mana - en to hu translation catalogue (405 entries)

en: ##1  It is strongly recommended that
hu: ##1 Erősen ajánljuk, hogy

en: ##1  The update process is incomplete.
hu: ##1 A frissítési folyamat befejezetlen

en: %s has invited you to join the %s party.
hu: %s behívott %s csapatába.

en: %s has invited you to join their party.
hu: %s a csapatába hívott.

en: %s has left your party.
hu: %s elhagyta a csapatot.

en: %s is already a member of a party.
hu: %s eleve tagja a csapatnak.

en: %s is not in your party!
hu: %s nincs a csapatodban!

en: %s is now a member of your party.
hu: %s mostantól a csapatod tagja.

en: %s joined the party.
hu: %s csatlakozott a csapathoz.

en: %s refused your invitation.
hu: %s visszautasította a csapatba hívást.

en: %s wants to trade with you, do you accept?
hu: %s üzletelni akar veled. Te akarsz vele?

en: /close > Close the whisper tab
hu: /close > Bezárja a privát fület.

en: /exp > Show/change party experience sharing options
hu: /exp > Tapasztalat elosztását nézhetjük/átállíthatjuk vele

en: /help > Display this help.
hu: /help > Megmutatja ezt a súgót.

en: /invite > Invite a player to your party
hu: /invite > Játékos meghívása a csapatba

en: /item > Show/change party item sharing options
hu: /item > Tárgyak elosztását nézhetjük/átállíthatjuk vele

en: /kick > Kick a user from the channel
hu: /kick > Felhasználó kirúgása a csatornából

en: /kick > Kick some one from the party you are in
hu: /kick > Valaki kirúgása a csapatból

en: /leave > Leave the party you are in
hu: /leave > Jelenlegi csapat elhagyása

en: /op > Make a user a channel operator
hu: /op > Felhasználóból csatorna operátort képez.

en: /quit > Leave a channel
hu: /quit > Csatorna elhagyása

en: /topic > Set the topic of the current channel
hu: /topic > Beállítja egy csatorna témáját.

en: /users > Lists the users in the current channel
hu: /users > Kilistázza az aktuális csatorna felhasználóit

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable experience sharing, or "0", "no", "false" to disable experience sharing.
hu: <szabály> lehet "1", "yes", "true" a tapasztalat megosztásához, vagy "0", "no", "false" a tapasztalat megosztásának kikapcsolásához.

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable item sharing, or "0", "no", "false" to disable item sharing.
hu: <szabály> lehet "1", "yes", "true" a tárgyak megosztásához, vagy "0", "no", "false" a tárgyak megosztásának kikapcsolásához.

en: @@admin-kick|Kick player@@
hu: @@admin-kick|Játékos kirúgása@@

en: @@cancel|Cancel@@
hu: @@cancel|mégse@@

en: Accept Party Invite
hu: Ajánlat elfogadása

en: Accepting incoming trade requests
hu: Kereskedési kérelmek elfogadása

en: Accepting incoming trade requests.
hu: Elfogadod a bejövő üzleti ajánlatokat.

en: Account and Character Management
hu: Fiók és Karakter Menedzsment

en: Account not connected. Please login first.
hu: A fiók nem kapcsolódott. Kérlek jelentkezz be előbb.

en: Account was not found. Please re-login.
hu: Fiók nem található. Kérem jelentkezzen be újra.

en: Account: %s
hu: Fiók: %s

en: Add
hu: Hozzáad

en: Agility
hu: Mozgékonyság

en: Agility %+d
hu: Mozgékonyság %+d

en: Agility:
hu: Mozgékonyság:

en: Agree trade
hu: Üzlet elfogadása

en: Agreed. Waiting...
hu: Elfogadva. Vár...

en: All
hu: Mind

en: Allow trading
hu: Üzletelés engedélyezése

en: Allow whispers
hu: Privát engedélyezése

en: Ambient FX
hu: Környezeti effektek

en: An unknown member tried to say: %s
hu: Egy ismeretlen csapattárs mondja: %s

en: Annihilated.
hu: Megöltek.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Applying change to OpenGL requires restart.
hu: A változások érvénybe lépéséhez a program újraindítása szükséges.

en: Are you sure you want to delete this character?
hu: Biztos hogy ki akarod törölni ezt a karaktert?

