ManaPlus - en to fi translation catalogue (1160 entries)

en:                   to the manaplus client.
fi:                   manaplus-ohjelmalle.

en:                   used to set custom parameters
fi:                   jolla asetetaan erikoisvalitsimia

en:      --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
fi:      --no-opengl      : Poista OpenGL käytöstä tämän session ajaksi

en:      --safemode       : Start game in safe mode
fi:      --safemode       : Käynnistä peli vikasietotilassa

en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
fi:      --screenshot-dir : Kuvankaappausten tallennushakemisto

en:      --update-host    : Use this update host
fi:      --update-host    : Käytä tätä päivityspalvelinta

en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
fi:   -C --config-dir     : Käytä tätä asetushakemistoa

en:   -D --default        : Choose default character server and character
fi:   -D --default        : Aseta oletushahmopalvelin ja -hahmo

en:   -L --chat-log-dir   : Chat log dir to use
fi:   -L --chat-log-dir   : Käytettävä keskustelulokihakemisto

en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
fi:   -L --localdata-dir  : Hakemisto paikallisdatan tallennukseen

en:   -P --password       : Login with this password
fi:   -P --password       : Salasana sisäänkirjautumiseen

en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
fi:   -T --tests          : Käynnistä ajuritestaus ja automaattiasetukset

en:   -U --username       : Login with this username
fi:   -U --username       : Käyttäjätunnus sisäänkirjautumiseen

en:   -c --character      : Login with this character
fi:   -c --character      : Hahmo sisäänkirjautumiseen

en:   -d --data           : Directory to load game data from
fi:   -d --data           : Lataa pelidata tästä hakemistosta

en:   -h --help           : Display this help
fi:   -h --help           : Näytä tämä ohje

en:   -l --log-file       : Log file to use
fi:   -l --log-file       : Käytettävä lokitiedosto

en:   -p --port           : Login server port
fi:   -p --port           : Palvelinportti sisäänkirjautumiseen

en:   -s --server         : Login server name or IP
fi:   -s --server         : Palvelinnimi tai IP-osoite sisäänkirjautumiseen

en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
fi:   -u --skip-update    : Ohita päivityslataukset

en:   -v --version        : Display the version
fi:   -v --version        : Näytä versionumero

en:   Time for next level: %s
fi:   Aika seur. tasolle: %s

en: ##1  It is strongly recommended that
fi: ##1  Suosittelemme vahvasti että

en: ##1  The update process is incomplete.
fi: ##1  Päivitysprosessi keskeytyi

en: ##1  you try again later.
fi: ##1  yrität myöhemmin uudelleen

en: % Accuracy
fi: % Tarkkuus

en: % Critical
fi: % Täysosuma

en: % Evade
fi: % Välttö

en: %d FPS (Software)
fi: %d FPS (ei kiihdytystä)

en: %d FPS (fast OpenGL)
fi: %d FPS (nopea OpenGL)

en: %d FPS (old OpenGL)
fi: %d FPS (vanha OpenGL)

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivän
fi[1]: %d päivää

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunnin
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutin
fi[1]: %d minuuttia

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunnin
fi[1]: %d sekuntia

en: %d week | %d weeks
fi[0]: %d viikon
fi[1]: %d viikkoa

en: %s can't join your party because party is full.
fi: %s ei voi liittyä ryhmääsi, koska se on täynnä.

en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
fi: %s ei ole olemassa eikä sitä voi luoda! Poistun.

en: %s has invited you to join the %s party.
fi: %s on kutsunut sinut liittymään ryhmäänsä %s.

en: %s has invited you to join the guild %s.
fi: %s on kutsunut sinut liittymään kiltaan %s.

en: %s has invited you to join their party.
fi: %s on kutsunut sinut liittymään ryhmäänsä.

en: %s has joined your party.
fi: %s on liittynyt ryhmääsi.

en: %s has kicked from your guild.
fi: %s on potkittu ulos killastasi.

en: %s has left your guild.
fi: %s on eronnut killastasi.

en: %s has left your party.
fi: %s on eronnut ryhmästä.

en: %s is already a member of a party.
fi: %s kuuluu jo johonkin ryhmään.

en: %s is not in your party!
fi: %s ei ole ryhmässäsi!

en: %s is now a member of your party.
fi: %s on nyt ryhmäsi jäsen.

en: %s refused your invitation.
fi: %s ei ottanut kutsuasi vastaan.

en: %s wants to %s %s do you accept?
fi: %s haluaa %s %s - hyväksytkö?

en: %s wants to trade with you, do you accept?
fi: %s haluaa tehdä kauppaa kanssasi, katsotko tarjouksen?

en: %s whispers: %s
fi: %s kuiskaa: %s

en: (0) default moves to target
fi: (0) oletussiirtymä kohteen luo

en: (1) moves to target in distance 1
fi: (1) siirry kohteen luo etäisyydellä 1

en: (2) moves to target in distance 2
fi: (2) siirry kohteen luo etäisyydellä 2

en: (3) moves to target in distance 3
fi: (3) siirry kohteen luo etäisyydellä 3

en: (3) pick up 3x3 cells
fi: (3) poiminta 3x3 ruutua

en: (5) moves to target in distance 5
fi: (5) siirry kohteen luo etäisyydellä 5

en: (7) moves to target in distance 7
fi: (7) siirry kohteen luo etäisyydellä 7

en: (?) attack
fi: (?) hyökkäys

en: (?) away
fi: (?) poissaolo

en: (?) crazy move
fi: (?) villiliike

en: (?) imitation
fi: (?) matkinta

en: (?) magic attack
fi: (?) taikahyökkäys

en: (?) move to target
fi: (?) siirry kohteen luo

en: (?) pick up
fi: (?) poiminta

en: (?) pvp attack
fi: (?) pelaajien kanssa taistelu

en: (?) unknown follow
fi: (?) tuntematon seuraaminen

en: (?) unknown move
fi: (?) tuntematon liikkumistapa

en: (A) away
fi: (A) poissa

en: (A) go and pick up in max distance
fi: (A) mene ja poimi maksimietäisyydellä

en: (A) go, attack, pickup
fi: (A) mene, hyökkää, poimi

en: (A) moves to target in attack range
fi: (A) siirry kohteen luo hyökkäyskantamalla

