ManaPlus - en to it translation catalogue (1050 entries)

en:      --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
it:      --no-opengl      : Disabilita OpenGL per questa sessione

en:      --safemode       : Start game in safe mode
it:      --safemode       : Lancia il gioco in modalità Sicura

en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
it:      --screenshot-dir : Scegli la Directory per salvare gli Screenshots

en:      --update-host    : Use this update host
it:      --update-host    : Usa questo host per gli aggiornamenti

en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
it:   -C --config-dir     : Configura la directory da usare

en:   -D --default        : Choose default character server and character
it:   -D --default        : Sceglie il personaggio e il server di default

en:   -L --chat-log-dir   : Chat log dir to use
it:   -L --chat-log-dir   : Cartella Chat log da usare

en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
it:   -L --localdata-dir  : Directory da usare per i dati locali

en:   -P --password       : Login with this password
it:   -P --password       : Effettua il Login con questa password

en:   -U --username       : Login with this username
it:   -U --username       : Effettua il Login con questo username

en:   -c --character      : Login with this character
it:   -c --character      : Effettua il Login con questo personaggio

en:   -d --data           : Directory to load game data from
it:   -d --data           : Scegli la Directory per lanciare il gioco

en:   -h --help           : Display this help
it:   -h --help           : Visualizza l'aiuto

en:   -l --log-file       : Log file to use
it:   -l --log-file       : Log file da usare

en:   -p --port           : Login server port
it:   -p --port           : Effettua il Login a questa Server port

en:   -s --server         : Login server name or IP
it:   -s --server         : Effettua il Login con questo nome Server o a questo indirizzo IP

en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
it:   -u --skip-update    : Non effettuare il download degli aggiornamenti

en:   -v --version        : Display the version
it:   -v --version        : Visualizza la versione

en: ##1  It is strongly recommended that
it: ##1 È fortemente raccomandato

en: ##1  The update process is incomplete.
it: ##1 L'aggiornamento è stato completato.

en: ##1  you try again later.
it: ##1  riprova più tardi

en: % Accuracy
it: % Accuratezza

en: % Critical
it: % Colpo critico

en: % Evade
it: % Evasione

en: %d FPS (fast OpenGL)
it: %d FPS (OpenGL veloce)

en: %d FPS (mobile OpenGL)
it: %d FPS (OpenGL mobile)

en: %d FPS (old OpenGL)
it: %d FPS (OpenGL)

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d week | %d weeks
it[0]: %d settimana
it[1]: %d settimane

en: %s can't join your party because party is full.
it: Il Party e' pieno. %s non puo' entrare.

en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
it: %s non esiste e non può essere creato! Uscita in corso.

en: %s has invited you to join the %s party.
it: %s ti ha invitato ad unirti al party %s.

en: %s has invited you to join the guild %s.
it: %s ti ha invitato ad entrare nella gilda %s

en: %s has invited you to join their party.
it: %s ti ha invitato ad unirti al suo party.

en: %s has joined your party.
it: %s e' entrato nel Party.

en: %s has kicked from your guild.
it: %s e' stato espulso dalla Gilda.

en: %s has left your guild.
it: %s ha lasciato la Gilda.

en: %s has left your party.
it: %s ha lasciato il Party.

en: %s is already a member of a party.
it: %s e' gia' un membro del Party.

en: %s is not in your party!
it: %s non è nel tuo party!

en: %s is now a member of your party.
it: %s e' ora un membro del Party.

en: %s refused your invitation.
it: %s ha rifiutato l'invito.

en: %s wants to %s %s do you accept?
it: %s vuole %s %s accetti?

en: %s wants to trade with you, do you accept?
it: %s vuole commerciare con te, accetti?

en: %s whispers: %s
it: %s sussurra: %s

en: (0) default moves to target
it: (0) spostati fino all'obbiettivo, default

en: (1) moves to target in distance 1
it: (1) spostati fino all'obbiettivo, distanza 1

en: (3) moves to target in distance 3
it: (3) spostati fino all'obbiettivo, distanza 3

en: (5) moves to target in distance 5
it: (5) spostati fino all'obbiettivo, distanza 5

en: (7) moves to target in distance 7
it: (7) spostati fino all'obbiettivo, distanza 7

en: (?) attack
it: (?) attacco

en: (?) crazy move
it: (?) Movimento casuale

en: (?) move to target
it: (?) spostati fino all'obbiettivo

en: (?) pick up
it: (?) Raccogli

en: (?) pvp attack
it: (?) Attacco PVP

en: (?) unknown follow
it: (?) Modalita' Segui, sconosciuta

en: (A) go, attack, pickup
it: (A) Muovi, attacca e raccogli

en: (C) moves with crazy moves
it: (C) Modalita' movimento casuale, estesa

en: (D) default attack
it: (D) Attacco default

en: (D) default follow
it: (D) Modalita' Segui, default

en: (D) default moves
it: (D) Modalita' movimento standard

en: (F) free camera mode
it: (F) Modalita' camera libera

en: (F) use #frillyar for magic attack
it: (F) usa #frillyar come attacco magico

en: (G) game camera mode
it: (G) Modalita' camera gioco

en: (G) go and attack
it: (G) Muovi e attacca

en: (I) invert moves
it: (I) Modalita' movimento invertita

en: (I) use #ingrav for magic attack
it: (I) usa #ingrav come attacco magico

en: (M) mirror follow
it: (M) Modalita' Segui, specchio

en: (P) pet follow
it: (P) Modalita' Segui, pet

en: (R) relative follow
it: (R) Modalita' Segui, relativa

en: (S) switch attack with shield
it: (S) Cambia ad Attacco con scudo

en: (U) use #upmarmu for magic attack
it: (U) usa #upmarmu come attacco magico

en: (a) attack all players
it: (a) Attacca tutti i giocatori

en: (a) custom crazy move
it: (a) Modalita' movimento casuale, personalizzata

en: (b) attack bad relations
it: (b) Attacca cattive relazioni

en: (c) moves with some crazy moves
it: (c) Modalita' movimento casuale

en: (c) use #chiza for magic attack
it: (c) usa #chiza come attacco magico

en: (d) don't attack players
it: (d) Non attaccare giocatori

en: (d) without auto attack
it: (d) Disattiva Attacco automatico

en: (empty)
it: (vuoto)

en: (f) attack all except friends
it: (f) Attacca tutti eccetto amici

en: (f) use #flar for magic attack
it: (f) usa #flar come attacco magico

en: (no sound)
it: (nessun suono)

en: (s) switch attack without shield
it: (s) Cambia ad Attacco senza scudo

en: /close > Close the whisper tab
it: /close > Chiude la scheda del sussurro

en: /exp > Show/change party experience sharing options
it: /exp > Mostra/cambia opzioni gestione esperienza in comune

en: /ignore > Ignore the other player
it: /ignore > Ignora l'altro giocatore

en: /invite > Invite a player to your party
it: /invite > Invita un giocatore nel tuo Party

en: /item > Show/change party item sharing options
it: /item > Mostra/cambia opzioni gestione oggetti in comune

en: /kick > Kick a user from the channel
it: /kick > Espelle un utente dal canale

en: /kick > Kick some one from the party you are in
it: /kick > Butta fuori il giocatore dal Party

en: /leave > Leave the party you are in
it: /leave > Lascia il Party

en: /op > Make a user a channel operator
it: /op > Trasforma un utente in operatore

en: /quit > Leave a channel
it: /quit > Abbandona un canale

en: /topic > Set the topic of the current channel
it: /topic > Setta l'argomento del canale corrente

en: /unignore > Stop ignoring the other player
it: /unignore > Smetti di ignorare l'altro giocatore

en: /users > Lists the users in the current channel
it: /users > Lista gli utenti nel canale corrente

en: < Previous
it: < Precedente

en: Accept Guild Invite
it: Accetta invito alla gilda

en: Accept Party Invite
it: Accetta invito nel party

en: Accept sell/buy requests
it: Accetta richieste di vendita/acquisto

en: Accepted guild invite from %s.
it: Accettato invito alla gilda da parte di %s

en: Accepted party invite from %s.
it: Accettato invito al gruppo da parte di %s

en: Accepting incoming trade requests
it: Le richieste di scambio in arrivo saranno accettate

en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
it: Accesso negato. Probabilmente il server è sovraccarico.