en: Assign
hu: Hozzárendel

en: Attack
hu: Támadás

en: Attack %+d
hu: Támadás %+d

en: Audio
hu: Audió

en: Being
hu: Nevek

en: Bereft of life, you rest in peace.
hu: Megfosztottak az életedtől. Nyugodj békében.

en: Bubbles with names
hu: Buborékok nevekkel

en: Bubbles, no names
hu: Buborékok, nincs név.

en: Buy
hu: Vétel

en: Calibrate
hu: Kalibrálás

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cannot create a whisper tab for nick "%s"! It either already exists, or is you.
hu: Nem tudsz fület létrehozni "%s" számára! Létre van hozva, vagy te vagy az.

en: Cannot send empty whispers!
hu: Nem küldhetsz üres üzenetet!

en: Cannot shout!
hu: Nem tudsz ordítani!

en: Change
hu: Változtatás

en: Change Email Address
hu: Email cím módosírása

en: Change Password
hu: Jelszó módosítása

en: Changes will take effect on map change.
hu: A változások érvénybe lépéséhez töltsön be egy új térképet.

en: Channel operators can kick and op other users from the channel.
hu: A csatorna operátor parancsai: /kick /op

en: Channels are not supported!
hu: A csatornák le vannak tiltva!

en: Character deleted.
hu: Karakter törölve.

en: Character stats OK
hu: Karakter statok rendben

en: Chat Window
hu: Chat Ablak

en: Chat creating failed!
hu: Beszélgetés létrehozása sikertelen.

en: Close
hu: Bezár

en: Colors
hu: Színek

en: Command: /close
hu: Parancs: /close

en: Command: /exp
hu: Parancs: /exp

en: Command: /exp <policy>
hu: Parancs: /exp <szabály>

en: Command: /invite <nick>
hu: Parancs: /invite <név>

en: Command: /item
hu: Parancs: /item

en: Command: /item <policy>
hu: Parancs: /item <szabály>

en: Command: /kick <nick>
hu: Parancs: /kick <név>

en: Command: /leave
hu: Parancs: /leave

en: Command: /op <nick>
hu: Parancs: /op <név>

en: Command: /quit
hu: Parancs: /quit

en: Command: /topic <message>
hu: Parancs: /topic <téma>

en: Command: /users
hu: Parancs: /users

en: Completed
hu: Kész

en: Confirm Character Delete
hu: Karakter törlésének megerősítése

en: Confirm:
hu: Megerősítés:

en: Confirmed. Waiting...
hu: Megerősítve. Vár...

en: Connecting...
hu: Csatlakozás…

en: Could not create party.
hu: Nem tudtad a csapatot létrehozni.

en: Could not join party!
hu: Nem tudsz csatlakozni a csapatba.

en: Could not steal anything...
hu: Nem tudsz semmit ellopni...

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create Character
hu: Karakter létrehozása

en: Create Guild
hu: Klán létrehozása

en: Critical Hit
hu: Kritikális ütéskor

en: Custom cursor
hu: Egyéni kurzor

en: Debug Window
hu: Hibakereső Ablak

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Defense %+d
hu: Védelem %+d

en: Delete
hu: Törlés

en: Dexterity
hu: Ügyesség

en: Dexterity %+d
hu: Ügyesség %+d

en: Dexterity:
hu: Ügyesség:

en: Disregarded
hu: Semmibevett

en: Do you want your possessions identified?
hu: Meg akarod bánni a bűneid?

en: Drop
hu: Eldob

en: Emote Shortcut %d
hu: Hangulatjel Gyorsmenü %d

en: Emote Shortcut Window
hu: Hangulatjel Gyorsmenü Ablak

en: Emote failed!
hu: Hangulatjel küldése sikertelen!

en: Enable joystick
hu: Joystick engedélyezése

en: Enable/Disable Trading
hu: Üzletelés Engedélyezése/Tiltása

en: Equip
hu: Használ

en: Equip arrows first.
hu: Előbb tegyél be nyílvesszőt.

en: Equipment
hu: Felszerelés

en: Equipment Window
hu: Felszerelés Ablak

en: Error
hu: Hiba

en: Error creating guild.
hu: Hiba a klán létrehozása közben.

en: Error creating updates directory!
hu: Hiba a frissítési könyvtár létrehozása közben!

en: Error while loading %s
hu: Hiba %s betöltése közben

en: Exp Notification
hu: Tapasztalat szerzésekor

en: Exp:
hu: TP:

en: Experience sharing disabled.
hu: Tapasztalat megosztás tiltva.

en: Experience sharing enabled.
hu: Tapasztalat megosztás engedélyezve.

en: Experience sharing not possible.
hu: A tapasztalat megosztás nem lehetséges.

en: Failed adding item for unknown reason.
hu: Ismeretlen okból a tárgy hozzáadása sikertelen.