en: (C) moves with crazy moves
fi: (C) liikkuu villiliikkein

en: (D) debug map view
fi: (D) debug-karttanäkymä

en: (D) default attack
fi: (D) oletushyökkäys

en: (D) default follow
fi: (D) oletusseuraaminen

en: (D) default imitation
fi: (D) oletusmatkinta

en: (D) default moves
fi: (D) oletusliikkeet

en: (D) default pick up 2x1 cells
fi: (D) oletuspoiminta 2x1 ruutua

en: (F) forward pick up 2x3 cells
fi: (F) poiminta edestä 2x3 ruutua

en: (F) free camera mode
fi: (F) vapaa kamera

en: (F) use #frillyar for magic attack
fi: (F) #frillyar taikahyökkäyksenä

en: (G) game camera mode
fi: (G) pelin kameratila

en: (G) go and attack
fi: (G) mene ja hyökkää

en: (G) go and pick up in distance 8
fi: (G) mene ja poimi etäisyydellä 8

en: (I) invert moves
fi: (I) käännetyt liikkeet

en: (I) use #ingrav for magic attack
fi: (I) #ingrav taikahyökkäyksenä

en: (M) mirror follow
fi: (M) peilikuvaseuraaminen

en: (N) normal map view
fi: (N) normaali karttanäkymä

en: (O) on keyboard
fi: (O) paikalla

en: (O) outfits imitation
fi: (O) asun matkinta

en: (P) pet follow
fi: (P) lemmikkiseuraaminen

en: (R) relative follow
fi: (R) suhteellinen seuraaminen

en: (S) small pick up 1x1 cells
fi: (S) pieni poiminta 1x1 ruutua

en: (S) switch attack with shield
fi: (S) vaihda hyökkäystä, kilpi mukana

en: (U) ultra map view 2
fi: (U) ultra-karttanäkymä 2

en: (U) use #upmarmu for magic attack
fi: (U) #upmarmu taikahyökkäyksenä

en: (a) archer attack range
fi: (a) jousiampujan hyökkäyskantama

en: (a) attack all players
fi: (a) hyökkää kaikkien pelaajien kimppuun

en: (a) custom crazy move
fi: (a) oma villiliike

en: (b) attack bad relations
fi: (b) hyökkää jos huonot suhteet

en: (b) black & white map view
fi: (b) mustavalkoinen karttanäkymä

en: (c) moves with some crazy moves
fi: (c) liikkuu osin villiliikkein

en: (c) use #chiza for magic attack
fi: (c) #chiza taikahyökkäyksenä

en: (d) double normal + crazy
fi: (d) tuplaa tavallinen + villi

en: (d) without auto attack
fi: (d) ei automaattista hyökkäystä

en: (default)
fi: (oletus)

en: (e) empty map view
fi: (e) tyhjä karttanäkymä

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: (f) use #flar for magic attack
fi: (f) #flar taikahyökkäyksenä

en: (g) go and pick up in distance 4
fi: (g) mene ja poimi etäisyydellä 4

en: (s) switch attack without shield
fi: (s) vaihda hyökkäystä, ei kilpeä

en: (u) ultra map view
fi: (u) ultra-karttanäkymä

en: /close > Close the whisper tab
fi: /close > Sulje kuiskausvälilehti

en: /exp > Show/change party experience sharing options
fi: /exp > Näytä/muuta ryhmän kokemuksenjaon asetuksia

en: /help > Display this help.
fi: /help > Näytä tämä ohje.

en: /ignore > Ignore the other player
fi: /ignore > Jätä pelaaja huomiotta

en: /invite > Invite a player to your guild
fi: /invite > Kutsu pelaaja kiltaasi

en: /invite > Invite a player to your party
fi: /invite > Kutsu pelaaja ryhmääsi

en: /item > Show/change party item sharing options
fi: /item > Näytä/muuta ryhmän tavaranjaon asetuksia

en: /kick > Kick a user from the channel
fi: /kick > Poista käyttäjä kanavalta

en: /kick > Kick some one from the guild you are in
fi: /kick > Poista käyttäjä killastasi

en: /kick > Kick some one from the party you are in
fi: /kick > Potki pelaaja ryhmästäsi

en: /leave > Leave the guild you are in
fi: /leave > Eroa nykyisestä killastasi

en: /leave > Leave the party you are in
fi: /leave > Eroa nykyisestä ryhmästäsi

en: /op > Make a user a channel operator
fi: /op > Tee käyttäjästä operaattori

en: /quit > Leave a channel
fi: /quit > Poistu kanavalta

en: /topic > Set the topic of the current channel
fi: /topic > Aseta kanavan aihe

en: /unignore > Stop ignoring the other player
fi: /unignore > Huomioi pelaaja jälleen

en: /users > Lists the users in the current channel
fi: /users > Näyttää käyttäjät nykyisellä kanavalla

en: 1%% = %d exp, avg mob for 1%%: %s
fi: 1%% = %d kp, keskim. vastustajaa 1%%:iin: %s

en: < Previous
fi: < Edellinen

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable experience sharing, or "0", "no", "false" to disable experience sharing.
fi: <jakopolitiikka> voi olla arvoltaan "1", "yes" tai "true", jolloin kokemuspisteet jaetaan, tai "0", "no" tai "false", jolloin kokemuspisteitä ei jaeta.