en: Account and Character Management
it: Gestione dell'account e del personaggio

en: Account expired.
it: Account scaduto.

en: Account was not found. Please re-login.
it: L'account non è stato trovato. Per favore effettua un nuovo login.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: Add name to chat
it: Aggiungi nome alla chat

en: Add to attack list
it: Aggiungi alla lista Attacco

en: Add to buy shop.
it: Aggiungi allo shop di acquisto.

en: Add to chat
it: Aggiungi alla chat

en: Add to ignore list
it: Aggiungi alla lista Ignora

en: Add to pickup list
it: Aggiungi alla lista 'Raccogli'

en: Add to priority attack list
it: Aggiungi alla lista Attacco - Priorità

en: Add to sell shop.
it: Aggiungi allo shop di vendita.

en: Add to trade
it: Aggiungi allo scambio

en: Add to trade 10
it: Aggiungi 10

en: Add to trade all
it: Aggiungi tutti

en: Add to trade half
it: Aggiungi metà

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Agility
it: Agilità

en: Agility %+d
it: Agilità %+d

en: Agility:
it: Agilità:

en: Agree trade
it: Accetta scambio

en: Agreed. Waiting...
it: Accettato. In attesa...

en: Air collision Highlight
it: Evidenzia collisioni (aria)

en: All
it: Tutti

en: Allow Target
it: Permetti target

en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
it: Autorizza i comandi delle magie e dei GM per tutte le tabelle di chat

en: Allow trading
it: Permetti scambi

en: Allow whispers
it: Permetti sussurri

en: Alpha:
it: Alfa:

en: Alt FPS limit:
it: Limite Alt FPS:

en: Ambient FX
it: Suoni ambientali

en: Amount:
it: Quantita':

en: Annihilated.
it: Annichilito.

en: Announce
it: Annuncia

en: Apply
it: Applica

en: Applying change to OpenGL requires restart.
it: Riavvia per passare a OpenGL.

en: Are you sure you want to delete this character?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo personaggio?

en: Are you sure you want to leave guild %s?
it: Sei sicuro di voler lasciare la gilda %s?

en: Are you sure you want to leave party %s?
it: Sei sicuro di voler lasciare il gruppo %s?

en: Assign
it: Imposta

en: Astral Magic
it: Magia astrale

en: Atk
it: Attacco

en: Attack
it: Attacco

en: Attack %+d
it: Attacco %+d

en: Attack Delay
it: Ritardo Attacco

en: Attack Range
it: Range d'attacco

en: Attack delay:
it: Ritardo Attacco:

en: Attack mobs
it: Attacca mobs

en: Attack next target
it: Attacca Target successivo

en: Attack while moving
it: Attacca in movimento

en: Audio channels
it: Canali audio

en: Audio frequency
it: Frequenza audio

en: Authentication failed.
it: Autenticazione fallita.

en: Auto Close
it: Chiusura automatica

en: Auto adjust perfomance
it: Settaggio Performance automatico

en: Auto fix position
it: Correggi posizione automaticamente

en: Auto hide chat window.
it: Nascondi Chat automaticamente.

en: Auto open this window
it: Apri automaticamente questa finestra

en: Auto target only reachable monsters
it: Target automatico solo sui nemici raggiungibili

en: Average level: %d
it: Livello Medio: %d

en: Away
it: Assente

en: Basic settings
it: Settaggi Base

en: Battle
it: Battaglia

en: Be friend
it: Chiedi amicizia

en: Being
it: Essere

en: Bereft of life, you rest in peace.
it: Abbandonato dalla vita, riposi in pace.

en: Better perfomance (enable for better perfomance)
it: Migliori perfomance (abilita per migliori performance)

en: Better quality (disable for better perfomance)
it: Migliore qualità (disabilita per migliori perfomance)

en: Black list
it: Lista nera

en: Blacklisted
it: Nella lista nera

en: Blue:
it: blu

en: Blurring textures (OpenGL)
it: Abilita texture sfocate (OpenGL)

en: Bold font
it: Font in grassetto

en: Bot Checker Window
it: Finestra Bot Checker

en: Bubbles with names
it: Nuvolette con nomi

en: Bubbles, no names
it: Nuvolette senza nomi

en: Buy
it: Compra

en: Buy (?)
it: Compra (?)

en: Buy items
it: Compra oggetti

en: Cache size:
it: Dimensione Cache:

en: Calibrate
it: Calibra

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot create a whisper tab for nick "%s"! It either already exists, or is you.
it: Impossibile creare una scheda per sussurrare a "%s"! Esiste già, oppure sei tu.

en: Cannot create party. You are already in a party
it: Impossibile creare un party, sei già in un party

en: Cannot raise skill!
it: Non puoi aumentare questa Abilità!

en: Cannot send empty whispers!
it: Impossibile inviare un sussurro vuoto!

en: Cannot shout!
it: Non puoi urlare!

en: Cannot use this ID.
it: ID non disponibile.

en: Cart
it: Carrello

en: Center game window
it: Centra la finestra di gioco

en: Change
it: Cambia

en: Change Attack Type
it: Cambia tipologia d'attacco

en: Change Attack Weapon Type
it: Cambia tipologia Arma d'attacco

en: Change Crazy Move mode
it: Cambia modalità Movimenti Casuali

en: Change Email
it: Cambia email

en: Change Email Address
it: Cambia l'indirizzo Email

en: Change Follow mode
it: Cambia modalità Segui

en: Change Imitation mode
it: Cambia modalità Imitazione

en: Change Login
it: Cambia login

en: Change Map View Mode
it: Cambia visualiz. mappa

en: Change Password
it: Cambia la Password

en: Change Pickup Type
it: Cambia modo di raccogliere

en: Change Server
it: Cambia server

en: Change guild position
it: Cambia posizione nella gilda

en: Change move type
it: Cambia mossa speciale

en: Change pos in guild
it: Cambia ruolo nella gilda

en: Changing game servers
it: Cambiamento server del gioco

en: Changing to OpenGL
it: Passa a OpenGL

en: Channel operators can kick and op other users from the channel.
it: Gli operatori possono rendere operatiori o cacciare gli altri utenti dal canale.

en: Channels are not supported!
it: Canali non supportati!

en: Character deleted.
it: Personaggio eliminato.

en: Character points: %d
it: Punti personaggio: %d

en: Character stats OK
it: Statistiche personaggio OK

en: Chat Window
it: Finestra della Chat

en: Chat creating failed!
it: Creazione Chat fallita!