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
hu: Tárgy hozzáadása sikertelen. Az üzleti partnernek nincs elég helye.

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
hu: Tárgy hozzáadása sikertelen. Az üzleti partner túl van terhelve.

en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
hu: Hiba a tárgy hozzáadásakor. Nem tudod rárakni az egyik tárgyat a másikra.

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
hu: Nem tudod létrehozni a karaktert. Valószínű a neve használatban van.

en: Failed to delete character.
hu: Karakter törlése sikertelen.

en: Failed to promote member.
hu: A tag előléptetése sikertelen.

en: Failed to send as sender or letter invalid.
hu: A levél elküldése sikertelen. A feladó, vagy a címzett nem található.

en: Failed to use item.
hu: Nem tudod bevetni a tárgyat.

en: Female
hu: Nő

en: Font size
hu: Betűméret

en: Friend
hu: Barát

en: Full screen
hu: Teljes képernyő

en: GM Names
hu: GM név

en: Game Over!
hu: Vége a játéknak!

en: General
hu: Általános

en: Global announcement from %s:
hu: Globális bejelentés (%s) :

en: Global announcement:
hu: Globális bejelentés:

en: Got disconnected from server!
hu: Lekapcsolódtál a szerverről!

en: Gui opacity
hu: Menük áttetszősége

en: Guild
hu: Klán

en: Guild created.
hu: Klán létrehozva.

en: HP %+d
hu: Élet: %+d

en: HP:
hu: Élet:

en: Help
hu: Súgó

en: Help Window
hu: Súgó Ablak

en: Hide Windows
hu: Ablakok Elrejtése

en: Huh? What's that?
hu: Huh? Mi volt ez?

en: I guess this did not run too well.
hu: Úgy látszik nem futottál túl gyorsan.

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
hu: Ha a <név> alatt megadott név szóközt tartalmaz idézőjelbe kell tenni. (").

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
hu: Szép vagy mikor alszol...

en: If you're the last person in the channel, it will be deleted.
hu: Ha te vagy az utolsó személy a csatornán, akkor kitörli.

en: Ignored
hu: Tiltott

en: Ignoring incoming trade requests
hu: Kereskedési kérelmek elutasítása

en: Ignoring incoming trade requests.
hu: Elutasítod a bejövő üzleti ajánlatokat.

en: Info
hu: Infó

en: Insert coin to continue.
hu: Dobj be egy érmét a folytatáshoz.

en: Insufficient HP!
hu: Kevés az életed!

en: Insufficient SP!
hu: Kimerültél.

en: Intelligence
hu: Intelligencia

en: Intelligence %+d
hu: Intelligencia %+d

en: Intelligence:
hu: Intelligencia:

en: Inventory
hu: Táska

en: Inventory Window
hu: Táska Ablak

en: Invite sent.
hu: Meghívás elküldve.

en: Item Shortcut %d
hu: Gyorsmenü %d

en: Item Shortcut Window
hu: Gyorsmenü Ablak

en: Item sharing disabled.
hu: Tárgy megosztás tiltva.

en: Item sharing enabled.
hu: Tárgy megosztás engedélyezve.

en: Item sharing not possible.
hu: A tárgy megosztás nem lehetséges.

en: Job:
hu: Munka:

en: Job: %d
hu: Munka: %d

en: Joined party.
hu: Csatlakoztál a csapathoz.

en: Key Conflict(s) Detected.
hu: Billentyű ütközés van.