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable item sharing, or "0", "no", "false" to disable item sharing.
fi: <jakopolitiikka> voi olla arvoltaan "1", "yes" tai "true", jolloin saalis jaetaan, tai "0", "no" tai "false", jolloin saalista ei jaeta.

en: A
fi: P

en: Accept Guild Invite
fi: Ota kiltakutsu vastaan

en: Accept Party Invite
fi: Ota ryhmäkutsu vastaan

en: Accept sell/buy requests
fi: Salli osta/myy-pyynnöt

en: Accepted guild invite from %s.
fi: Otit vastaan kiltakutsun pelaajalta %s.

en: Accepted party invite from %s.
fi: Otit vastaan ryhmäkutsun pelaajalta %s.

en: Accepting incoming trade requests
fi: Hyväksyt kaupankäyntipyynnöt

en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
fi: Pääsy evätty. Todennäköisesti palvelimella on liian paljon pelaajia.

en: Account and Character Management
fi: Tilin ja hahmojen hallinta

en: Account expired.
fi: Tili vanhentunut.

en: Account was not found. Please re-login.
fi: Tunnusta ei löytynyt. Yritä uudelleen.

en: Account: %s
fi: Tili: %s

en: Add
fi: Lisää

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Add name to chat
fi: Lisää nimi keskusteluun

en: Add to attack list
fi: Lisää hyökkäyslistaan

en: Add to buy shop.
fi: Lisää ostokauppaan.

en: Add to chat
fi: Lisää keskusteluun

en: Add to ignore list
fi: Lisää ohitettavien listaan

en: Add to priority attack list
fi: Lisää prioriteettihyökkäyslistalle

en: Add to sell shop.
fi: Lisää myyntikauppaan.

en: Add to trade
fi: Lisää kauppaan

en: Add to trade 10
fi: Lisää 10 kauppaan

en: Add to trade all
fi: Lisää kaikki kauppaan

en: Add to trade half
fi: Lisää puolet kauppaan

en: Afk message
fi: Poissaoloviesti

en: Agility
fi: Ketteryys

en: Agility %+d
fi: Ketteryys %+d

en: Agility:
fi: Ketteryys:

en: Agree trade
fi: Hyväksy kauppa

en: Agreed. Waiting...
fi: Hyväksytty. Odotetaan...

en: Air collision Highlight
fi: Ilmatörmäyksen korostus

en: All
fi: Kaikki

en: All whispers ignore failed.
fi: Kuiskausten huomiotta jättäminen epäonnistui.

en: All whispers ignored.
fi: Kaikki kuiskaukset jätetään huomiotta.

en: All whispers unignore failed.
fi: Kuiskausten huomiointi epäonnistui.

en: All whispers unignored.
fi: Kaikki kuiskaukset huomioidaan taas.

en: Allow Target
fi: Salli kohde

en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
fi: Salli magia ja GM-komennot kaikilla keskusteluvälilehdillä

en: Allow self heal with mouse click
fi: Salli itsen parantaminen hiiren napsautuksella

en: Allow trading
fi: Salli kaupakäynti

en: Allow whispers
fi: Salli kuiskaukset

en: Alpha:
fi: Alfa:

en: Alt FPS limit:
fi: Vaihtoehtoinen FPS-rajoitin:

en: Ambient FX
fi: Taustaäänet

en: Amount:
fi: Määrä:

en: An unknown member tried to say: %s
fi: Tuntematon jäsen yritti sanoa: %s

en: Annihilated.
fi: Pim! Olet annihiloitu.

en: Announce
fi: Ilmoita

en: Apply
fi: Hyväksy

en: Applying change to OpenGL requires restart.
fi: OpenGL -asetuksen muutos vaatii ohjelman uudelleenkäynnistyksen.

en: Are you sure you want to delete this character?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän hahmon?

en: Are you sure you want to leave guild %s?
fi: Haluatko varmasti erota killasta %s?

en: Are you sure you want to leave party %s?
fi: Haluatko varmasti erota ryhmästä %s?

en: Assign
fi: Aseta

en: Astral Magic
fi: Astraalimagia

en: Atk
fi: Hyö

en: Attack
fi: Hyökkää

en: Attack %+d
fi: Hyökkäys %+d

en: Attack Delay
fi: Hyökkäysviive

en: Attack Range
fi: Hyökkäyskantama

en: Attack delay:
fi: Hyökkäysviive:

en: Attack mobs
fi: Hyökkäyskohteet

en: Attack while moving
fi: Hyökkää liikkuessa

en: Auction
fi: Huutokauppa

en: Audio
fi: Ääni

en: Authentication failed.
fi: Tunnistus epäonnistui.

en: Auto Close
fi: Sulje kun valmis

en: Auto adjust perfomance
fi: Sopeuta tehokkuusasetukset automaattisesti

en: Auto fix position
fi: Korjaa sijainti automaattisesti

en: Auto open this window
fi: Avaa tämä ikkuna automaattisesti

en: Auto target only reachable monsters
fi: Valikoi kohteiksi vain saavutettavia hirviöitä

en: Average level: %d
fi: Keskim. taso: %d

en: Away
fi: Poissa

en: Away outfit
fi: Poissaoloasu

en: BC
fi: BT

en: Battle
fi: Taistelu

en: Be friend
fi: Ystävysty

en: Being
fi: Olo

en: Bereft of life, you rest in peace.
fi: Olet eloton, mutta lepäät rauhassa.

en: Better perfomance (enable for better perfomance)
fi: Ota lisätehot käyttöön ;)

en: Better quality (disable for better perfomance)
fi: Parempi laatu (poista käytöstä jos tarvitset lisätehoa)

en: Black list
fi: Musta lista

en: Blacklisted
fi: Mustalla listalla

en: Blink name
fi: Vilkuta nimeä

en: Blue:
fi: Sininen:

en: Bold font
fi: Lihavoitu kirjasin

en: Bot Checker
fi: Bottitutka

en: Bot Checker Window
fi: Bottitutkaikkuna

en: Bot checker
fi: Bottitutka

en: Bots support
fi: Bottien tuki

en: Bubbles with names
fi: Puhekuplat nimillä

en: Bubbles, no names
fi: Puhekuplat, ei nimiä

en: Buy
fi: Osta

en: Buy (?)
fi: Osta (?)

