors
ja: 色

en: Command Editor
ja: コマンドエディタ

en: Command:
ja: コマンド:

en: Command: /close
ja: コマンド: /close

en: Command: /exp
ja: コマンド: /exp

en: Command: /exp <policy>
ja: コマンド: /exp <ポリシー>

en: Command: /ignore
ja: コマンド: /ignore

en: Command: /invite <nick>
ja: コマンド: /invite <プレイヤー名>

en: Command: /item
ja: コマンド: /item

en: Command: /item <policy>
ja: コマンド: /item <ポリシー>

en: Command: /kick <nick>
ja: コマンド: /kick <プレイヤー名>

en: Command: /leave
ja: コマンド: /leave

en: Command: /op <nick>
ja: コマンド: /op <プレイヤー名>

en: Command: /quit
ja: コマンド: /quit

en: Command: /topic <message>
ja: コマンド: /topic <メッセージ>

en: Command: /unignore <player>
ja: コマンド: /unignore <プレイヤー名>

en: Command: /users
ja: コマンド: /users

en: Commands
ja: コマンド

en: Commands Window
ja: コマンドウインドウ

en: Comment:
ja: コメント:

en: Comment:
ja: コメント:

en: Comment: %s
ja: コメント: %s

en: Completed
ja: 完了

en: Completely ignore
ja: 完全無視

en: Confirm Character Delete
ja: キャラクター削除の確認をしてください

en: Confirm:
ja: 確認:

en: Confirmed. Waiting...
ja: 確認中

en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
ja: "%s"と"%s"キーが重複しています。 ゲームプレイに悪い影響が出るかもしれません

en: Connect
ja: 接続

en: Connecting to server
ja: サーバーに接続しています

en: Connecting to the game server
ja: ゲームサーバーに接続しています

en: Connecting...
ja: 接続しています...

en: Connection to server terminated.
ja: サーバーへの接続が切断されました

en: Copy Outfit
ja: 服をコピーする

en: Copy equipped to Outfit
ja: 装着品を服装にコピー

en: Copy to chat
ja: チャットへコピーする

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Correction points: %d
ja: 修正点: %d

en: Could not create party.
ja: パーティ作成失敗

en: Could not inivte user to guild.
ja: ユーザーをギルドへ招待できませんでした

en: Could not join party!
ja: パーティに参加できませんでした

en: Could not steal anything...
ja: 何も盗めませんでした

en: Crazy move A program
ja: クレイジームーブ A プログラム

en: Crazy moves
ja: クレイジームーブ

en: Create
ja: 作成

en: Create Guild
ja: ギルドを作成する

en: Create Party
ja: パーティを作る

en: Created:
ja: 作成:

en: Creating guild called %s.
ja: ギルド %sを作成しました

en: Creating party called %s.
ja: パーティ %sを作成しました

en: Critical Hit
ja: クリティカルヒット

en: Critical hit:
ja: クリティカルヒット:

en: Cursor:
ja: カーソル:

en: Custom cursor
ja: カスタムカーソル

en: Custom resolution (example: 1024x768)
ja: カスタム解像度 (例: 1024x768)

en: Custom update host
ja: カスタムアップデートホスト

en: Cycle monster targets
ja: 選択したモンスターを円で表示

en: Cycle player targets
ja: 選択したプレイヤーを円で表示

en: Czech
ja: チェコ語

en: Damage per sec.
ja: ダメージ/秒

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug Window
ja: デバグウィンドウ

en: Default
ja: 標準に戻す

en: Default collision Highlight
ja: デフォルトコリジョンハイライト

en: Delay:
ja: 遅延:

en: Delete
ja: 削除

en: Deleted:
ja: 削除:

en: Description:
ja: 詳細:

en: Dexterity
ja: 命中率

en: Dexterity %+d
ja: 命中率 %+d

en: Dexterity:
ja: 命中率:

en: Did You Know?
ja: 豆知識

en: Did you know
ja: 豆知識

en: Did you know Window
ja: 豆知識窓

en: Direct Down
ja: 下方向

en: Direct Left
ja: 左方向

en: Direct Right
ja: 右方向

en: Direct Up
ja: 上方向

en: Disable / Enable Game modifier keys
ja: ゲームモディファイアキーを無効 / 有効にする

en: Disable advanced beings caching (Software)
ja: アドバンスキャッシュを無効にする (ソフトウェア)

en: Disable away
ja: AFKを無効にする

en: Disable beings caching (Software)
ja: キャッシュを無効にする (ソフトウェア)

en: Disable highlight
ja: 強調表示を無効

en: Disregard
ja: 無視する

en: Disregarded
ja: 無視している

en: Disregarded Names
ja: 無視している名前

en: Do you want your possessions identified?
ja: 遺体の持ち物を確定して欲しい？

en: Don't remove name
ja: 名前を消さない

en: Download music
ja: 音楽をダウンロードする

en: Downloading server list...%2.2f%%
ja: サーバーリストをダウンロード中...%2.2f%%

en: Draw hotkeys on map
ja: マップにホットキーを表示させる

en: Draw path
ja: パスを表示させる

en: Drop
ja: 落とす

en: Drop all
ja: 全て落とす

en: Drop...
ja: 落とす...

en: Duplicated login.
ja: 重複ログイン

en: Dutch (Belgium/Flemish)
ja: ドイツ語 (ベルギー/フランドル)

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Server
ja: サーバー編集

en: Edit spell
ja: 呪文を編集する

en: Effects
ja: 効果

en: Email Change
ja: メールアドレス変更

en: Email changed successfully!
ja: メールアドレスを変更しました

en: Email:
ja: Eメール:

en: Emote Shortcut %d
ja: スマイリーショートカット: %d

en: Emote Shortcut Window
ja: スマイリーショートカットウィンドウ

en: Emote failed!
ja: スマイリー表示失敗

en: Emperium check failed.
ja: 認証エラー

en: Empty address given to Network::connect()!
ja: ネットワークに空のアドレスが送信されました::connect()!