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Kick failed!
hu: Kirúgás sikertelen!

en: Kick succeeded!
hu: Kirúgás sikeres!

en: Level: %d
hu: Szint: %d

en: Login
hu: Belépés

en: Looks like you got your head handed to you.
hu: Kezedbe adták a fejed.

en: Luck
hu: Szerencse

en: Luck %+d
hu: Szerencse %+d

en: Luck:
hu: Szerencse:

en: MP %+d
hu: Varázserő %+d

en: MP:
hu: Varázserő:

en: Male
hu: Férfi

en: Map
hu: Térkép

en: Max
hu: Max.

en: Member was promoted successfully.
hu: A tag előléptetése sikeres.

en: Message
hu: Üzenet

en: Message closes chat.
hu: Az üzenet bezárja a bevitelt.

en: Message now closes chat.
hu: Az üzenet mostantól bezárja a bevitelt.

en: Minimap Window
hu: Minitérkép Ablak

en: Misses
hu: Ha nincs találat.

en: Money: %s
hu: Pénz: %s

en: Monsters
hu: Szörny neve

en: Move Down
hu: Mozgás lefelé

en: Move Left
hu: Mozgás balra

en: Move Right
hu: Mozgás jobbra

en: Move Up
hu: Mozgás felfelé

en: Music volume
hu: Zene hangereje

en: NPC
hu: Gépjátékos

en: NPCs
hu: Gépjátékos neve

en: Name
hu: Név

en: Name:
hu: Név:

en: Name: %s
hu: Név: %s

en: Need a user to kick!
hu: Kell egy játékos a kick parancshoz.

en: Need a user to op!
hu: Kell egy játékos az op parancshoz.

en: Network Error
hu: Hálózati hiba

en: Neutral
hu: Semleges

en: Next
hu: Következő

en: Next Chat Tab
hu: Következő Chat Fül

en: No
hu: Nem

en: No gameservers are available.
hu: Nincs elérhető játékszerver.

en: No text
hu: Nincs szöveg

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
hu: Nem, gyerekek. A karakter nem meghalt, ..ööö... hanem egy szebb világba került.

en: Nothing to sell.
hu: Nincs mit eladni.

en: OK
hu: Ok

en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
hu: Lehetőségek a /%s parancshoz: "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

en: Options:
hu: Opciók:

en: Other Players' Names
hu: Ismeretlen játékos neve

en: Overhead text
hu: Fej feletti szöveg

en: Own Name
hu: Saját név

en: Particle Effects
hu: Effektek

en: Particle effects
hu: Játékbéli effektek

en: Party
hu: Csapat

en: Party name is missing.
hu: A csapatnév hiányzik.

en: Party successfully created.
hu: Csapat létrehozása sikeres.

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Passwords do not match.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

en: Pickup
hu: Felvesz

en: Pickup Notification
hu: Tárgy felvételekor

en: Play
hu: Játék

en: Players
hu: Játékosok

en: Please distribute %d points
hu: Kérlek oszd el a pontjaidat (%d van még)

en: Please remove %d points
hu: Kérlek távolíts el %d pontot

en: Please type both the address and the port of a server.
hu: Kérlek írd be a szerver címét és portját egyaránt.

en: Poison had no effect...
hu: A méregnek nem volt hatása...

en: Press the button to start calibration
hu: Nyomd meg a gombot a kalibrálás megkezdéséhez

en: Previous Chat Tab
hu: Előző Chat Fül

en: Price: %s / Total: %s
hu: Ár: %s / Teljes: %s

en: Propose trade
hu: Üzletet javasol

en: Pulse
hu: Pulzáló

en: Put all whispers in tabs
hu: Privátok fülekbe tétele

en: Quit
hu: Kilépés

en: Rainbow
hu: Szivárvány

en: Received party request, but one already exists.
hu: Csapatba hívtak, de neked van csapatod.

en: Register
hu: Regisztráció

en: Relation
hu: Kapcsolat

en: Request for Trade
hu: Üzleti ajánlat

en: Requesting to join channel %s.
hu: Kapcsolódási kérelem a %s nevű csatornába.

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Reset Windows
hu: Ablakok alaphelyzetbe

en: Restart needed for changes to take effect.
hu: A változások érvénybe lépéséhez a program újraindítása szükséges.

en: Restart your client for the change to take effect.
hu: A változások érvénybe lépéséhez a program újraindítása szükséges.

en: Retrieve
hu: Magához vesz

en: Return now toggles chat.
hu: Az enter mostantól megnyitja a bevitelt.

en: Return toggles chat.
hu: Az enter megnyitja a bevitelt.

en: Rotate the stick
hu: Mozgasd körbe

en: Sadly, no trace of you was ever found...
hu: Kövesd a fényt az alagút végén.

en: Saving screenshot failed!
hu: Hiba a képernyő mentése során!