en: Chinese (China)
it: Cinese (Cina)

en: Choose
it: Scegli

en: Choose World
it: Scegli parola

en: Choose Your Server
it: Scegli il tuo server

en: Choose your guild's name.
it: Scegli un nome per la tua gilda

en: Choose your party's name.
it: Scegli un nome per il tuo party

en: Clear
it: Cancella

en: Client too old.
it: Versione del Client obsoleta.

en: Client uptime: %s
it: Tempo online: %s

en: Close
it: Chiudi

en: Close current Chat Tab
it: Chiudi il Chat Tab corrente

en: Colors
it: Colori

en: Command Editor
it: Editor dei comandi

en: Command:
it: Comando:

en: Command: /close
it: Comando: /close

en: Command: /exp
it: Comando: /exp

en: Command: /exp <policy>
it: Comando: /exp <policy>

en: Command: /ignore
it: Comando: /ignore

en: Command: /item
it: Comando: /item

en: Command: /item <policy>
it: Comando: /item <policy>

en: Command: /kick <nick>
it: Comando: /kick <nick>

en: Command: /leave
it: Comando: /leave

en: Command: /op <nick>
it: Comando: /op <nick>

en: Command: /quit
it: Comando: /quit

en: Command: /topic <message>
it: Comando: /topic <messaggio>

en: Command: /unignore <player>
it: Comando: /unignore <giocatore>

en: Command: /users
it: Comando: /users

en: Commands
it: Comandi

en: Commands Window
it: Finestra Comandi

en: Comment:
it: Commento:

en: Comment:
it: Commento:

en: Comment: %s
it: Commento: %s

en: Completed
it: Completato

en: Completely ignore
it: Ignora completamente.

en: Confirm Character Delete
it: Conferma la cancellazione del personaggio

en: Confirm:
it: Conferma:

en: Confirmed. Waiting...
it: Confermato. In attesa...

en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
it: Conflitto tra le chiavi "%s" e "%s". Risolvi, o potrebbero capitare inconvenienti

en: Connect
it: Connetti

en: Connecting to server
it: Connessione al server

en: Connecting to the game server
it: Connessione al server del gioco

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connection to server terminated.
it: Connessione al server terminata.

en: Copy Outfit
it: Copia Combinazione

en: Copy to chat
it: Copia in Chat

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Correction points: %d
it: Punti correzione: %d

en: Could not create party.
it: Impossibile creare il Party.

en: Could not inivte user to guild.
it: Non puoi invitare l'utente nella gilda.

en: Could not join party!
it: Non puoi aggiungerti al Party!

en: Could not steal anything...
it: Non riesci a rubare niente...

en: Crazy move A program
it: Movimento matto "A"

en: Crazy moves
it: Movimenti casuali

en: Create
it: Crea

en: Create Guild
it: Crea una Gilda

en: Create Party
it: Crea gruppo

en: Created:
it: Creati:

en: Creating guild called %s.
it: Stai creando una gilda chiamata %s

en: Creating party called %s.
it: Stai creando un party chiamato %s

en: Critical Hit
it: Colpo critico

en: Critical hit:
it: Colpo critico:

en: Cursor:
it: Cursore:

en: Custom cursor
it: Cursore personalizzato

en: Custom resolution (example: 1024x768)
it: Risoluzione scelta (esempio 1024x768)

en: Custom update host
it: Aggiornamento host

en: Cycle monster targets
it: Ciclo di target sui nemici

en: Cycle player targets
it: Ciclo di target sui giocatori

en: Czech
it: Ceco

en: Damage per sec.
it: Danno per secondo

en: Debug Window
it: Finestra di debug

en: Default
it: Predefinito

en: Default collision Highlight
it: Evidenzia collisioni

en: Defense
it: Difesa.

en: Defense %+d
it: Difesa %+d

en: Delay:
it: Ritardo:

en: Delete
it: Elimina

en: Deleted:
it: Eliminati:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Detect best mode
it: Trova modalita' migliore

en: Dexterity
it: Destrezza

en: Dexterity %+d
it: Destrezza %+d

en: Dexterity:
it: Destrezza:

en: Did You Know?
it: Suggerimenti

en: Did you know
it: Suggerimenti

en: Did you know Window
it: Finestra Suggerimenti

en: Different options (enable or disable can improve perfomance)
it: Altre opzioni (attivarle o disattivarle per aumentare le perfomance)

en: Direct Down
it: Direzione Giù

en: Direct Left
it: Direzione Sinistra

en: Direct Right
it: Direzione Destra

en: Direct Up
it: Direzione Su

en: Direct connection
it: Connessione diretta

en: Disable away
it: Disabilita modalita' Away

en: Disable highlight
it: Disabilita highlight

en: Disregard
it: Ignora

en: Disregarded
it: Disprezzato

en: Disregarded Names
it: Nomi disprezzati

en: Do you want your possessions identified?
it: Vuoi che i tuoi beni siano identificati?

en: Download music
it: Scarica musica

en: Downloading server list...%2.2f%%
it: Downloading server list... %2.2f%%

en: Draw hotkeys on map
it: Mostra hotkeys sulla mappa

en: Draw path
it: Traccia sentiero

en: Drop
it: Lascia

en: Drop all
it: Lascia tutto

en: Drop...
it: Lascia...

en: Duplicated login.
it: Accesso duplicato

en: Dutch (Belgium/Flemish)
it: Olandese (Belgio/Fiandre)

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Server
it: Modifica Server

en: Edit spell
it: Modifica Incantesimo

en: Effects
it: Effetti

en: Email Change
it: Cambia Email

en: Email changed successfully!
it: Email cambiata con successo!

en: Emote Shortcut %d
it: Scorciatoia Emote %d

en: Emote Shortcut Window
it: Finestra Emotes

en: Emote failed!
it: Emote fallito!

en: Emulate right click from keyboard
it: Emula da tastiera click destro

en: Enable / Disable away mode
it: Abilita / Disabilita modalità away

en: Enable Audio
it: Abilita audio

en: Enable OpenGL log
it: Attiva registro attivita' OpenGL

en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
it: Abilita fix del canale alpha (Software, può rallentare il gioco)

en: Enable attack filter
it: Attiva filtro attacchi

en: Enable away
it: Abilita modalita' Away

en: Enable battle tab
it: Abilita la chat di battaglia

en: Enable bot checker
it: Abilita il bot checker

en: Enable chat Log
it: Abilita I logs della chat

en: Enable compound sprite delay (Software)
it: Attiva ritardo sprite composite (modalita': Software)

en: Enable debug log
it: Abilita i log di debug

en: Enable delayed images load (OpenGL)
it: Attiva ritardo caricamento immagini (OpenGL)

en: Enable extended mouse targeting
it: Attiva selezione target con mouse estesa

en: Enable game sfx
it: Abilita game sfx

en: Enable gui sfx
it: Abilita gui sfx

en: Enable highlight
it: Abilita highlight

en: Enable joystick
it: Abilita joystick

en: Enable mumble voice chat
it: Abilita chat vocale mumble

en: Enable music
it: Abilita musica

en: Enable opacity cache (Software, can use many memory)
it: Attiva cache trasparenza (Software, può consumare tanta memoria)

en: Enable pickup filter
it: Attiva filtro 'Raccogli'

en: Enable quick stats
it: Abilita statistiche veloci

en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
it: Abilita estenzione texture rettangolari (OpenGL)

en: Enable reorder sprites.
it: Abilita Riordina Sprites.