en: Emulate right click from keyboard
ja: 右クリックをエミュレートする

en: Enable / Disable away mode
ja: AFKモードを有効 / 無効にする

en: Enable Audio
ja: オーディオを有効にする

en: Enable advert protocol
ja: アドバートプロトコルを有効にする

en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
ja: アルファチャンネル修正を有効化 (ソフトウェア-重くなる可能性があります)

en: Enable attack filter
ja: 攻撃フィルターを有効にする

en: Enable auction bot support
ja: オークションボットのサポート

en: Enable away
ja: AFKを有効にする

en: Enable battle tab
ja: バトルタブを有効

en: Enable bot checker
ja: ボットチェッカーを有効にする

en: Enable buggy servers protection (do not disable)
ja: 不安定なサーバー保護を有効にする(無効にしない)

en: Enable chat Log
ja: チャットログを有効

en: Enable debug log
ja: デバッグログを有効にする

en: Enable extended mouse targeting
ja: エクステンドマウスターゲットを有効にする

en: Enable game sfx
ja: ゲームSFXを有効にする

en: Enable gui sfx
ja: GUI SFXを有効にする

en: Enable guild bot support and disable native guild support
ja: ギルドサポートを無効にしギルドボットを有効にする

en: Enable highlight
ja: 強調表示を有効

en: Enable joystick
ja: ジョイスティックを使用可能にする

en: Enable lazy scrolling
ja: レイジースクロールを有効にする

en: Enable map reduce (Software)
ja: マップ削減を有効化 (ソフトウェア)

en: Enable mumble voice chat
ja: Mumble Voice Chatを有効にする

en: Enable music
ja: 音楽を有効にする

en: Enable opacity cache (Software, can use many memory)
ja: 透過キャッシュを有効化する (ソフトウェア-メモリを沢山使用する可能性があります)

en: Enable quick stats
ja: クイックスタッツを有効にする

en: Enable reorder sprites.
ja: スプライトリオーダーを有効にする.

en: Enable resize
ja: リサイズを有効にする

en: Enable server side attack
ja: サーバーサイドアタックを有効にする

en: Enable shop mode
ja: ショップモードを有効にする

en: Enable trade tab
ja: トレードタブを有効

en: Enable/Disable Trading
ja: 取引を有効/無効にする

en: Enemy
ja: 敵

en: English
ja: 英語

en: Enter new resolution:
ja: 解像度を入力して下さい:

en: Enter password for deleting character
ja: キャラクターを削除するにはパスワードを入力して下さい

en: Enter password:
ja: パスワードを入力して下さい:

en: Enter the old password first.
ja: 元のパスワードを入力してください

en: Entering game world
ja: ゲームの世界に移動しています

en: Equip
ja: 装着

en: Equip arrows first.
ja: 矢を装着して下さい

en: Equipment
ja: 装着品

en: Equipment Window
ja: 装着ウィンドウ

en: Erase
ja: 消す

en: Erased
ja: 削除済

en: Erased Names
ja: 削除した名前

en: Error
ja: エラー

en: Error creating updates directory!
ja: 更新フォルダの作成エラー

en: Error message sound
ja: エラーメッセージ音

en: Error retreiving server list!
ja: サーバーリストの読み込みに失敗

en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
ja: エラー: %s は存在しない為、作成できません

en: Exp Notification
ja: Exp通知

en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
ja[0]: Expスピード %d 分ごと: %s

en: Exp: %d/%d Left: %d
ja: Exp: %d/%d 残り: %d

en: Experience sharing disabled.
ja: Expシェアモード無効

en: Experience sharing enabled.
ja: Expシェアモード有効

en: Experience sharing not possible.
ja: Expシェアモード不可能

en: Experience sharing unknown.
ja: Expシェアモード不明

en: F
ja: 友達

en: FPS limit:
ja: FPSリミット:

en: Failed adding item for unknown reason.
ja: 不明な理由でアイテム追加失敗

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
ja: アイテム追加失敗。相手のインベントリーに空スロットがありません

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
ja: アイテム追加失敗。相手のインベントリーが重量オーバーです

en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
ja: アイテムの追加に失敗しました。アイテム一種類を一つのウインドウ上で重複して追加することは出来ません

en: Failed adding item. You can't trade this item.
ja: アイテム追加失敗。このアイテムはトレードできません

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
ja: キャラクター作成に失敗しました。既に使われている名前もしくは無効な文字が含まれています

en: Failed to delete character.
ja: キャラクター削除に失敗しました

en: Failed to send as sender or letter invalid.
ja: 文字か差出人が無効の為送信に失敗しました

en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
ja: フルスクリーンモード、また前モードの復元にも失敗しました

en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
ja: ウインドウモード、また前モードの復元にも失敗しました

en: Failed to use item.
ja: アイテム使用に失敗

en: Farewell, come back any time...
ja: さようなら　また会いましょう

en: Fast OpenGL
ja: 速い OpenGL

en: Female
ja: 女性

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Floating '...' bubble
ja: フローティング'...'吹出し

en: Floating bubble
ja: 吹出し

en: Follow
ja: フォロー

en: Follow canceled
ja: フォローを止める

en: Follow:
ja: フォロー:

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: French
ja: フランス語

en: Friend
ja: 友達

en: Friend Names
ja: 友達の名前

en: Full screen
ja: フルスクリーン

en: GM Names
ja: GM名

en: Game
ja: ゲーム

en: Game Over!
ja: ゲームオーバー

en: Game modifiers are disabled
ja: ゲームモディファイアは無効になってます

en: Game modifiers are enabled
ja: ゲームモディファイアは有効になってます

en: Game modifiers are unknown
ja: 不明なゲームモディファイア

en: Gamma
ja: ガンマ

en: General
ja: 一般

en: General Magic
ja: ジェネラル魔法

en: German
ja: ドイツ語

en: Global announcement from %s:
ja: %sからのアナウンス:

en: Global announcement:
ja: グローバルアナウンス:

en: Global message sound
ja: グローバルメッセージ音

en: Got disconnected from server!
ja: サーバーから切断されました

en: Grab mouse and keyboard input
ja: マウスとキーボード入力をグラブ

en: Green:
ja: 緑:

en: Group friends in who is online window
ja: オンラインリストをグループ化する

en: Gui opacity
ja: GUI不透明

en: Gui theme
ja: GUIテーマ

en: Guild
ja: ギルド

en: Guild %s quit requested.
ja: ギルド %sへ退会届を出しました

en: Guild / Party message sound
ja: ギルド/パーティメッセージ音

en: Guild Members
ja: ギルドメンバー

en: Guild Name
ja: ギルド名

en: Guild castle: %s
ja: ギルド城: %s

en: Guild created.
ja: ギルド作成成功

en: Guild exp: %d
ja: ギルドExp: %d

en: Guild level: %d
ja: ギルドレベル: %d

en: Guild master: %s
ja: ギルドマスター: %s

en: Guild name is missing.
ja: ギルド名がありません

en: Guild name: %s
ja: ギルド名: %s

en: Guild next exp: %d
ja: 次のギルドExpまで: %d

en: Guild: %s
ja: ギルド: %s

en: Hair color:
ja: 髪色:

en: Hair style:
ja: ヘアスタイル

en: Heal
ja: HP回復

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Window
ja: ヘルプウィンドウ

en: Help font
ja: ヘルプフォント

en: Hide
ja:  非表示

en: Hide Windows
ja: ウィンドウを隠す

en: Hide shield sprite
ja: シールドスプライトを隠す

en: Hide shop messages
ja: 売買メッセージを隠す

en: Highlight floor items
ja: 床に落ちているアイテムを強調表示

en: Highlight map portals
ja: マップポータルを強調表示

en: Highlight message sound
ja: メッセージ音をハイライト

en: Highlight monster attack range
ja: モンスターの攻撃範囲を強調表示

en: Highlight player attack range
ja: 攻撃可能範囲を強調表示

en: Highlight words (separated by comma)
ja: 文字をハイライト (コンマで区切る)

en: Home Place
ja: ホーム位置

en: Home Place Border
ja: ホームボーダー

en: Huh? What's that?
ja: うん？何それ？

en: Human
ja: 人間

en: Hw acceleration
ja: ハードウェアアクセラレーション

en: I guess this did not run too well.
ja: あんまり上手くいかなかったぜー

en: Icon:
ja: アイコン:

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
ja: 入力するニックネームにスペースが含まれている場合はダブルコーテーション("")で囲んでください

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
ja: そんなにも生気に満ちていなければ既に葬られていたはず

en: If you're the last person in the channel, it will be deleted.
ja: チャンネルにユーザーがいない場合は削除されます

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore input 1
ja: インプット１完全無視

en: Ignore input 2
ja: インプット２完全無視

en: Ignore mobs
ja: 無視している敵

en: Ignored
ja: 完全無視している

en: Ignored Names
ja: 完全無視している名前

en: Ignoring incoming trade requests
ja: トレードリクエストを無効にしています

en: Imitation
ja: 真似

en: Imitation canceled
ja: 真似をやめる

en: Imitation:
ja: 真似:

en: In: %d bytes/s
ja: 入力: %dバイト/秒

en: Incorrect hair.
ja: 間違った髪型

en: Incorrect password
ja: パスワードが違います

en: Incorrect race.
ja: 種別が間違っています

en: Incorrect slot.
ja: 間違ったスロット

en: Incorrect stats.
ja: 間違った統計

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Info
ja: 情報

en: Information dialog sound
ja: インフォメーションダイアログ音

en: Insert coin to continue.
ja: ゲームを続けるためにはコインを入れてください

en: Insufficient HP!
ja: HP不足

en: Insufficient SP!
ja: SP不足

en: Intelligence
ja: 魔力

en: Intelligence %+d
ja: 魔力 %+d

en: Intelligence:
ja: 魔力:

en: Invalid update host: %s
ja: 無効なアップデートホスト:%s

en: Inventory
ja: インベントリー

en: Inventory Window
ja: インベントリーウィンドウ

en: Inventory is full.
ja: インベントリーが満杯です

en: Invite
ja: 招待

en: Invite to guild
ja: ギルドへ招待

en: Invite to party
ja: パーティへ招待

en: Invited user %s to guild %s.
ja: ユーザー %sを、ギルド %sに招待しました

en: Invited user %s to party.
ja: ユーザー %s をパーティに招待しました

en: Item Shortcut %d
ja: アイテムショートカット: %d

en: Item Shortcut Window
ja: アイテムショートカットウィンドウ

en: Item Shortcuts Key
ja: アイテムショートカットキー

en: Item belongs to someone else.
ja: これは他のプレイヤーのアイテムです

en: Item is too far away.
ja: アイテムが遠すぎます.

en: Item is too heavy.
ja: アイテムが重過ぎます

en: Item sharing disabled.
ja: アイテム共有モード無効

en: Item sharing enabled.
ja: アイテム共有モード有効

en: Item sharing not possible.
ja: アイテム共有モード不可能

en: Item sharing unknown.
ja: アイテム共有モード不明

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese font
ja: 日本語フォント

en: Job:
ja: ジョブポイント:

en: Job: %d
ja: ジョブ: %d

en: Joystick
ja: ジョイスティック

en: Key Conflict(s) Detected.
ja: ショートカットキーが重複しています

en: Key: %s
ja: 鍵: %s

en: Kick
ja: 追い出す

en: Kick failed!
ja: 追い出し失敗

en: Kick from guild
ja: ギルドから一時的に追い出す

en: Kick from party
ja: パーティから一時的に追い出す

en: Kick player
ja: プレイヤーを一時的に追い出す

en: Kick succeeded!
ja: 追い出し成功

en: Kill Stats Window
ja: キルスタッツ窓

en: Kill stats
ja: キル統計

en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
ja: キル/分: %s, Exp/分: %s

en: Kills: %s, total exp: %s
ja: キル: %s, 合計exp: %s

en: Language
ja: 言語

en: Last kill exp:
ja: 最後のExp:

en: Leave
ja: 退会

en: Leave Guild?
ja: ギルドから退会しますか？

en: Leave Party?
ja: パーティーから退会しますか？

en: Level %d
ja: レベル%d

en: Level: %d
ja: レベル: %d

en: Level: %d (GM %d)
ja: レベル: %d (GM %d)