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Scroll Chat Down
hu: Csevej Lefele Görgetése

en: Scroll Chat Up
hu: Csevej Felfele Görgetése

en: Seems you need more money... ;-)
hu: Úgy néz ki több pénzre van szükséged... ;)

en: Select OK
hu: Ok Kiválasztása

en: Select amount of items to drop.
hu: Válaszd ki mennyit akarsz eldobni.

en: Select amount of items to retrieve.
hu: Válaszd ki mennyit veszel magadhoz.

en: Select amount of items to split.
hu: Válaszd ki az elosztandó mennyiséget.

en: Select amount of items to store.
hu: Válaszd ki a raktározandó mennyiséget.

en: Select amount of items to trade.
hu: Válaszd ki mennyi tárggyal akarsz üzletelni.

en: Sell
hu: Eladás

en: Send
hu: Küldés

en: Server:
hu: Szerver:

en: Setup
hu: Beállítások

en: Setup Window
hu: Beállítások Ablak

en: Sfx volume
hu: Effektek hangereje

en: Shop
hu: Üzlet

en: Show pickup notification
hu: Értesítés tárgy felvételkor

en: Sit
hu: Ülés

en: Sit failed!
hu: Ülés sikertelen!

en: Skill Window
hu: Képességek Ablak

en: Skills
hu: Képességek

en: Slots:
hu: Hely:

en: Smilie
hu: Hangulatjel

en: Spectrum
hu: Színkép

en: Split
hu: Felosztás

en: Static
hu: Statikus

en: Status
hu: Státusz

en: Status Window
hu: Sztátusz Ablak

en: Stop
hu: Leállít

en: Stop Attack
hu: Támadás Megszüntetése

en: Storage
hu: Raktár

en: Store
hu: Raktároz

en: Strength
hu: Erő

en: Strength %+d
hu: Erő %+d

en: Strength:
hu: Erő:

en: Submit
hu: Küldés

en: Switch character
hu: Karakter változtatása

en: Switch server
hu: Szerver változtatása

en: Talk
hu: Csevegés

en: Target & Attack
hu: Kijelöl és Támad

en: Target NPC
hu: Gépjátékost Kijelöl

en: Target Player
hu: Játékost Kijelöl

en: Text
hu: Szöveg

en: Thanks for buying.
hu: Öröm volt veled üzletet kötni!

en: Thanks for selling.
hu: Öröm volt veled üzletet kötni!

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
hu: A kaszás eljött érted, hogy elvigye a lelked.

en: The password needs to be at least %d characters long.
hu: A jelszónak legalább %d karakter hosszúnak kell lennie.

en: The password needs to be less than %d characters long.
hu: A jelszónak legfeljebb %d karakter hosszúnak kell lennie.

en: The username needs to be at least %d characters long.
hu: A felhasználónévnek legalább %d karakternek kell lennie.

en: The username needs to be less than %d characters long.
hu: A felhasználónévnek legfeljebb %d karakternek kell lennie.

en: This command causes the player to leave the party.
hu: Ezzel a paranccsal a játékos elhagyja a csapatát.

en: This command changes the party's experience sharing policy.
hu: Ez a parancs a tapasztalat megosztását szabályozza a csapaton belül.

en: This command changes the party's item sharing policy.
hu: Ez a parancs a tárgyak megosztását szabályozza a csapaton belül.

en: This command closes the current whisper tab.
hu: Ez a parancs bezárja az aktuális privát fület.

en: This command displays the party's current experience sharing policy.
hu: Ez a parancs megmutatja a csapat jelenlegi tapasztalatmegosztási-szabályát.

en: This command displays the party's current item sharing policy.
hu: Ez a parancs megmutatja a csapat jelenlegi tárgymegosztási-szabályát.

en: This command invites <nick> to party with you.
hu: Ez a parancs csapatba hívja a <név> alatt megadott nevű játékost.

en: This command leaves the current channel.
hu: Ez a parancs kilép az aktuális csatornából.

en: This command makes <nick> a channel operator.
hu: Ez a parancs a <név> alatt megadott személyt csatorna operátorrá teszi.

en: This command makes <nick> leave the channel.
hu: Ez a parancs kirúgja a <név> alatt megadott személyt a csatornából.

en: This command sets the topic to <message>.
hu: Ez a parancs beállítja a témát a <téma> alatt megadott szövegre.

en: This command shows the users in this channel.
hu: Ez a parancs megmutatja ennek a csatornának a felhasználóit.

en: This is what the color looks like
hu: Így fog kinézni a felirat.

en: To:
hu: Cél:

en: Toggle Chat
hu: Chat Ki/Be Kapcsolása

en: Topic: %s
hu: Téma: %s

en: Trade
hu: Üzlet

en: Trade canceled.
hu: Az üzlet megszakadt.