en: Enable resize
it: Permetti ridimensiona

en: Enable server side attack
it: Attiva attacchi server-side

en: Enable shop mode
it: Abilita la modalità negozio

en: Enable texture atlases (OpenGL)
it: Attiva raggruppamento texture (OpenGL)

en: Enable texture compression (fast OpenGL)
it: Abilita compressione texture (OpenGL veloce)

en: Enable texture sampler (OpenGL)
it: Attiva campionamento texture (OpenGL)

en: Enable trade tab
it: Abilita la chat di commercio

en: Enable/Disable Trading
it: Abilita/Disabilita Scambi

en: Enemy
it: Nemico

en: English
it: Inglese

en: Enter new resolution:
it: Nuova risoluzione:

en: Enter password for deleting character
it: Digitare password per eliminare un personaggio

en: Enter password:
it: Digitare password:

en: Enter the old password first.
it: Inserisci prima la nuova password.

en: Entering game world
it: Accesso al gioco

en: Equip
it: Equipaggia

en: Equip arrows first.
it: Equipaggia delle frecce.

en: Equipment
it: Equipaggiamento

en: Equipment Window
it: Finestra dell'Equipaggiamento

en: Erase
it: Elimina

en: Erased
it: Cancellato

en: Erased Names
it: Nomi cancellati

en: Error
it: Errore

en: Error creating updates directory!
it: Errore durante la creazione della directory degli aggiornamenti

en: Error retreiving server list!
it: Errore nel ricevimento della lista sei server!

en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
it: Errore: %s non esiste e non può essere creato! Ucita in corso.

en: Exp Notification
it: Notifica Esperienza

en: Exp:
it: Esperienza:

en: Exp: %d/%d Left: %d
it: Exp: %d/%d Mancante: %d

en: Experience sharing disabled.
it: Esperienza in comune disattivata.

en: Experience sharing enabled.
it: Esperienza in comune attivata.

en: Experience sharing not possible.
it: Esperienza in comune non puo' essere attivata.

en: FPS limit:
it: Limite FPS:

en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
it: Aggiunta dell'oggetto fallita. Non puoi sovrapporre un tipo di oggetto sulla finestra.

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
it: Creazione personaggio non riuscita. Il nome è già in uso.

en: Failed to delete character.
it: Eliminazione personaggio fallita.

en: Failed to send as sender or letter invalid.
it: La lettera non è valida oppure non è stato possibile inviarla.

en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
it: Cambio verso la modalità schermo intero fallito e anche il ripristino della modalità precedente è fallito!

en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
it: Cambio verso la modalità finestra fallito e anche il ripristino modalità precedente è fallito!

en: Failed to use item.
it: L'oggetto non può essere usato.

en: Farewell, come back any time...
it: Addio, torna quando vuoi...

en: Fast OpenGL
it: OpenGL veloce

en: Female
it: Femmina

en: Finnish
it: Finlandese

en: Follow
it: Segui

en: Follow canceled
it: Modalità Segui cancellata

en: Follow:
it: Segui:

en: Font size
it: Dimensione caratteri

en: French
it: Francese

en: Friend
it: Amico

en: Friend Names
it: Nomi amici

en: Full screen
it: Schermo intero

en: GM Names
it: Nomi dei GM

en: Game
it: Gioco

en: General
it: Generale

en: General Magic
it: Magia

en: German
it: Tedesco

en: Global announcement from %s:
it: Annuncio generale da %s:

en: Global announcement:
it: Annuncio generale:

en: Got disconnected from server!
it: Disconnesso dal server!

en: Green:
it: verde

en: Gui opacity
it: Opacità IU

en: Gui theme
it: Tema Gui

en: Guild
it: Gilda

en: Guild %s quit requested.
it: Abbandono gilda %s richiesto.

en: Guild Members
it: Membri della gilda

en: Guild Name
it: Nome della gilda

en: Guild created.
it: La gilda è stata creata.

en: Guild exp: %d
it: Punti Exp Gilda: %d

en: Guild level: %d
it: Livello Gilda: %d

en: Guild master: %s
it: Master di Gilda: %s

en: Guild name is missing.
it: Manca il nome della gilda.

en: Guild name: %s
it: Nome Gilda: %s

en: Guild: %s
it: Gilda: %s

en: Hair color:
it: Colore dei capelli:

en: Hair style:
it: Taglio di capelli:

en: Heal
it: Cura

en: Help
it: Aiuto

en: Help Window
it: Finestra di Aiuto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Windows
it: Nascondi la Finestra

en: Hide shield sprite
it: Nascondi lo scudo

en: Hide shop messages
it: Nascondi i messaggi del negozio

en: Highlight floor items
it: Evidenzia oggetti sul terreno

en: Highlight map portals
it: Evidenzia i cambiamenti di mappa

en: Highlight monster attack range
it: Evidenzia distanza massima di attacco del nemico

en: Highlight player attack range
it: Evidenzia distanza massima d'attacco

en: Human
it: Umano

en: Hw acceleration
it: Accellerazione hw

en: I guess this did not run too well.
it: Suppongo non sia andata troppo bene.

en: Icon:
it: Icona:

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
it: Se il <nick> contiene spazi, racchiuderlo tra virgolette (").

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
it: Se non fossi stato cosi' agitato, faresti nascere delle margheritine.

en: If you're the last person in the channel, it will be deleted.
it: Se sei l'ultima persona nel canale, questo sarà cancellato.

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore input 1
it: Ignora input 1

en: Ignore input 2
it: Ignora input 2

en: Ignore items
it: Ignora oggetti

en: Ignore mobs
it: Ignora mobs

en: Ignored
it: Ignorato

en: Ignored Names
it: Nomi ignorati

en: Ignoring incoming trade requests
it: Le richieste di scambio in arrivo saranno ignorate

en: Imitation
it: Imita

en: Imitation canceled
it: Modalità Imitazione cancellata

en: Imitation:
it: Imita:

en: Incorrect hair.
it: Taglio capelli errato.

en: Incorrect password
it: Password non valida

en: Incorrect race.
it: Razza errata.

en: Incorrect slot.
it: Slot errato.

en: Incorrect stats.
it: Statistiche errate.

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Info
it: Informazioni

en: Insert coin to continue.
it: Inserisci moneta per continuare.

en: Insufficient HP!
it: HP insufficienti!

en: Insufficient SP!
it: SP Insufficienti!

en: Intelligence
it: Intelligenza

en: Intelligence %+d
it: Intelligenza %+d

en: Intelligence:
it: Intelligenza:

en: Invalid update host: %s
it: Invalido aggiornamento host: %s

en: Inventory
it: Inventario

en: Inventory Window
it: Finestra dell'Inventario

en: Inventory is full.
it: L'inventario è pieno

en: Invite
it: Invita

en: Invite to guild
it: Invita nell gilda

en: Invite to party
it: Invita nel party

en: Invited user %s to guild %s.
it: Invitato utente %s alla gilda %s.

en: Invited user %s to party.
it: Invitato utente al gruppo %s

en: Item Shortcut %d
it: Scorciatoia %d

en: Item Shortcut Window
it: Finestra Scorciatoia Oggetti

en: Item Shortcuts Key
it: Pulsante Scorciatoie Oggetti

en: Item belongs to someone else.
it: L'oggetto è riservato ad un altro giocatore.

en: Item is too far away.
it: L'oggetto è troppo lontano.

en: Item is too heavy.
it: L'oggetto è troppo pesante

en: Item sharing disabled.
it: Gestione in comune oggetti disattivata.

en: Item sharing enabled.
it: Gestione in comune oggetti attivata.

en: Item sharing not possible.
it: Gestione in comune oggetti non puo' essere attivata.