en: Level: %d at %f%%
ja: レベル: %d と %f%%

en: Life Magic
ja: ライフ魔法

en: Limit max chars in chat line
ja: チャットで一行に表示する最大文字数を制限する

en: Limit max lines in chat
ja: チャットで表示する最大行数を制限する

en: Limits
ja: 制限

en: Load
ja: 読込み

en: Local Player Attack Range
ja: ローカルプレイヤーの攻撃範囲

en: Local Player Attack Range Border
ja: ローカルプレイヤーの攻撃範囲の枠線

en: Local Player Critical Hit
ja: ローカルプレイヤー　クリティカルヒットした時

en: Local Player Hits Monster
ja: ローカルプレイヤーがモンスターを攻撃した時

en: Local Player Miss
ja: ローカルプレイヤー　ミス

en: Log NPC dialogue
ja: NPCダイアログを記録する

en: Log magic messages in debug tab
ja: デバッグタブに呪文をログする

en: Logging in
ja: ログインしています

en: Login
ja: ログイン

en: Logs
ja: ログ

en: Looks like you got your head handed to you.
ja: 敵から「忘れ物」って自分の頭を渡されました

en: Low traffic mode
ja: 低トラフィックモード

en: Luck
ja: 幸運

en: Luck %+d
ja: 幸運 %+d

en: Luck:
ja: 幸運:

en: MVP player.
ja: MVPプレイヤー

en: MVP player:
ja: MVPプレイヤー:

en: Magic School:
ja: 魔法学園:

en: Magic level:
ja: 魔法レベル:

en: Main Font
ja: メインフォント

en: Male
ja: 男性

en: Mana:
ja: マナ:

en: Map
ja: マップ

en: Map Item
ja: マップアイテム

en: Map actors count:
ja: マップアクターの数:

en: Map:
ja: マップ:

en: Max
ja: 最大

en: Max members: %d
ja: 最大メンバー数: %d

en: Maximum hit:
ja: 最高ヒット:

en: Medium (12)
ja: 中 (12)

en: Member Invite to Guild
ja: ギルドへメンバーを招待しました

en: Member Invite to Party
ja: メンバーをパーティに招待しました

en: Message
ja: メッセージ

en: Message closes chat.
ja: チャットを閉じます

en: Message now closes chat.
ja: チャットを閉じます

en: Messages
ja: メッセージ

en: Minimal hit:
ja: 最低ヒット:

en: Minimap Window
ja: ミニマップウィンドウ

en: Minimap:
ja: ミニマップ:

en: Misc
ja: その他

en: Misses
ja: ミス

en: Modifier key
ja: モディファイアキー

en: Money: %s
ja: GP: %s

en: Monster Attack Range
ja: モンスター攻撃範囲

en: Monster HP bar
ja: モンスターのHPバー

en: Monster HP bar (second color)
ja: モンスターのHPバー（二番目の色）

en: Monster Hits Player
ja: モンスターがプレイヤーをヒットした時

en: Monsters
ja: モンスター

en: Move
ja: 動く

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Move Left
ja: 左へ移動

en: Move Right
ja: 右へ移動

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move camera
ja: カメラを動かす

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move to Home location
ja: ホーム位置まで移動

en: Move to Target
ja: ターゲットまで移動

en: Move to navigation point
ja: ナビゲーションポイントへ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Moving
ja: 動作

en: Music volume
ja: 音楽の音量

en: Music:
ja: 音楽:

en: NPCs
ja: NPC

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Name:
ja: 名前:

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Nature Magic
ja: ネイチャー魔法

en: Nav
ja: ナビ

en: Need
ja: 必要

en: Need Target
ja: ターゲット必要

en: Need a user to kick!
ja: 追い出すメンバーが必要です

en: Need a user to op!
ja: オペレーターになる人が必要です

en: Net
ja: ネット

en: Network Error
ja: ネットワークエラー

en: Neutral
ja: 普通

en: New Character
ja: 新しいキャラクター

en: New password too short.
ja: 新しいパスワードは文字数が足りません

en: Next
ja: 次

en: Next >
ja: 次へ >

en: Next Chat Tab
ja: 次のチャットタブ

en: Next Social Tab
ja: 次ソーシャルタブ

en: Next chat line
ja: 次チャット文

en: No
ja: いいえ

en: No Target
ja: ターゲットなし

en: No frame
ja: フレームなし

en: No servers available.
ja: 利用できるサーバーがありません

en: No text
ja: テキストなし

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
ja: あなたのキャラは本当は死んではいません。もっと素敵なところに向かっただけ

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 普通

en: Nothing to sell.
ja: 売るアイテムがありません

en: Notifications
ja: 通知

en: Nuke
ja: 消す

en: Old password incorrect.
ja: 変更前のパスワードが間違っています

en: On / Off audio
ja: オーディオ　オン/オフ

en: Online members: %d
ja: オンラインユーザー: %d

en: Online users: %d
ja: オンラインユーザー: %d

en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
ja: /%sへの可能なオプションは："yes", "no", "true", "false", "1", "0"

en: Options:
ja: オプション:

en: Other
ja: その他

en: Other Keys
ja: その他のキー

en: Other Player Hits Local Player
ja: 他のプレイヤーがローカルプレイヤーを攻撃した時

en: Other Players' Names
ja: 他のプレイヤー名

en: Out: %d bytes/s
ja: 出力: %d バイト/秒

en: Outfit: %d
ja: 服装: %d

en: Outfits
ja: 服装

en: Outfits Window
ja: 服装ウインドウ

en: Overhead text
ja: ヘッダーテキスト

en: Own Name
ja: 自分の名前

en: P
ja: 周囲

en: Particle Effects
ja: 特有の効果

en: Particle count:
ja: パーティクル数:

en: Particle count: %d
ja: パーティクル数:%d

en: Particle detail
ja: パーティクルの詳細

en: Particle effects
ja: パーティクル効果

en: Particle font
ja: パーティクルフォント

en: Party
ja: パーティー

en: Party %s quit requested.
ja: パーティ %sへ退会届を出しました

en: Party Members
ja: パーティメンバー

en: Party Name
ja: パーティ名

en: Party name is missing.
ja: パーティ名がありません

en: Party successfully created.
ja: パーティを作成しました

en: Party: %s
ja: パーティ: %s

en: Password Change
ja: パスワード変更

en: Password changed successfully!
ja: パスワードを変更しました

en: Password:
ja: パスワード:

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません

en: Perfomance
ja: パフォーマンス

en: Personal Shop
ja: 最大 (15)

en: Pick up
ja: 拾う

en: Pickup
ja: 拾う

en: Pickup Notification
ja: 収集通知

en: Ping: %s ms
ja: ピング: %s ms

en: Play
ja: プレイ

en: Player
ja: プレイヤー

en: Player HP bar
ja: プレイヤーのHPバー

en: Player HP bar (second color)
ja: プレイヤーのHPバー（二番目の色）

en: Player Hits Monster
ja: プレイヤーがモンスターをヒットした時

en: Player Position:
ja: プレイヤーの位置:

en: Player already %s!
ja: プレイヤーは既に%s

en: Player already erased!
ja: プレイヤーは削除されています

en: Player comment
ja: プレイヤーコメント

en: Player could not be %s!
ja: プレイヤーを%sできなかった

en: Player could not be erased!
ja: プレイヤーを削除できませんでした

en: Player could not be unignored!
ja: プレイヤーを完全無視解除できませんでした

en: Player no longer ignored!
ja: プレイヤーを完全無視解除しました

en: Player successfully %s!
ja: プレイヤーの%sに成功しました

en: Player successfully erased!
ja: プレイヤーを削除しました

en: Player wasn't ignored!
ja: プレイヤーを完全無視できませんでした

en: Players
ja: プレイヤー

en: Please at least type both the address and the port of the server.
ja: サーバーアドレスとポートを入力して下さい

en: Please distribute %d points
ja: %d ポイントを振り分けてください

en: Please remove %d points
ja: %dポイントを取り除いてください

en: Please specify a name.
ja: 名前を入力してください

en: Poison had no effect...
ja: 毒の影響はなかった

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Port:
ja: ポート:

en: Portal Highlight
ja: ポータルハイライト

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazilian)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Preparing download
ja: ダウンロード準備中...

en: Present: %s; %d players are present.
ja: 現在: %s; %d プレイヤーがいます

en: Press the button to start calibration
ja: ボタンを押してカリブレーションを開始

en: Previous Chat Tab
ja: 前のチャットタブ

en: Previous Social Tab
ja: 前ソーシャルタブ

en: Previous chat line
ja: 前チャット文

en: Price: %s / Total: %s
ja: 価格:%s /合計:%s

en: Print '...'
ja: '...'を表示する

en: Priority mobs
ja: 優先される敵

en: Propose trade
ja: トレードを申請する

en: Pulse
ja: 点滅

en: Put all whispers in tabs
ja: ささやきををタブで表示する

en: QQQ Unknown invite response for %s.
ja: QQQ %sから不明な返答

en: Quick Drop N Items
ja: Nアイテムをクイックドロップ

en: Quick Drop N Items from 0 slot
ja: Nアイテムを 0スロットからクイックドロップ

en: Quick drop Window
ja: クイックドロップウィンドウ

en: Quick heal target or self
ja: ターゲット又は自分をHP回復させる

en: Quit
ja: 終了

en: Race:
ja: 人種:

en: Rainbow
ja: カラフル

en: Received guild request, but one already exists.
ja: ギルド招待を承認したが既に入会しています

en: Received party request, but one already exists.
ja: パーティ招待を承認したが既に入会しています

en: Red:
ja: 赤:

en: Register
ja: 登録

en: Rejected from server.
ja: サーバーから拒否されました

en: Rejected guild invite from %s.
ja: %sからのギルド招待を拒否しました

en: Rejected party invite from %s.
ja: %sからのパーティ招待を拒否しました

en: Relation
ja: 関係

en: Relations
ja: 関係

en: Remember username
ja: ユーザー名を記憶する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove colors from received chat messages
ja: 受信したメッセージの色を無効にする

en: Remove from attack list
ja: 攻撃リストから削除する

en: Remove name
ja: 名前を削除する

en: Rename
ja: 名前を変更する

en: Rename map sign
ja:           マップサインの名前を変更

en: Request dialog sound
ja: リクエストダイアログ音

en: Request for Trade
ja: トレードをリクエスト

en: Request to quit denied!
ja: 今キャンセルできません

en: Requesting characters
ja: キャラクターを呼び出しています

en: Requesting registration details
ja: 登録内容を呼び出しています

en: Requesting to join channel %s.
ja: %sチャンネルへの参加をリクエスト中

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Windows
ja: ウィンドウをリセットする

en: Reset stats
ja: 統計をリセット

en: Reset timer
ja: タイマーをリセット

en: Reset yellow bar
ja: 黄色バーをリセットする

en: Resize chat tabs if need
ja: チャットタブをリサイズする

en: Resource images:
ja: リソースイメージ:

en: Resource orphaned images:
ja: リソース孤児イメージ:

en: Restart needed for changes to take effect.
ja: 設定変更の為、再起動をしてください

en: Restart your client for the change to take effect.
ja: 設定変更の為アプリケーションを再起動してください

en: Result
ja: 結果

en: Retrieve
ja: 取出す

en: Retrieve 10
ja: 10 取出す

en: Retrieve all
ja: 全部取出す

en: Retrieve half
ja: 半分取出す

en: Return now toggles chat.
ja: 改行キーでチャット入力ができます

en: Return toggles chat.
ja: 改行キーでチャット入力ができます

en: Road Point
ja: ロードポイント

en: Rotate the stick and don't press buttons
ja: ボタンは押さないでスティックを回転する

en: Russian
ja: ロシア語

en: Sadly, no trace of you was ever found...
ja: 悲しいですがあなたの跡形さえも残っていません

en: Safe OpenGL
ja: セーフ OpenGL

en: Save
ja: セーブ

en: Saving screenshot failed!
ja: スクリーンショットを保存できませんでした

en: School level:
ja: 学校レベル:

en: Screen Resolution Changed
ja: スクリーンの解像度を変更しました

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Screenshot saved as
ja:  としてスクリーンショットを保存しました

en: Scroll Chat Down
ja: チャットを下へスクロールする

en: Scroll Chat Up
ja: チャットを上へスクロールする

en: Scroll laziness
ja: レイジースクロール

en: Scroll radius
ja: ラディアススクロール

en: Secure font
ja: 安全なフォント

en: Secure trades
ja: トレードを安全化する

en: Seems you need more money... ;-)
ja: GPが足りません

en: Select OK
ja: OKを選択する

en: Select World
ja: 世界を選ぶ

en: Select amount of items to drop.
ja: 落とすアイテムの数量を入力してください

en: Select amount of items to retrieve.
ja: 取出すアイテムの数量を入力してください

en: Select amount of items to split.
ja: 分割するアイテムの量を選択してください

en: Select amount of items to store.
ja: 保管するアイテムの数量を入力してください

en: Select amount of items to trade.
ja: トレードするアイテムの数量を入力してください

en: Sell
ja: 売る

en: Sell (?)
ja: 売る (?)