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
hu: Az üzlet ismeretlen okból megszakadt.

en: Trade completed.
hu: Sikeres üzlet.

en: Trade failed!
hu: Üzlet sikertelen!

en: Trade with %s cancelled.
hu: Te és %s üzlete megszakadt.

en: Trade: You
hu: Üzlet: Te

en: Trade: You and %s
hu: Üzlet: Te és %s

en: Trading isn't possible. Character doesn't exist.
hu: Az üzlet nem lehetséges. A partner nem létezik.

en: Trading isn't possible. Trade partner is too far away.
hu: Az üzlet nem lehetséges. A partner túl messze van.

en: Trading with %s
hu: Üzlet Te és %s között

en: Unable to buy.
hu: Nem tudod megvenni.

en: Unable to equip.
hu: Nem tudod használni.

en: Unable to sell.
hu: Nem tudod eladni.

en: Unequip
hu: Nem használ

en: Unknown command.
hu: Ismeretlen parancs.

en: Unknown item
hu: Ismeretlen tárgy

en: Unregister
hu: Regisztráció megszüntetése

en: Up
hu: Fejleszt

en: Updating...
hu: Frissítés…

en: Use
hu: Bevet

en: Video
hu: Videó

en: Visible names
hu: Látható nevek

en: Vitality
hu: Egészség

en: Vitality %+d
hu: Egészség %+d

en: Vitality:
hu: Egészség:

en: Waiting for server
hu: Várakozás a szerverre

en: Warp failed...
hu: Teleport sikertelen...

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
hu: A karaktered elvérzett a csatában.

en: Weight:
hu: Súly:

en: When ignoring:
hu: Ha ignorolva van:

en: Whispering to %s: %s
hu: Üzenet %s számára: %s

en: Yes
hu: Igen

en: You are an ex-player.
hu: Ex-játékos lettél.

en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
hu: Több tárgy van nálad mint a súlyod fele. Nem töltődik az életed.

en: You are dead.
hu: Meghaltál.

en: You are no more.
hu: Nem létezel többé.

en: You are not that alive anymore.
hu: Nem vagy már az élők sorában.

en: You cannot do that right now!
hu: Most nem csinálhatod!

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
hu: Ezzel a fegyverrel nem tudod ezt a képességet használni!

en: You don't have enough money.
hu: Nincs elég pénzed.

en: You give:
hu: Adott tárgyak:

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
hu: Ki vagy tiltva a szerverről hátralévő idő a feloldásig %s
    Kérlek vedd fel a kapcsolatot a GM csapattal.

en: You have ceased to be.
hu: Megszüntél létezni.

en: You have left the party.
hu: Kiléptél a csapatból.

en: You have no memos!
hu: Nincs feljegyzésed.

en: You have not yet reached a high enough lvl!
hu: Nem érted még el a megfelelő szintet!

en: You need another blue gem!
hu: Egy másik kék kőre van szükséged!

en: You need another red gem!
hu: Egy másik piros kőre van szükséged!

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
hu: Sikolyok közepette kerültél a másvilágra.

en: You're a stiff.
hu: Hulla vagy.

en: You're carrying to much to do this!
hu: Túl sok dolgot cipelsz, hogy ezt csináld!

en: You're not dead yet. You're just resting.
hu: Nem haltál meg...csak alszol...

en: You're off the twig.
hu: Elég gallyul nézel ki.

en: You're pining for the fjords.
hu: Az örök búzamezőkön kaszálgatsz.

en: You've expired and gone to meet your maker.
hu: Véged és elindultál találkozni a készítőddel.

en: You've kicked the bucket.
hu: Feldobtad a talpad.

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile.
hu: Megfulladtál a saját véredben.

en: Your metabolic processes are now history.
hu: Történelem vagy.

en: Your name needs to be at least 4 characters.
hu: A nevednek minimum 4 karakternek kell lennie.

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
hu: A tervet, amiben a torkoddal támadsz az ellenség kardjába sikertelennek bizonyult.

en: as particle
hu: Karakter felett

en: high
hu: magas

en: in chat
hu: Chat-en belül

en: low
hu: alacsony

en: max
hu: max.

en: medium
hu: közepes

en: off
hu: ki

en: unnamed
hu: Névtelen