en: Buy items
fi: Osta tavaroita

en: Cache size:
fi: Välimuistin koko:

en: Calibrate
fi: Kalibroi

en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot create a whisper tab for nick "%s"! It either already exists, or is you.
fi: Kuiskausvälilehden luonti nimelle "%s" epäonnistui! Se on joko jo auki tai käytit omaa nimeäsi.

en: Cannot create party. You are already in a party
fi: Ryhmän luominen epäonnistui, olet jo ryhmän jäsen.

en: Cannot raise skill!
fi: Taidon korottaminen epäonnistui!

en: Cannot send empty whispers!
fi: Et voi lähettää tyhjiä kuiskauksia!

en: Cannot shout!
fi: Huutaminen epäonnistui!

en: Cannot use this ID.
fi: Tätä tunnistetta ei voi käyttää.

en: Cart
fi: Kärry

en: Change
fi: Muuta

en: Change Attack Type
fi: Vaihda hyökkäystyyppiä

en: Change Attack Weapon Type
fi: Vaihda hyökkäysaseen tyyppiä

en: Change Crazy Move mode
fi: Muuta villiliiketilaa

en: Change Email
fi: Vaihda sähköpostiosoite

en: Change Email Address
fi: Vaihda sähköpostiosoite

en: Change Follow mode
fi: Vaihda seuraustyyliä

en: Change Imitation mode
fi: Vaihda matkintatyyliä

en: Change Login
fi: Vaihda kirjautumistietoja

en: Change Map View Mode
fi: Vaihda karttanäkymää

en: Change Move to Target type
fi: Muuta kohteen luo liikkumisen tyyppiä

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Change Pickup Type
fi: Muuta poiminnan tyyppiä

en: Change Server
fi: Vaihda palvelinta

en: Change guild position
fi: Muuta asemaa killassa

en: Change move type
fi: Vaihda liikkumistyyppiä

en: Change pos in guild
fi: Muuta kilta-asemaa

en: Changing game servers
fi: Vaihdan pelipalvelinta

en: Changing to OpenGL
fi: Vaihdetaan käyttämään OpenGL:ää

en: Channel operators can kick and op other users from the channel.
fi: Kanavan operaattori voi poistaa käyttäjiä kanavalta ja jakaa operaattorin oikeuksia.

en: Channels are not supported!
fi: Kanavia ei tueta!

en: Character deleted.
fi: Hahmo poistettu.

en: Character points: %d
fi: Hahmopisteitä: %d

en: Character stats OK
fi: Hahmon pistejako OK

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Chat Window
fi: Keskusteluikkuna

en: Chat creating failed!
fi: Keskustelun luonti epäonnistui!

en: Chinese (China)
fi: Kiina (kiina)

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose World
fi: Valitse pelimaailma

en: Choose Your Server
fi: Valitse palvelimesi

en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
fi: Valitse palvelimesi  *** VARMUUSTILA ***

en: Choose your guild's name.
fi: Valitse killallesi nimi.

en: Choose your party's name.
fi: Anna ryhmällesi nimi.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear outfit
fi: Poista asu

en: Client too old.
fi: Liian vanha asiakasohjelma.

en: Client uptime: %s
fi: Ohjelma ollut käynnissä: %s

en: Close
fi: Sulje

en: Close current Chat Tab
fi: Sulje tämä keskusteluvälilehti

en: Colors
fi: Värit

en: Command Editor
fi: Komentomuokkain

en: Command:
fi: Komento:

en: Command: /close
fi: Komento: /close

en: Command: /exp
fi: Komento: /exp

en: Command: /exp <policy>
fi: Komento: /exp <jakopolitiikka>

en: Command: /ignore
fi: Komento: /ignore

en: Command: /invite <nick>
fi: Komento: /invite <nimi>

en: Command: /item
fi: Komento: /item

en: Command: /item <policy>
fi: Komento: /item <jakopolitiikka>

en: Command: /kick <nick>
fi: Komento: /kick <nimi>

en: Command: /leave
fi: Komento: /leave

en: Command: /op <nick>
fi: Komento: /op <nimi>

en: Command: /quit
fi: Komento: /quit

en: Command: /topic <message>
fi: Komento: /topic <viesti>

en: Command: /unignore <player>
fi: Komento: /unignore <pelaajan nimi>

en: Command: /users
fi: Komento: /users

en: Commands
fi: Komennot

en: Commands Window
fi: Komentoikkuna

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Comment: %s
fi: Kommentti: %s

en: Completed
fi: Valmis

en: Completely ignore
fi: Jätä täysin huomiotta

en: Confirm Character Delete
fi: Vahvista hahmon poisto

en: Confirm:
fi: Vahvista:

en: Confirmed. Waiting...
fi: Varmistettu. Odotetaan...

en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
fi: Päällekkäiset näppäinoikotiet "%s" ja "%s" voivat aiheuttaa outouksia; ole hyvä ja poista päällekkäisyydet.

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Connecting to server
fi: Yhdistän palvelimeen

en: Connecting to the game server
fi: Yhdistän pelipalvelimeen

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Connection to server terminated.
fi: Yhteys palvelimeen katkaistu.

en: Copy Outfit
fi: Kopioi asu

en: Copy equipped to Outfit
fi: Kopioi varusteet asuksi

en: Copy to chat
fi: Kopioi keskusteluun

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Correction points: %d
fi: Korjauspisteitä: %d

en: Could not create party.
fi: Ryhmän luonti epäonnistui.

en: Could not inivte user to guild.
fi: Pelaajan kutsuminen kiltaan epäonnistui.

en: Could not join party!
fi: Ryhmään liittyminen epäonnistui!

en: Could not steal anything...
fi: Varastaminen ei onnistunut...

en: Crazy move A program
fi: Villiliike (a) -ohjelma

en: Crazy moves
fi: Villiliikkeet

en: Create
fi: Luo

en: Create Guild
fi: Luo kilta

en: Create Party
fi: Luo ryhmä

en: Created:
fi: Luotu:

en: Creating guild called %s.
fi: Luon killan %s.

en: Creating party called %s.
fi: Luon ryhmän %s.