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese font
it: Caratteri giapponesi

en: Job:
it: Lavoro:

en: Job: %d
it: Lavoro: %d

en: Key Conflict(s) Detected.
it: Sono stati rilevati conflitti nei tasti.

en: Key: %s
it: Chiave: %s

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Kick
it: Caccia

en: Kick failed!
it: Espulsione fallita!

en: Kick from guild
it: Caccia dalla gilda

en: Kick from party
it: Caccia dal party

en: Kick player
it: Caccia giocatore

en: Kick succeeded!
it: Kick riuscito!

en: Kill Stats Window
it: Finestra Statistiche

en: Kill stats
it: Statistiche uccisioni

en: Language
it: Lingua

en: Last kill exp:
it: Punti Exp ultimo Kill:

en: Leave
it: Lascia

en: Leave Guild?
it: Lasciare la gilda?

en: Leave Party?
it: Lasciare il gruppo?

en: Level %d
it: Livello %d

en: Level: %d
it: Livello: %d

en: Level: %d (GM %d)
it: Livello: %d (GM:%d)

en: Level: %d at %f%%
it: Livello: %d al %f%%

en: Life Magic
it: Magia della vita

en: Limit max chars in chat line
it: Limita un massimo di caratteri per messaggio

en: Limit max lines in chat
it: Limita un massimo di messaggi per la chat

en: Limits
it: Limiti

en: Load
it: Carica

en: Local Player Attack Range
it: Raggio d'attacco del giocatore

en: Local Player Attack Range Border
it: Raggio d'attacco del nemico

en: Local Player Critical Hit
it: Il giocatore infligge un colpo critico

en: Local Player Hits Monster
it: Il giocatore colpisce il nemico

en: Local Player Miss
it: Il giocatore manca il nemico

en: Log NPC dialogue
it: Log dialoghi NPC

en: Log magic messages in debug tab
it: Salva i messaggi delle magie nella debug tab

en: Logging in
it: Accesso all'account

en: Login
it: Autenticazione

en: Low traffic mode
it: Modalità basso traffico

en: Luck
it: Fortuna

en: Luck %+d
it: Fortuna %+d

en: Luck:
it: Fortuna:

en: M.Attack
it: Attacco magico.

en: M.Defense
it: Difesa Magica.

en: MP %+d
it: PM %+d

en: Magic School:
it: Scuola di magia:

en: Magic level:
it: Livello magico:

en: Main Font
it: Font principale

en: Male
it: Maschio

en: Map
it: Mappa

en: Map Item
it: Oggetto mappa

en: Map actors count:
it: Contatore generatori mappa:

en: Map:
it: Mappa:

en: Max
it: Massimo

en: Max members: %d
it: Numero massimo Membri: %d

en: Maximum hit:
it: Danno massimo:

en: Medium (12)
it: Medio (12)

en: Member Invite to Guild
it: invita qualcuno nel gruppo

en: Member Invite to Party
it: Invita qualcuno nel gruppo

en: Message
it: Messaggio

en: Message closes chat.
it: I messaggi chiudono la conversazione.

en: Message now closes chat.
it: I messaggi adesso chiudono la chat.

en: Messages
it: Messaggi

en: Minimal hit:
it: Danno minimo:

en: Minimap Window
it: Finestra Minimappa

en: Minimap:
it: Mini mappa:

en: Misc
it: Varie

en: Misses
it: Perde

en: Mobile OpenGL
it: OpenGL mobile

en: Money: %s
it: Soldi: %s

en: Monster Attack Range
it: Raggio d'attacco del nemico

en: Monster HP bar
it: Barra HP nemici

en: Monster HP bar (second color)
it: Barra HP nemici (secondo colore)

en: Monster Hits Player
it: Il nemico colpisce il giocatore

en: Monsters
it: Mostri

en: Move
it: Movimento

en: Move Down
it: Muoviti verso il basso

en: Move Keys
it: Tasti Movimento

en: Move Left
it: Muoviti verso sinistra

en: Move Right
it: Muoviti verso destra

en: Move Up
it: Muoviti verso l'alto

en: Move camera
it: Muovi telecamera

en: Move down
it: Muovi Giù

en: Move to Target
it: Muovi all'obbiettivo

en: Move up
it: Muovi Su

en: Moving
it: Movimento

en: Music volume
it: Volume musica

en: Music:
it: Musica:

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Name:
it: Nome:

en: Name: %s
it: Nome: %s

en: Nature Magic
it: Magia della natura

en: Need
it: Bisogno

en: Need Target
it: Target richiesto

en: Need a user to kick!
it: Si deve specificare un utente da rimuovere!

en: Need a user to op!
it: Specificare un utente da rendere operatore!

en: Net
it: Rete

en: Network Error
it: Errore di rete

en: Neutral
it: Neutrale

en: New Character
it: Nuovo Personaggio

en: New password too short.
it: La nuova password è troppo corta.

en: Next
it: Prossimo

en: Next >
it: Successivo >

en: Next Chat Tab
it: Scheda Chat Successiva

en: Next Social Tab
it: Social Tab successivo

en: Next chat line
it: Riga Chat successiva

en: No Target
it: Nessun target

en: No servers available.
it: Nessun server disponibile.

en: No text
it: Nessun testo

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
it: No, figliolo. Il tuo personaggio non è veramente morto. È... ehm... andato in un posto migliore.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Nothing to sell.
it: Niente da vendere.

en: Notifications
it: Notifiche

en: Old password incorrect.
it: La vecchia password è sbagliata.

en: Online members: %d
it: Membri Online: %d

en: Online users: %d
it: Utenti Online: %d

en: Open url
it: Apri url

en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
it: Le opzioni per /%s sono "yes" (sì), "no", "true" (vero), "false" (falso), "1", "0".

en: Options:
it: Opzioni

en: Other
it: Altro

en: Other Player Hits Local Player
it: Altro giocatore colpisce giocatore vicino

en: Other Players' Names
it: Nomi degli altri giocatori

en: Outfits
it: Attrezzatura

en: Outfits Window
it: Finestra Combinazioni

en: Overhead text
it: Testo sovrastante

en: Own Name
it: Proprio nome

en: Particle Effects
it: Effetti particelle

en: Particle count:
it: Contatore Particelle:

en: Particle count: %d
it: Conto particelle: %d

en: Particle detail
it: Dettaglio particelle

en: Particle effects
it: Effetti particelle

en: Particle font
it: Font con particelle

en: Particle physics
it: Fisica Particle

en: Party %s quit requested.
it: Abbandono gruppo %s richiesto

en: Party Members
it: Membri del gruppo

en: Party Name
it: Nome del gruppo

en: Party name is missing.
it: Manca il nome del party.

en: Party successfully created.
it: La creazione del Party è avvenuta con successo.

en: Password Change
it: Cambia password

en: Password changed successfully!
it: Password modificata con successo!