en: Sell items
ja: 販売

en: Send
ja: 送信する

en: Server overpopulated.
ja: サーバーが混雑しています

en: Server type:
ja: サーバータイプ:

en: Server:
ja: サーバー:

en: Set as enemy
ja: 敵に設定する

en: Set home location
ja: ホーム位置変更

en: Setup
ja: 設定

en: Setup Window
ja: 設定ウィンドウ

en: Sfx volume
ja: Sfx音量

en: Shop
ja: 店

en: Shop Window
ja: ショップウィンドウ

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show
ja: 表示

en: Show Items
ja: アイテムを表示する

en: Show MVP messages
ja: MVPメッセージを表示する

en: Show background
ja: 背景を表示する

en: Show battle events
ja: バトルイベントを表示

en: Show beings transparency
ja: 透過を表示する

en: Show chat colors list
ja: チャットの文字色リストを表示

en: Show chat history
ja: チャット履歴を表示

en: Show damage inflicted to monsters
ja: モンスターに与えたダメージを表示する

en: Show extended minimaps
ja: 拡張ミニマップを表示する

en: Show gender
ja: 性別を表示する

en: Show ip addresses on screenshots
ja: スクリーンショットにIPを表示させる

en: Show job
ja: ジョブを表示する

en: Show job exp messages
ja: ジョブExpメッセージを表示する

en: Show level
ja: レベルを表示する

en: Show links in announce
ja: アナウンスにリンクを表示する

en: Show monster hp bar
ja: モンスターのHPバーを表示する

en: Show own hp bar
ja: 自分のHPバーを表示する

en: Show own name
ja: 自分の名前を表示する

en: Show pickup notifications as particle effects
ja: 入手通知をパーティクルで表示

en: Show pickup notifications in chat
ja: 入手通知をチャットに表示

en: Show players popups
ja: プレイヤーポップアップを表示する

en: Show server messages in debug tab
ja: デバッグタブにサーバーメッセージをログする

en: Show statuses
ja: ステータスを表示する

en: Show warps particles
ja: ワープパーティクルを表示

en: Sit
ja: 座る

en: Sit failed!
ja: 座れません

en: Skill %d
ja: スキル %d

en: Skill Set %d
ja: スキルセット %d

en: Skill Window
ja: スキルウィンドウ

en: Skill points available: %d
ja: スキルポイント: %d

en: Skills
ja: スキル

en: Skip
ja: スキップ

en: Small (11)
ja: 小 (11)

en: Small memory (enable for lower memory usage)
ja: メモリ優先 (メモリ使用を少なくするには有効にして下さい)

en: Smilies
ja: スマイリー

en: Social
ja: ソーシャル

en: Social Window
ja: ソーシャルウインドウ

en: Software
ja: マップポータルを強調表示

en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
ja: 解像度の変更に合わせ、いくつかのウィンドウが移動する可能性があります

en: Someone else is trying to use this account.
ja: 他からのログインがありました

en: Sound effects
ja: 音響効果

en: Spanish (Castilian)
ja: スペイン語 (カスティリヤ)

en: Specials
ja: スペシャル

en: Spectrum
ja: スペクトル

en: Speed hack detected.
ja: スピードハックが探知されました

en: Spells
ja: 呪文

en: Split
ja: 分割

en: Stack is too big.
ja: 量が多すぎます

en: Static
ja: 穏やか

en: Status
ja: ステータス

en: Status Window
ja: ステータスウィンドウ

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Attack
ja: 攻撃を止める

en: Stop waiting
ja: キャンセル

en: Storage
ja: 倉庫

en: Store
ja: 保管

en: Store 10
ja: 10 保存

en: Store all
ja: 全部保存

en: Store half
ja: 半分保存

en: Strength
ja: 攻撃力

en: Strength %+d
ja: 攻撃力 %+d

en: Strength:
ja: 攻撃力:

en: Submit
ja: 決定

en: Switch Login
ja: 別アカウントでログイン

en: Switch Quick Drop Counter
ja: クイックドロップカウンター変更

en: Switch character
ja: キャラクターを変更する

en: Switch magic attack
ja: マジックアタック変更

en: Switch pvp attack
ja: PvP攻撃変更

en: Switch server
ja: サーバーを変更する

en: Switching to Full Screen
ja: フルスクリーンに変更

en: Symbol:
ja: シンボル:

en: Sync player move
ja: プレイヤーの動きを同化する

en: Tabs
ja: タブ

en: Talk
ja: 話す

en: Target
ja: ターゲット

en: Target & Attack
ja: ターゲット&攻撃

en: Target Guild:
ja: ターゲットギルド:

en: Target Id:
ja: ターゲットID:

en: Target Level:
ja: ターゲットレベル:

en: Target NPC
ja: NPCを狙う

en: Target Party:
ja: ターゲットパーティ:

en: Target Player
ja: プレイヤーをターゲット

en: Target Type:
ja: ターゲットタイプ:

en: Target dead players
ja: 死んだプレイヤーの標的を有効

en: Target guild:
ja: ターゲットギルド:

en: Target level:
ja: ターゲットレベル:

en: Target party:
ja: ターゲットパーティ:

en: Target race:
ja: ターゲット種別:

en: Target:
ja: ターゲット:

en: Text
ja: テキスト

en: Textures count:
ja: テクスチャー数:

en: Thanks for buying.
ja: ありがとうございました

en: Thanks for selling.
ja: ありがとうございました

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
ja: 死神の冷たい手に魂が取られてしまった

en: The connection to the server was lost.
ja: サーバーへの接続が切断されました

en: The email address entries mismatch.
ja: メールアドレスが一致しません

en: The new password entries mismatch.
ja: 新しいパスワードが一致しません

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Changed
ja: テーマを変更しました

en: Themes
ja: テーマ

en: This account is already logged in.
ja: このアカウントは既にログイン中です

en: This command causes the player to leave the guild.
ja: このコマンドはプレイヤーをギルドから退会させます

en: This command causes the player to leave the party.
ja: このコマンドはパーティからプレイヤーを退会させます

en: This command changes the party's experience sharing policy.
ja: このコマンドはExpシェアモードを変更します

en: This command changes the party's item sharing policy.
ja: このコマンドはアイテム共有モードを変更します

en: This command closes the current whisper tab.
ja: このコマンドは現在開いているささやきタブを閉じます

en: This command displays the party's current experience sharing policy.
ja: このコマンドはパーティメンバーのExpシェアモードを表示します

en: This command displays the party's current item sharing policy.
ja: このコマンドはアイテム共有モードを表示します

en: This command ignores the other player regardless of current relations.
ja: このコマンドは全てのプレイヤーを完全無視します

en: This command invites <nick> to party with you.
ja: このコマンドは入力したプレイヤーを自分のパーティーに招待します

en: This command invites <nick> to the guild you're in.
ja: このコマンドは、入力したプレイヤーを自分のギルドに招待します

en: This command leaves the current channel.
ja: このコマンドは現在いるチャンネルを去ります

en: This command makes <nick> a channel operator.
ja: このコマンドは入力したユーザーをチャンネルのオペレータに指定します

en: This command makes <nick> leave the channel.
ja: このコマンドはユーザをチャンネルから追い出します

en: This command sets the topic to <message>.
ja: このコマンドはトピックを設定します

en: This command shows the users in this channel.
ja: このコマンドはチャンネルに参加中のユーザーを表示します

en: This command stops ignoring the other player if they are being ignored.
ja: このコマンドはプレイヤー完全無視を解除します

en: This is what the color looks like
ja: 色の例

en: This user name is already taken.
ja: ユーザ名は既に使用されています

en: Time
ja: 時間

en: Time before jacko spawn:
ja: 次のJackOの出現まで:

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
ja[0]: 次のレベルアップ %d 分ごと: %s

en: Tiny (10)
ja: 小さい (10)

en: To:
ja: 宛先:

en: Toggle Chat
ja: トグルチャット

en: Toggle camera mode
ja: カメラモード変更

en: Trade
ja: トレード

en: Trade canceled.
ja: トレード中止

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
ja: 不明な理由でトレードはキャンセルされました

en: Trade completed.
ja: トレード完了

en: Trade failed!
ja: トレード失敗

en: Trade request sound
ja: トレードリクエスト音

en: Trade with %s cancelled.
ja: %sとのトレードは中止されました

en: Trade: You
ja: トレード:自分

en: Trade: You and %s
ja: あなたと%sとのトレード

en: Transmute Magic
ja: トランスミュート魔法

en: Tried to pick up nonexistent item.
ja: 存在しないアイテムは拾えません

en: Type new email address twice:
ja: 新しいメールアドレスを二回入力してください:

en: Type new password twice:
ja: 新しいパスワードを二回入力してください:

en: Type:
ja: タイプ:

en: Unable to buy.
ja: 購買できません

en: Unable to equip.
ja: 装着不可能

en: Unable to resolve host "
ja: ホスト名を解決できません

en: Unable to sell unsellable item.
ja: トレード中は売買できません

en: Unable to sell while trading.
ja: トレード中は売買できません

en: Unable to sell.
ja: 販売できません

en: Unassign
ja: 割り当て解除

en: Undress
ja: 脱ぐ

en: Unequip
ja: 取外す

en: Unequip first
ja: 最初に取外す

en: Unignore
ja: 完全無視解除

en: Unknown char-server failure.
ja: 不明なキャラクターサーバーエラー

en: Unknown command.
ja: 不明なコマンドです

en: Unknown connection error.
ja: 不明な接続エラーです

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー

en: Unknown guild invite response.
ja: ギルド招待に対して不明な返答

en: Unknown item
ja: 不明なアイテム

en: Unknown problem picking up item.
ja: 不明なエラーの為拾えません

en: Unknown server response.
ja: サーバーから不明な応答です

en: Unknown.
ja: 不明

en: Unregister
ja: 登録解除

en: Unregister Successful
ja: 登録を解除しました

en: Unregistered ID.
ja: 未登録なID

en: Unsecure chars in names
ja: セキュリティ上安全ではない文字が含まれています

en: Untarget
ja: ターゲットから外す

en: Up
ja: 上

en: Update
ja: アップデート

en: Update host: %s
ja: アップデートホスト: %s

en: Update:
ja: アップデート:

en: Updating...
ja: 更新しています...

en: Use
ja: 使用

en: Use #itenplz spell
ja: 呪文 #itenplz を唱える

en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
ja: スクリーンショットにFBOを使う (OpenGLのみ)

en: Use joystick if client window inactive
ja: クライアントが無効の場合ジョイスティックを使用

en: Use local time
ja: ローカルタイムを使う

en: Use magic attack
ja: 魔法攻撃を使用

en: Use same ip for game sub servers
ja: 同じIPをゲームサブサーバーでも使用する

en: User is now part of your guild.
ja: ユーザーはギルドへ入会しました

en: User rejected guild invite.
ja: ユーザーはギルド招待を断りました

en: Username permanently erased.
ja: ユーザーネームは永久に削除されました

en: Video
ja: ビデオ

en: Visible names
ja: 名前を表示する

en: Visible on map
ja: マップに表示させる

en: Visual
ja: 視覚

en: Vitality
ja: 防御力

en: Vitality %+d
ja: 防御力 %+d

en: Vitality:
ja: 防御力:

en: Vsync
ja: Vシンク

en: Waiting for server...
ja: サーバーからの応答を待っています

en: Walk Delay
ja:  徒歩遅延

en: Walkable Highlight
ja: 歩道ハイライト

en: War Magic
ja: ウォー魔法

en: Warp
ja: ワープ

en: Warp failed...
ja: ワープに失敗しました

en: Water collision Highlight
ja: 水コリジョンハイライト

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
ja: 残念なお知らせですが、あなた様のキャラは戦闘中にお亡くなりになりました