en: Critical Hit
fi: Täysosuma

en: Critical hit:
fi: Kriittinen osuma:

en: Cursor:
fi: Osoitin:

en: Custom cursor
fi: Tyylitelty hiiren osoitin

en: Custom resolution (example: 1024x768)
fi: Oma tarkkuus (esim. 1024x768)

en: Custom update host
fi: Käytä omaa päivityspalvelinta

en: Cycle monster targets
fi: Vaihda hirviökohteita syklissä

en: Cycle player targets
fi: Vaihda pelaajakohteita syklissä

en: Czech
fi: Tsekki

en: DR
fi: Pu

en: Damage per sec.
fi: Vahinko sekunnissa.

en: Debug Window
fi: Debug-ikkuna

en: Default
fi: Oletus

en: Default collision Highlight
fi: Oletustörmäyskorostus

en: Defense
fi: Puolustus

en: Defense %+d
fi: Puolustus %+d

en: Delay:
fi: Viive:

en: Delete
fi: Poista

en: Deleted:
fi: Poistettu:

en: Dexterity
fi: Näppäryys

en: Dexterity %+d
fi: Näppäryys %+d

en: Dexterity:
fi: Näppäryys:

en: Did You Know?
fi: Tiesitkö?

en: Did you know
fi: Tiesitkö

en: Did you know Window
fi: Tiesitkö-ikkuna

en: Direct Down
fi: Vie alas

en: Direct Left
fi: Vie vasemmalle

en: Direct Right
fi: Vie oikealle

en: Direct Up
fi: Vie ylös

en: Disable / Enable Game modifier keys
fi: Ota käyttöön / poista pelimuokkaimet

en: Disable advanced beings caching (Software)
fi: Poista kehittynyt olentojen välimuisti käytöstä (ohjelmallinen)

en: Disable away
fi: Poista poissaolo käytöstä

en: Disable beings caching (Software)
fi: Poista olentojen välimuisti käytöstä (ohjelmallinen)

en: Disable highlight
fi: Estä korostus

en: Disregard
fi: Vaimenna

en: Disregarded
fi: Vaimennettu

en: Disregarded Names
fi: Vaimennettujen nimet

en: Do you want your possessions identified?
fi: Haluatko tietää mitä rojua kanniskelit oikeasti mukanasi?

en: Don't remove name
fi: Älä poista nimeä

en: Download music
fi: Lataa musiikki

en: Downloading server list...%2.2f%%
fi: Lataan palvelinluettelon...%2.2f%%

en: Draw hotkeys on map
fi: Piirrä siirtymäpikanäppäimet kartalle

en: Draw path
fi: Piirrä polku

en: Drop
fi: Pudota

en: Drop all
fi: Pudota kaikki

en: Drop...
fi: Pudota...

en: Duplicated login.
fi: Kaksinkertainen sisäänkirjautuminen.

en: Dutch (Belgium/Flemish)
fi: Hollanti (Belgia/fleemi)

en: EQU
fi: Var

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit spell
fi: Muokkaa loitsua

en: Email Change
fi: Sähköpostin vaihto

en: Email changed successfully!
fi: Sähköpostiosoite vaihdettu onnistuneesti!

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Emote Shortcut %d
fi: Eleen pikavalinta %d

en: Emote Shortcut Window
fi: Eleiden pikavalintaikkuna

en: Emote failed!
fi: Elehtiminen epäonnistui!

en: Emperium check failed.
fi: Emperium-tarkistus epäonnistui.

en: Empty address given to Network::connect()!
fi: Tyhjä osoite Network::connect()-pyynnössä!

en: Emulate right click from keyboard
fi: Kontekstivalikkoon "klikkaus" näppäimistöltä

en: Enable / Disable away mode
fi: Aseta / peru poissaolo

en: Enable Audio
fi: Ota äänet käyttöön

en: Enable advert protocol
fi: Ota käyttöön mainosprotokolla

en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
fi: Ota käyttöön alfakanavan korjaus (ohjelmallinen, voi olla hidas)

en: Enable attack filter
fi: Ota käyttöön hyökkäyssuodin

en: Enable auction bot support
fi: Ota käyttöön huutokauppabotin tuki

en: Enable away
fi: Ota poissaolo käyttöön

en: Enable battle tab
fi: Ota taisteluvälilehti käyttöön

en: Enable bot checker
fi: Ota bottitutka käyttöön

en: Enable buggy servers protection (do not disable)
fi: Ota käyttöön bugisten palvelinten suojaus (älä poista käytöstä)

en: Enable chat Log
fi: Kirjaa keskustelut

en: Enable debug log
fi: Ota käyttöön debug-loki

en: Enable extended mouse targeting
fi: Ota käyttöön laajennettu kohteen valinta hiirellä

en: Enable game sfx
fi: Ota pelin äänitehosteet käyttöön

en: Enable gui sfx
fi: Ota käyttöliittymän äänitehosteet käyttöön

en: Enable guild bot support and disable native guild support
fi: Ota käyttöön kiltabottien tuki ja poista sisäinen kiltatuki käytöstä

en: Enable highlight
fi: Salli korostus

en: Enable joystick
fi: Ota peliohjain käyttöön

en: Enable lazy scrolling
fi: Ota laiska vieritys käyttöön

en: Enable map reduce (Software)
fi: Ota käyttöön karttareduktio (ohjelmallinen)

en: Enable mumble voice chat
fi: Ota muminaäänikeskustelu käyttöön

en: Enable music
fi: Ota musiikki käyttöön

en: Enable opacity cache (Software, can use many memory)
fi: Ota käyttöön läpinäkyvyysvälimuisti (ohjelmallinen, voi olla muistisyöppö)

en: Enable quick stats
fi: Ota pikatilastot käyttöön

en: Enable reorder sprites.
fi: Ota käyttöön uudelleenjärjestyshahmot

en: Enable server side attack
fi: Ota käyttöön palvelinpuolen hyökkäys

en: Enable shop mode
fi: Ota kauppatila käyttöön

en: Enable trade tab
fi: Ota kaupankäyntivälilehti käyttöön

en: Enable/Disable Trading
fi: Salli/estä kaupankäynti

en: Enemy
fi: Vihollinen

en: English
fi: Englanti

en: Enter new resolution:
fi: Anna uusi tarkkuus:

en: Enter password for deleting character
fi: Anna salasana hahmon poistamiseksi

en: Enter password:
fi: Salasana:

en: Enter the old password first.
fi: Anna ensin vanha salasana.