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Perfomance
it: Performance

en: Personal Shop
it: Negozio personale

en: Pick up
it: Raccogli

en: Pickup
it: Raccogli

en: Pickup Notification
it: Notifica oggetti raccolti

en: Pickup items
it: Raccogli oggetti

en: Play
it: Gioca

en: Player
it: Giocatore

en: Player HP bar
it: Barra HP giocatore

en: Player HP bar (second color)
it: Barra HP del giocatore (secondo colore)

en: Player Hits Monster
it: Il giocatore colpisce il nemico

en: Player Position:
it: Posizione giocatore:

en: Player already %s!
it: Il giocatore è già %s!

en: Player already erased!
it: Il giocatore è già cancellato!

en: Player comment
it: Commento giocatore:

en: Player could not be %s!
it: Il giocatore non può essere %s!

en: Player could not be erased!
it: Il giocatore non può essere cancellato!

en: Player could not be unignored!
it: Impossibile annullare l'ignoro!

en: Player no longer ignored!
it: Giocatore non più ignorato!

en: Player successfully %s!
it: Il giocatore è stato %s con successo!

en: Player successfully erased!
it: Giocatore cancellato dal tuo schermo con successo!

en: Player wasn't ignored!
it: Il giocatore non era ignorato!

en: Players
it: Giocatori

en: Please at least type both the address and the port of the server.
it: Per favore indicare almeno l'indirizzo e la porta del server.

en: Please distribute %d points
it: Distribuire %d punti

en: Please remove %d points
it: Rimuovere %d punti

en: Please specify a name.
it: Prego specificare un nome.

en: Poison had no effect...
it: Il veleno non ha effetto...

en: Polish
it: Polacco

en: Port:
it: Porta:

en: Portal Highlight
it: Evidenzia portali

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasile)

en: Preparing download
it: Preparazione download

en: Present: %s; %d players are present.
it: Presente: %s; %d giocatori sono presenti.

en: Press the button to start calibration
it: Premi il pulsante per cominciare la calibrazione

en: Previous Chat Tab
it: Scheda Chat Precedente

en: Previous Social Tab
it: Social Tab precedente

en: Previous chat line
it: Riga Chat precedente

en: Price: %s / Total: %s
it: Prezzo: %s / Totale: %s

en: Print '...'
it: Stampa '...'

en: Priority mobs
it: Priorità mobs

en: Propose trade
it: Inizia uno scambio

en: Proxy address:port
it: Proxy indirizzo:porta

en: Proxy server
it: Server Proxy

en: Proxy type
it: Tipologia Proxy

en: Pulse
it: Pulsazione

en: Put all whispers in tabs
it: Sposta tutti i sussurri in schede

en: Quick drop Window
it: Barra Oggetti Veloci

en: Quick heal target or self
it: Cura velocemente il target o se stesso

en: Quit
it: Esci

en: Race:
it: Razza:

en: Rainbow
it: Arcobaleno

en: Received guild request, but one already exists.
it: Ricevuto invito ad una gilda, ma ne hai già una.

en: Received party request, but one already exists.
it: Ricevuta richiesta di party, ma ne esiste già una.

en: Red:
it: rosso

en: Register
it: Registra

en: Rejected from server.
it: Rifiutato dal server.

en: Rejected guild invite from %s.
it: Rifiutato invito alla gilda da parte di %s

en: Rejected party invite from %s.
it: Rifiutato invito al gruppo da parte di %s

en: Relation
it: Relazione

en: Relations
it: Relazioni

en: Remember username
it: Ricorda username

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove colors from received chat messages
it: Rimuovi colori dei messaggi ricevuti in chat

en: Remove from attack list
it: Rimuovi dalla lista Attacco

en: Remove from pickup list
it: Rimuovi dalla lista 'Raccogli'

en: Remove name
it: Rimuovi nome

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename map sign
it: Rinomina mappa

en: Request for Trade
it: Richiesta di commercio

en: Request to quit denied!
it: Richiesta di chiusura rifiutata!

en: Requesting characters
it: Caricamento personaggi

en: Requesting registration details
it: Richiesta dettagli di registrazione

en: Requesting to join channel %s.
it: Richiesta per accedere al canale %s.

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Windows
it: Resetta finestre

en: Reset all keys
it: Resetta tutte le scorciatoie

en: Reset stats
it: Reset statistiche

en: Reset yellow bar
it: Reset barra gialla

en: Resize chat tabs if need
it: Dimensione finestra dialogo dinamica

en: Restart needed for changes to take effect.
it: Riavvio necessario affinchè i cambiamenti abbiano effetto.

en: Restart your client for the change to take effect.
it: Per applicare le modifiche, è necessario riavviare il client.

en: Result
it: Risultato

en: Retrieve
it: Recupera

en: Retrieve 10
it: Ritira 10

en: Retrieve all
it: Ritira tutto

en: Retrieve half
it: Ritira metà

en: Return now toggles chat.
it: Attiva/disattiva la chat adesso.

en: Return toggles chat.
it: Attiva/disattiva la chat.

en: Russian
it: Russo

en: Sadly, no trace of you was ever found...
it: Tristemente, nessuna traccia di te è stata mai trovata...

en: Safe OpenGL
it: OpenGL safe mode

en: Save
it: Salva

en: Saving screenshot failed!
it: Salvataggio immagine fallito!

en: School level:
it: Livello scuola:

en: Screen Resolution Changed
it: RIsoluzione schermo cambiata

en: Screenshot saved as
it: Screenshot salvato come

en: Scroll Chat Down
it: Scorre la chat in basso

en: Scroll Chat Up
it: Scorre la chat in alto

en: Seems you need more money... ;-)
it: Sembra tu abbia bisogno di più soldi... ;-)

en: Select OK
it: Seleziona OK

en: Select World
it: Seleziona parola

en: Select amount of items to drop.
it: Seleziona la quantità di oggetti da lasciare.

en: Select amount of items to retrieve.
it: Seleziona la quantità di oggetti da ritirare

en: Select amount of items to split.
it: Seleziona la quantità di oggetti da dividere.

en: Select amount of items to store.
it: Selezionare la quantità di oggetti da riporre.

en: Select amount of items to trade.
it: Seleziona la quantità di oggetti da scambiare.

en: Sell
it: Vendi

en: Sell (?)
it: Vendi (?)

en: Sell items
it: Vendi oggetti

en: Send
it: Invia

en: Server overpopulated.
it: Server affollato.

en: Server type:
it: Tipo di server:

en: Set as enemy
it: Identifica come nemico

en: Set home location
it: Scegli posizione Home

en: Setup
it: Impostazioni

en: Setup Window
it: Finestra del Setup

en: Sfx volume
it: Volume effetti sonori

en: Shop
it: Negozio

en: Shop Window
it: Finestra Shop

en: Show
it: Mostra

en: Show Items
it: Mostra Oggetti

en: Show background
it: Mostra sfondo

en: Show battle events
it: Mostra gli eventi della battaglia

en: Show beings transparency
it: Mostra trasparenza personaggi

en: Show chat colors list
it: Mostra colori per la chat

en: Show chat history
it: Mostra la storia della chat

en: Show damage inflicted to monsters
it: Mostra danno afflitto ai nemici

en: Show extended minimaps
it: Mostra minimap estesa

en: Show gender
it: Mostra il sesso

en: Show ip addresses on screenshots
it: Mostra indirizzo IP negli screenshots

en: Show job
it: Mostra barra lavoro

en: Show job exp messages
it: Mostra messaggi riguardo all'esperienza - punti lavoro

en: Show level
it: Mostra il livello

en: Show links in announce
it: Mostra link nell'annuncio

en: Show monster hp bar
it: Mostra la barra HP dei nemici

en: Show own hp bar
it: Mostra la barra HP giocatore

en: Show own name
it: Mostra il proprio nome

en: Show pickup notifications as particle effects
it: Notifica oggetti raccolti in-game.