en: Wear Outfit
ja: 服を着る

en: Weight: %s
ja: 重力: %s

en: When ignoring:
ja: 完全無視の際には:

en: Whisper
ja: ささやく

en: Whisper could not be sent, %s is offline.
ja: %sがオフラインの為ささやきは送れませんでした

en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
ja: %sが完全無視設定をしている為ささやきは送れませんでした

en: Whisper message sound
ja: ささやきメッセージ音

en: Whispering to %s: %s
ja: %sにささやき中:%s

en: Who Is Online -
ja: オンラインリスト -

en: Who Is Online - Update
ja: オンラインリスト - アップデート

en: Who Is Online - Updating
ja: オンラインリスト - アップデート中

en: Who Is Online - error
ja: オンラインリスト - エラー

en: Who Is Online Window
ja: オンラインユーザーウインドウ

en: Who is online
ja: オンラインリスト

en: Who would you like to invite to guild %s?
ja: ギルド %sに誰を招待しますか？

en: Who would you like to invite to party %s?
ja: パーティ %sに誰を招待しますか?

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Wrong name.
ja: 名前が違います

en: Wrong password.
ja: 入力したパスワードは間違っています

en: Yes
ja: はい

en: You are already in guild.
ja: 既にギルドへ入会しています

en: You are an ex-player.
ja: 存在しないプレイヤーです

en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
ja: インベントリーが体重の半分以下になった為、体力は回復します

en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
ja: インベントリーが体重の半分以上の為、体力は回復できません

en: You are dead.
ja: あなたは死にました

en: You are no more.
ja: あなたは無になった

en: You are not that alive anymore.
ja: 既に死んでいる模様です

en: You cannot do that right now!
ja: 今この行動はできません

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
ja: このスキルはこの武器と一緒に使えません

en: You don't have enough money.
ja: GP不足です

en: You get %s
ja: %sを手に入れた

en: You give:
ja: トレードするアイテム:

en: You have been invited to join the %s party.
ja: パーティ %sに招待されました

en: You have been invited you to join a party.
ja: パーティに招待されました

en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
ja: ゲームから永久追放されました。詳細はGMチームへ連絡して下さい

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
ja: あなたは%sまでゲームから追放されました。
    GMにご連絡下さい。

en: You have ceased to be.
ja: 存在を消し去った

en: You have left the guild.
ja: ギルドから退会しました

en: You have left the party.
ja: パーティから退会しました

en: You have no memos!
ja: メモがありません

en: You have not yet reached a high enough lvl!
ja: あなたはまだ十分なlvlに達していません

en: You need another blue gem!
ja: Blue Gemが必要です

en: You need another red gem!
ja: Red Gemが必要です

en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
ja[0]: %d [@@%d|%s@@]を手に入れました

en: You picked up %s.
ja: %sを手に入れました

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
ja: またやっちゃったね。死体をドブに捨てたら新しいのもらえるかも

en: You see
ja:  が見える

en: You spent %s.
ja: %sを使いました

en: You were kicked from guild.
ja: ギルドから追い出されました

en: You were killed by %s
ja: %sによって殺されました

en: You're a stiff.
ja: あなたは死体になった

en: You're carrying to much to do this!
ja: アイテムを持ちすぎています

en: You're not dead yet. You're just resting.
ja: まだ死んでいません。一時休憩中です

en: You're off the twig.
ja: 死んじゃった

en: You're pining for the fjords.
ja: お前の魂は北極まで飛ばれた

en: You've expired and gone to meet your maker.
ja: あなたは息を引き取り、神の元へ旅立った

en: You've kicked the bucket.
ja: やっちゃった

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile.
ja: 最後の呼吸だった。死神に会った後、無と結合した

en: Your guild is full.
ja: ギルドが定員になりました

en: Your metabolic processes are now history.
ja: あなたのがんばりは今や歴史となった

en: Your name needs to be at least 4 characters.
ja: 名前は４文字以上必要です

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
ja: 敵の武器を潰す予定だったが…失敗した

en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
ja: [manaplus-ファイル] : manaplusのファイルはXMLファイルです (.manaplus)

en: arrows bar
ja: 矢

en: basic
ja: 基本

en: black
ja: 黒

en: blacklisted
ja: ブラックリスト化されています

en: blue
ja: 青

en: brown
ja: 茶色

en: by amount
ja: 数量

en: by id
ja: ID

en: by name
ja: 名前

en: by type
ja: タイプ

en: by weight
ja: 重量

en: default
ja: デフォルト

en: disregarded
ja: 無視

en: dodge
ja: ドッジ

en: enemy
ja: 敵

en: experience bar
ja: Expバー

en: font cache size
ja: フォントキャッシュサイズ

en: friend
ja: 友達

en: gold
ja: 金色

en: green
ja: 緑

en: grey
ja: グレー

en: health bar
ja: 健康

en: high
ja: 高

en: inventory slots bar
ja: インベントリースロットバー

en: jacko spawning
ja: JackOが出現中

en: job
ja: ジョブ

en: job bar
ja: 職

en: key_%d
ja: キー_%d

en: low
ja: 低

en: magic
ja: 魔法

en: mana bar
ja: マナ

en: manaplus [options] [manaplus-file]
ja: manaplus [オプション] [manaplus-ファイル]

en: max
ja: 最大

en: medium
ja: 中

en: miss
ja: ミス

en: money bar
ja: 金銭

en: neutral
ja: 中性

en: off
ja: オフ

en: on
ja: オン

en: other
ja: 他

en: pink
ja: ピンク

en: purple
ja: 紫

en: rainbow 1
ja: カラフル1

en: rainbow 2
ja: カラフル 2

en: rainbow 3
ja: カラフル 3

en: red
ja: 赤

en: requires a newer version
ja: アップデートが必要です

en: requires v%s
ja: v%sが必要

en: status bar
ja: 情勢

en: u key
ja: u キー

en: unknown key
ja: 不明なキー

en: unnamed
ja: 名前なし

en: weight bar
ja: 重量

en: yellow
ja: 黄色