en: Entering game world
fi: Siirryn pelimaailmaan

en: Equip
fi: Ota käyttöön

en: Equip arrows first.
fi: Varusta ensin nuolia.

en: Equipment
fi: Varusteet

en: Equipment Window
fi: Varusteikkuna

en: Erase
fi: Pyyhi

en: Erased
fi: Pyyhitty

en: Erased Names
fi: Pyyhittyjen nimet

en: Error
fi: Virhe

en: Error creating updates directory!
fi: Päivityshakemistoa luodessa tapahtui virhe!

en: Error retreiving server list!
fi: Palvelinluettelon hakeminen epäonnistui!

en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
fi: Virhe: %s ei ole olemassa eikä sitä voi luoda! Poistun.

en: Exp Notification
fi: Kokemusilmoitus

en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
fi[0]: Kokemustahti / %d min: %s
fi[1]: Kokemustahti / %d min: %s<

en: Exp:
fi: Kok:

en: Exp: %d/%d Left: %d
fi: Kokemus: %d/%d, jäljellä: %d

en: Experience sharing disabled.
fi: Kokemuksen jako pois käytöstä.

en: Experience sharing enabled.
fi: Kokemuksen jako käytössä.

en: Experience sharing not possible.
fi: Kokemuksen jako ei ole mahdollista.

en: Experience sharing unknown.
fi: Kokemuksen jaon tila on tuntematon.

en: FPS limit:
fi: Piirtonopeusrajoitin (FPS):

en: Failed adding item for unknown reason.
fi: Tavaran lisääminen epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
fi: Tavaran lisääminen epäonnistui; kauppakumppanilla ei ole tilaa sille.

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
fi: Tavaran lisääminen epäonnistui; kauppakumppanilla on liian painava lasti.

en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
fi: Tavaran lisääminen epäonnistui, limittämisongelma.

en: Failed adding item. You can't trade this item.
fi: Tavaran lisääminen epäonnistui. Et voi kaupitella sitä.

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
fi: Hahmon luonti epäonnistui. Todennäköisesti hahmon nimi on jo käytössä.

en: Failed to delete character.
fi: Hahmon poisto epäonnistui.

en: Failed to send as sender or letter invalid.
fi: Lähettäminen epäonnistui: vastaanottaja tai kirje ei kelpaa.

en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
fi: Kokoruututilaan vaihto epäonnistui, samoin paluu edelliseen tilaan!

en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
fi: Ikkunoituun tilaan vaihto epäonnistui, samoin paluu edelliseen tilaan!

en: Failed to use item.
fi: Tavaran käyttö ei onnistunut.

en: Farewell, come back any time...
fi: Näkemisiin, tule pian takaisin...

en: Fast OpenGL
fi: Nopea OpenGL

en: Female
fi: Naispuolinen

en: Finnish
fi: Suomi

en: Floating '...' bubble
fi: Leijuva '...' -puhekupla

en: Floating bubble
fi: Leijuva puhekupla

en: Follow
fi: Seuraa

en: Follow canceled
fi: Seuraaminen keskeytetty

en: Follow:
fi: Seuraa:

en: Font size
fi: Kirjasimen koko

en: French
fi: Ranska

en: Friend
fi: Ystävä

en: Friend Names
fi: Ystävien nimet

en: Full screen
fi: Kokoruututila

en: GM Names
fi: GM-nimet

en: Game
fi: Peli

en: Game Over!
fi: Se siitä!

en: Game modifiers are disabled
fi: Pelimuokkaimet poissa käytöstä

en: Game modifiers are enabled
fi: Pelimuokkaimet käytössä

en: Game modifiers are unknown
fi: Pelimuokkaimet ovat tuntemattomia

en: General
fi: Yleiset

en: General Magic
fi: Yleismagia

en: German
fi: Saksa

en: Global announcement from %s:
fi: %s ilmoittaa kaikille:

en: Global announcement:
fi: Yleinen ilmoitus:

en: Got disconnected from server!
fi: Yhteys palvelimeen katkesi!

en: Green:
fi: Vihreä:

en: Gui opacity
fi: Käyttöliittymän läpinäkyvyys

en: Gui theme
fi: Käyttöliittymän teema

en: Guild
fi: Kilta

en: Guild %s quit requested.
fi: Killasta %s eroa pyydetty.

en: Guild Members
fi: Killan jäsenet

en: Guild Name
fi: Killan nimi

en: Guild castle: %s
fi: Killan linna: %s

en: Guild created.
fi: Kilta luotu.

en: Guild exp: %d
fi: Kiltakokemusta: %d kkp

en: Guild level: %d
fi: Kiltataso: %d

en: Guild master: %s
fi: Kiltamestari: %s

en: Guild name is missing.
fi: Killan nimi puuttuu.

en: Guild name: %s
fi: Killan nimi: %s

en: Guild next exp: %d
fi: Seuraavaan tasoon: %d kkp

en: Guild: %s
fi: Kilta: %s

en: HP %+d
fi: VP %+d

en: HP:
fi: VP:

en: Hair color:
fi: Hiusten väri:

en: Hair style:
fi: Hiustyyli:

en: Heal
fi: Paranna

en: Help
fi: Apua

en: Help Window
fi: Ohjeikkuna

en: Help font
fi: Ohjekirjasin

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide Windows
fi: Piilota ikkunat

en: Hide shield sprite
fi: Piilota kilpihahmo

en: Hide shop messages
fi: Piilota kauppaviestit

en: Highlight floor items
fi: Korosta maassa olevat tavarat

en: Highlight map portals
fi: Korosta karttasiirtymät

en: Highlight monster attack range
fi: Korosta hirviön hyökkäyskantama

en: Highlight player attack range
fi: Korosta pelaajan hyökkäyskantama

en: Highlight words (separated by comma)
fi: Korosta sanat (pilkuin erotettu)

en: Home Place
fi: Kotipaikka

en: Home Place Border
fi: Kotipaikan raja

en: Huh? What's that?
fi: Siis mikä?

en: Hw acceleration
fi: Rautakiihdytys

en: I
fi: -

en: I guess this did not run too well.
fi: Ei tainnut mennä kovin lujaa.

en: INV
fi: Tav

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
fi: Jos nimessä on välilyöntejä, laita sen ympärille lainausmerkit (").