en: Show pickup notifications in chat
it: Notifica oggetti raccolti nella chat.

en: Show players popups
it: Visualizza messaggi popup

en: Show server messages in debug tab
it: Mostra i messaggi del server nella chat di debug

en: Show statuses
it: Mostra Status

en: Show warps particles
it: Mostra le particelle per le transizioni di mappa

en: Sit
it: Siediti

en: Sit failed!
it: Non puoi sederti!

en: Skill %d
it: Abilità %d

en: Skill Set %d
it: Abilità impostata %d

en: Skill Window
it: Finestra delle Capacità

en: Skill points available: %d
it: Punti abilità disponibili: %d

en: Skills
it: Abilità

en: Skip
it: Salta

en: Small (11)
it: Piccolo (11)

en: Small memory (enable for lower memory usage)
it: Modalità Poca Memoria (abilita per usare meno memoria)

en: Social
it: Sociale

en: Social Window
it: Finestra Social

en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
it: Alcune finestre potrebbero essere spostate per addattarsi alla risoluzione ridotta

en: Someone else is trying to use this account.
it: Qualcun altro sta provando ad usare questo account.

en: Sound effects
it: Effetti sonori

en: Spanish (Castilian)
it: Spagnolo (Castigliano)

en: Specials
it: Speciali

en: Spectrum
it: Gamma

en: Speed hack detected.
it: Rilevato speed hack.

en: Split
it: Dividi

en: Stack is too big.
it: Troppi oggetti impilati.

en: Static
it: Statico

en: Status
it: Stato

en: Status Window
it: Finestra degli Status

en: Stop
it: Ferma

en: Stop Attack
it: Ferma attacco

en: Stop waiting
it: Ferma attesa

en: Storage
it: Magazzino

en: Store
it: Magazzino

en: Store 10
it: Salva 10

en: Store all
it: Salva tutto

en: Store half
it: Salva metà

en: Strength
it: Forza

en: Strength %+d
it: Forza %+d

en: Strength:
it: Forza:

en: Submit
it: Invia

en: Switch Login
it: Cambia login

en: Switch character
it: Cambia personaggio

en: Switch magic attack
it: Cambia attacco magico

en: Switch pvp attack
it: Cambia attacco PVP

en: Switch server
it: Cambia server

en: Switching to Full Screen
it: Cambiamento a schermo intero

en: Symbol:
it: Simbolo:

en: Sync player move
it: Sincronizza movimenti giocatore

en: System proxy
it: Sistema Proxy

en: Talk
it: Parla

en: Target & Attack
it: Mirino e attacco

en: Target Guild:
it: Gilda del Target

en: Target Id:
it: Target ID:

en: Target Level:
it: Livello Target

en: Target NPC
it: Punta NPC

en: Target Party:
it: Party del Target:

en: Target Player
it: Punta Giocatore

en: Target Type:
it: Tipo di target:

en: Target dead players
it: Target sui personaggi morti

en: Target guild:
it: Gilda target:

en: Target level:
it: Livello target:

en: Target monster
it: Seleziona nemico

en: Target party:
it: Party target:

en: Target race:
it: Razza target:

en: Text
it: Testo

en: Textures count:
it: Conteggio Textures:

en: Thanks for buying.
it: Grazie per l'acquisto.

en: Thanks for selling.
it: Grazie per la vendita.

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
it: Le fredde mani della morte stanno afferrando la tua anima.

en: The connection to the server was lost.
it: La connessione al server è caduta.

en: The email address entries mismatch.
it: Gli indirizzi email immessi non coincidono.

en: The new password entries mismatch.
it: Le password immesse non coincidono.

en: Theme
it: Tema

en: Theme Changed
it: Tema cambiato

en: Themes
it: Tema

en: This account is already logged in.
it: Questo account è già registrato.

en: This command causes the player to leave the guild.
it: Questo comando permette fa lasciare al giocatore la gilda.

en: This command closes the current whisper tab.
it: Questo comando chiude la scheda del sussurro attiva.

en: This command ignores the other player regardless of current relations.
it: Questo comando ignora l'altro giocatore, senza tenere conto delle relazioni

en: This command invites <nick> to party with you.
it: Questo comanda aggiunge <nick> al tuo Party.

en: This command leaves the current channel.
it: Con questo comando si esce dal canale corrente.

en: This command makes <nick> a channel operator.
it: Questo comando rende <nick> un operatore del canale

en: This command makes <nick> leave the channel.
it: Questo comando fa uscire <nick> dal canale.

en: This command sets the topic to <message>.
it: Questo comando imposta l'argomento a <messaggio>

en: This command shows the users in this channel.
it: Questo comando mostra gli utenti nel canale.

en: This command stops ignoring the other player if they are being ignored.
it: Questo comando smette di ignorare l'altro giocatore se è stato ignorato in precedenza

en: This is what the color looks like
it: Come appaiono i colori

en: This user name is already taken.
it: Username già in uso.

en: Time
it: Tempo

en: Tiny (10)
it: Minuscolo (10)

en: To:
it: A:

en: Toggle Chat
it: Attiva Chat

en: Toggle camera mode
it: Cambia Visuale

en: Trade
it: Commercia

en: Trade canceled.
it: Scambio cancellato.

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
it: Scambio fallito per cause sconosciute.

en: Trade completed.
it: Scambio completato.

en: Trade failed!
it: Scambio non riuscito!

en: Trade with %s cancelled.
it: Scambio con %s cancellato

en: Trade: You
it: Commercia: Tu

en: Trade: You and %s
it: Scambio con %s

en: Transmute Magic
it: Magia della transmutazione

en: Tried to pick up nonexistent item.
it: Forza raccolta oggetti non-esistenti

en: Type new email address twice:
it: Scrivi due volte il nuovo indirizzo email:

en: Type new password twice:
it: Digita due volte la nuova password:

en: Unable to buy.
it: Impossibile acquistare.

en: Unable to equip.
it: L'oggetto non può essere equipaggiato.

en: Unable to resolve host "
it: Impossibile contattare l'host "

en: Unable to sell unsellable item.
it: Impossibile vendere oggetti non vendibili.

en: Unable to sell while trading.
it: Impossibile vendere durante uno scambio.

en: Unable to sell.
it: Impossibile vendere.

en: Unassign
it: Annullare l'assegnazione

en: Undress
it: Spogliati

en: Unequip
it: Togli

en: Unequip first
it: Rimuovi prima

en: Unignore
it: Stop Ignora

en: Unknown char-server failure.
it: Errore char-server sconosciuto.

en: Unknown command.
it: Comando sconosciuto.

en: Unknown connection error.
it: Errore di connessione sconosciuto.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown item
it: Oggetto sconosciuto

en: Unknown problem picking up item.
it: Raccolta oggetto fallita. Errore sconosciuto.

en: Unknown.
it: Sconosciuto

en: Unregister
it: Cancella registrazione

en: Unregister Successful
it: Annullamento registrazione effettuato con successo

en: Unregistered ID.
it: ID non registrato.