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
fi: Ellet olisi näin liikkuvainen, pukkaisit päivänkakkaraa.

en: If you're the last person in the channel, it will be deleted.
fi: Jos olet viimeinen henkilö kanavalla niin se katoaa.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore input 1
fi: Jätä huomiotta syöte 1

en: Ignore input 2
fi: Jätä huomiotta syöte 2

en: Ignore mobs
fi: Ohitettavat kohteet

en: Ignored
fi: Huomiotta jätetty

en: Ignored Names
fi: Huomiotta jätettyjen nimet

en: Ignoring incoming trade requests
fi: Et huomioi kaupankäyntipyyntöjä

en: Imitation
fi: Matki

en: Imitation canceled
fi: Matkiminen keskeytetty

en: Imitation:
fi: Matki:

en: In: %d bytes/s
fi: Sisään: %d tavua/s

en: Incorrect hair.
fi: Väärä hiustyyli.

en: Incorrect password
fi: Väärä salasana

en: Incorrect race.
fi: Väärä rotu.

en: Incorrect slot.
fi: Väärä paikka.

en: Incorrect stats.
fi: Väärät arvot.

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Info
fi: Tietoja

en: Insert coin to continue.
fi: Syötä kolikko jatkaaksesi.

en: Insufficient HP!
fi: Voimapisteesi eivät riitä!

en: Insufficient SP!
fi: Manapisteesi eivät riitä!

en: Intelligence
fi: Älykkyys

en: Intelligence %+d
fi: Älykkyys %+d

en: Intelligence:
fi: Älykkyys:

en: Invalid update host: %s
fi: Epäkelpo päivitysosoite: %s

en: Inventory
fi: Tavarat

en: Inventory Window
fi: Tavaraikkuna

en: Inventory is full.
fi: Sinulla on liikaa tavaraa ennestään.

en: Invite
fi: Kutsu

en: Invite to guild
fi: Kutsu kiltaan

en: Invite to party
fi: Kutsu ryhmään

en: Invited user %s to guild %s.
fi: Kutsuit käyttäjän %s kiltaan %s.

en: Invited user %s to party.
fi: Käyttäjä %s kutsuttu ryhmään.

en: Item Shortcut %d
fi: Tavarapikavalinta %d

en: Item Shortcut Window
fi: Tavaroiden pikavalintaikkuna

en: Item Shortcuts Key
fi: Tavaroiden pikavalintanäppäin

en: Item belongs to someone else.
fi: Tavara kuuluu jollekulle muulle.

en: Item is too far away.
fi: Tavara on liian kaukana.

en: Item is too heavy.
fi: Tavara on liian painava.

en: Item sharing disabled.
fi: Saaliinjako poistettu käytöstä.

en: Item sharing enabled.
fi: Saaliinjako käytössä.

en: Item sharing not possible.
fi: Saaliinjako ei ole mahdollista.

en: Item sharing unknown.
fi: Saaliinjaon tila on tuntematon.

en: Japanese
fi: Japani

en: Japanese font
fi: Japanilainen kirjasin

en: Job:
fi: Työ:

en: Job: %d
fi: Työ: %d

en: Joystick
fi: Peliohjain

en: KS
fi: TT

en: Key Conflict(s) Detected.
fi: Päällekkäisiä näppäinoikopolkuja löytyi.

en: Key: %s
fi: Näppäin: %s

en: Kick
fi: Potki

en: Kick failed!
fi: Potkiminen epäonnistui!

en: Kick from guild
fi: Potki killasta

en: Kick from party
fi: Potki ryhmästä

en: Kick player
fi: Potki pelaaja

en: Kick succeeded!
fi: Potkiminen onnistui!

en: Kill Stats Window
fi: Tappotilastoikkuna

en: Kill stats
fi: Tappotilastot

en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
fi: Tappoa/min: %s, kp/min: %s

en: Kills: %s, total exp: %s
fi: Tappoja: %s, kp kaikkiaan: %s

en: Language
fi: Kieli

en: Last kill exp:
fi: Viime tapon kp:

en: Leave
fi: Eroa

en: Leave Guild?
fi: Eroa killasta?

en: Leave Party?
fi: Eroa ryhmästä?

en: Level %d
fi: Taso %d

en: Level: %d
fi: Taso: %d

en: Level: %d (GM %d)
fi: Taso: %d (GM %d)

en: Level: %d at %f%%
fi: Taso: %d @ %f%%

en: Life Magic
fi: Elämämagia

en: Limit max chars in chat line
fi: Keskusteluviestin pituusraja

en: Limit max lines in chat
fi: Keskusteluvälilehden riviraja

en: Limits
fi: Rajat

en: Load
fi: Lataa

en: Local Player Attack Range
fi: Paikallispelaajan hyökkäyskantama

en: Local Player Attack Range Border
fi: Paikallispelaajan hyökkäyskantaman raja

en: Local Player Critical Hit
fi: Paikallinen pelaaja saa täysosuman

en: Local Player Hits Monster
fi: Paikallinen pelaaja lyö hirviötä

en: Local Player Miss
fi: Paikallisen pelaajan huti

en: Log NPC dialogue
fi: Kirjaa keskustelut ei-pelaajahahmojen kanssa lokiin

en: Log magic messages in debug tab
fi: Kirjaa magiaviestit debug-välilehdelle

en: Logging in
fi: Kirjaudun sisään

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Logs
fi: Lokit

en: Looks like you got your head handed to you.
fi: Jäi näköjään oma pää vetävän käteen.