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiornamento

en: Update:
it: Aggiornamento:

en: Updating...
it: Aggiornamento...

en: Use
it: Usa

en: Use #itenplz spell
it: Usa magia #itenplz

en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
it: Usa FBO, Frame Buffer Object (OpenGL)

en: Use local time
it: Usa ora locale

en: Use magic attack
it: Usa attacco magico

en: Use new texture internal format (OpenGL)
it: Usa nuovo formato texture interno (OpenGL)

en: Use same ip for game sub servers
it: Utilizzare lo stesso IP per i sub server di gioco

en: User is now part of your guild.
it: L'utente fa ora parte della Gilda.

en: Username permanently erased.
it: Username cancellato permanentemente.

en: Visible names
it: Nomi visibili

en: Visible on map
it: Visibile nella mappa

en: Visual
it: Visuale

en: Vitality
it: Vitalità

en: Vitality %+d
it: Vitalità %+d

en: Vitality:
it: Costituzione:

en: Waiting for server...
it: Attesa del server...

en: Walk Delay
it: Ritardo Movimento

en: War Magic
it: Magia della guerra

en: Warp
it: Teletrasporto

en: Warp failed...
it: Teletrasporto fallito...

en: Water collision Highlight
it: Evidenzia collisioni (acqua)

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
it: Ci dispiace informarti che il tuo personaggio è stato ucciso in battaglia.

en: Wear Outfit
it: Equipaggia Combinazione

en: Weight: %s
it: Peso: %s

en: When ignoring:
it: Quando si ignora:

en: Whisper
it: Sussurra

en: Whisper could not be sent, %s is offline.
it: Il messaggio privato non puo' essere inviato, %s e' offline.

en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
it: Il messaggio privato e' stato ignorato da %s.

en: Whispering to %s: %s
it: Sussurra a %s: %s

en: Who Is Online -
it: Chi è online -

en: Who Is Online - Update
it: Chi è online - aggiornamento

en: Who Is Online - Updating
it: Chi è online - Aggiornamento in corso

en: Who Is Online - error
it: Chi è online - errore

en: Who Is Online Window
it: Finestra Giocatori Online

en: Who is online
it: Chi è online

en: Who would you like to invite to guild %s?
it: Chi vorresti invitare alla gilda %s?

en: Who would you like to invite to party %s?
it: Chi vorresti invitare al gruppo %s?

en: Window
it: Finestra

en: Windows
it: Finestre

en: Wrong name.
it: Nome errato.

en: Wrong password.
it: Password errata.

en: Yes
it: Sì

en: You are already in guild.
it: Appartieni già ad una gilda.

en: You are an ex-player.
it: Ora sei un ex-giocatore.

en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
it: Stai trasportando meno della meta' del tuo peso. Ora puoi rigenerare vita.

en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
it: Stai trasportando piu' della meta' del tuo peso. Non puoi piu' rigenerare vita.

en: You are dead.
it: Sei morto.

en: You are no more.
it: Non ci sei piu'.

en: You are not that alive anymore.
it: Non sei più così vivo.

en: You cannot do that right now!
it: Al momento non puoi farlo!

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
it: Non puoi usare questa Abilità con questa arma!

en: You don't have enough money.
it: Non hai abbastanza denaro.

en: You get %s
it: Ottieni %s

en: You give:
it: Dai:

en: You have been invited to join the %s party.
it: Sei stato invitato ad entrare nel gruppo %s

en: You have been invited you to join a party.
it: Sei stato invitato ad entrare in un party

en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
it: Il tuo account è stato bandito permanentemente dal gioco. Contattare il GM per maggiori informazioni.

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
it: Sei stato temporaneamente bannato dal gioco fino a %s.
    Contatta il team GM sul forum.

en: You have ceased to be.
it: Hai smesso di esistere.

en: You have left the guild.
it: Hai abbandonato la gilda.

en: You have left the party.
it: Hai lasciato il Party.

en: You have not yet reached a high enough lvl!
it: Non hai raggiunto un Livello sufficientemente alto!

en: You need another blue gem!
it: Hai bisogno un'altra Gemma Blu!

en: You need another red gem!
it: Hai bisogno un'altra Gemma Rossa!

en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
it[0]: Hai raccolto %d  [@@%d|%s@@].
it[1]: Hai raccolto %d [@@%d|%s@@].

en: You picked up %s.
it: Hai raccolto %s.

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
it: Hai combinato un altro disastro, getta il tuo corpo nelle fogne e prenditene uno nuovo.

en: You spent %s.
it: Hai speso %s.

en: You were kicked from guild.
it: Sei stato cacciato dalla Gilda.

en: You were killed by %s
it: Sei stato ucciso da %s

en: You're a stiff.
it: Sei un cadavere.

en: You're carrying to much to do this!
it: Stai trasportando troppo carico per compiere quest'azione!

en: You're not dead yet. You're just resting.
it: Non sei ancora morto. Stai solo riposando per sempre.

en: You're off the twig.
it: Ci hai lasciato.

en: You're pining for the fjords.
it: Sei ora mangime per gli uccelli.

en: You've expired and gone to meet your maker.
it: Sei spirato e stai andando a trovare il tuo creatore.

en: You've kicked the bucket.
it: Sei passato a miglior vita.

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile.
it: Sei ora avvolto nel tuo feretro.

en: Your guild is full.
it: La gilda è piena.

en: Your metabolic processes are now history.
it: I tuoi processi metabolici sono ormai storia dimenticata.

en: Your name needs to be at least 4 characters.
it: Il tuo nome deve contenere almeno 4 caratteri.

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
it: Il tuo piano di spezzare le armi dei tuoi nemici colpendole con la tua gola ha fallito.

en: arrows bar
it: barra frecce

en: basic
it: Base

en: best perfomance
it: migliori performance

en: best quality
it: qualita' migliore

en: black
it: Nero

en: blacklisted
it: nella lista nera

en: blue
it: Blu

en: brown
it: Marrone

en: by amount
it: per quantita'

en: by id
it: per ID

en: by name
it: per nome

en: by type
it: per tipo

en: by weight
it: per peso

en: default
it: Predefinito

en: disregarded
it: Disprezzato

en: dodge
it: Schivato

en: enemy
it: nemico

en: experience bar
it: Barra dell'esperienza

en: font cache size
it: Dimensione Cache caratteri

en: friend
it: Amico

en: gold
it: Oro

en: green
it: Verde

en: grey
it: Grigio

en: health bar
it: Barra HP

en: high
it: Alto

en: inventory slots bar
it: barra dell'inventario

en: job
it: Job

en: job bar
it: Barra dei punti lavoro

en: low
it: Basso

en: magic
it: magia

en: mana bar
it: Barra Mana

en: max
it: massimo

en: medium
it: medio

en: miss
it: Mancato

en: money bar
it: Barra dei soldi

en: neutral
it: Neutrale

en: normal
it: normale

en: off
it: Spento

en: other
it: altro

en: pink
it: Rosa

en: purple
it: Viola

en: rainbow 1
it: Arcobaleno 1

en: rainbow 2
it: Arcobaleno 2

en: rainbow 3
it: Arcobaleno 3

en: red
it: Rosso

en: requires a newer version
it: Richiede una versione più nuova

en: requires v%s
it: Richiede v%s

en: status bar
it: Barra dello stato

en: unknown
it: sconosciuto

en: unknown key
it: pulsante sconosciuto

en: unnamed
it: senza nome

en: weight bar
it: Barra del peso

en: xp
it: EXP

en: yellow
it: Giallo