en: Low traffic mode
fi: Matalan liikenteen tila

en: Luck
fi: Tuuri

en: Luck %+d
fi: Tuuri %+d

en: Luck:
fi: Tuuri:

en: Lvl: %d
fi: Taso: %d

en: Lvl: %d (%+d)
fi: Taso: %d (%+d)

en: M.Attack
fi: T.-hyökkäys

en: M.Defense
fi: T.-puolustus

en: MVP player.
fi: MVP-pelaaja.

en: MVP player:
fi: MVP-pelaaja:

en: Magic School:
fi: Magian koulukunta:

en: Magic level:
fi: Magiataso:

en: Main Font
fi: Pääkirjasin

en: Male
fi: Miespuolinen

en: Map
fi: Kartta

en: Map Item
fi: Karttaolio

en: Map actors count:
fi: Toimijoita kartalla:

en: Map:
fi: Kartta:

en: Max members: %d
fi: Jäsenmaksimi: %d

en: Maximum hit:
fi: Maksimivahinko:

en: Medium (12)
fi: Keskikokoinen (12)

en: Member Invite to Guild
fi: Jäsenen kutsuminen kiltaan

en: Member Invite to Party
fi: Jäsenen kutsuminen ryhmään

en: Message
fi: Viesti

en: Message closes chat.
fi: Viesti sulkee keskustelun.

en: Message now closes chat.
fi: Nyt viesti sulkee keskustelun.

en: Messages
fi: Viestit

en: Minimal hit:
fi: Minimivahinko:

en: Minimap Window
fi: Karttaikkuna

en: Minimap:
fi: Minikartta:

en: Misc
fi: Sekal.

en: Misses
fi: Hudit

en: Modifier key
fi: Muokkausnäppäin

en: Money: %s
fi: Rahat: %s

en: Monster Attack Range
fi: Hirviön hyökkäyskantama

en: Monster HP bar
fi: Hirviön VP-palkki

en: Monster HP bar (second color)
fi: Hirviön VP-palkki (toinen väri)

en: Monster Hits Player
fi: Hirviö lyö pelaajaa

en: Monsters
fi: Hirviöt

en: Move
fi: Liiku

en: Move Down
fi: Alaspäin

en: Move Left
fi: Vasemmalle

en: Move Right
fi: Oikealle

en: Move Up
fi: Ylöspäin

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Move to Home location
fi: Siirry kotipaikkaan

en: Move to Target
fi: Mene kohteen luo

en: Move to navigation point
fi: Siirry reittipisteeseen

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Moving
fi: Liikkuminen

en: Music volume
fi: Musiikin voimakkuus

en: Music:
fi: Musiikki:

en: NPC
fi: Ei-pelaajahahmo (NPC)

en: NPCs
fi: NPCt

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Nature Magic
fi: Luontomagia

en: Need
fi: Tarvitaan

en: Need Target
fi: Tarvitsee kohteen

en: Need a user to kick!
fi: Anna potkittavan käyttäjän nimi!

en: Need a user to op!
fi: Anna operaattoriksi korotettavan käyttäjän nimi!

en: Net
fi: Verkko

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

en: Neutral
fi: Neutraali

en: New password too short.
fi: Uusi salasana on liian lyhyt.

en: Next
fi: Seuraava

en: Next >
fi: Seuraava >

en: Next Chat Tab
fi: Seuraava keskusteluvälilehti

en: Next Social Tab
fi: Seuraava sos. välilehti

en: Next chat line
fi: Seuraava keskustelulinja

en: No
fi: Ei

en: No Target
fi: Ei kohdetta

en: No servers available.
fi: Palvelimia ei saatavilla.

en: No text
fi: Ei tekstiä

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
fi: Ei, lapsikullat. Hahmonne ei oikeasti kuollut. Se... öhm... meni parempaan paikkaan.

en: None
fi: -

en: Normal
fi: Oletus

en: Nothing to sell.
fi: Ei mitään myytävää.

en: Nuke
fi: Pommita

en: OK
fi: Ok

en: ONL
fi: LIN

en: Old password incorrect.
fi: Vanha salsana on väärä.

en: On / Off audio
fi: Äänet päälle / pois

en: Online members: %d
fi: Jäseniä linjoilla: %d

en: Online users: %d
fi: Käyttäjiä palvelimella: %d

en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
fi: Vaihtoehdot komennolle /%s ovat "yes" (kyllä), "no" (ei) tai vastaavasti "true", "false", "1" tai "0".

en: Options:
fi: Asetusvivut:

en: Other
fi: Muu

en: Other Keys
fi: Muut näppäimet

en: Other Player Hits Local Player
fi: Toinen pelaaja lyö paikallista pelaajaa

en: Other Players' Names
fi: Muiden pelaajien nimet

en: Out: %d bytes/s
fi: Ulos: %d tavua/s

en: Outfit: %d
fi: Asu: %d

en: Outfits
fi: Asukokonaisuudet

en: Outfits Window
fi: Asukokonaisuusikkuna

en: Overhead text
fi: Tekstinä yläpuolella

en: Own Name
fi: Oma nimi

en: Particle Effects
fi: Hiukkastehosteet

en: Particle count:
fi: Hiukkasten määrä:

en: Particle count: %d
fi: Hiukkasluku: %d

en: Particle detail
fi: Hiukkastehosteiden yksityiskohtaisuus

en: Particle effects
fi: Hiukkastehosteet

en: Particle font
fi: Hiukkaskirjasin

en: Party
fi: Ryhmä

en: Party %s quit requested.
fi: Ryhmästä %s eroamista pyydetty.

en: Party Members
fi: Ryhmän jäsenet

en: Party Name
fi: Ryhmän nimi

en: Party name is missing.
fi: Ryhmän nimi puuttuu.

en: Party successfully created.
fi: Ryhmä luotu.

en: Party: %s
fi: Ryhmä: %s

en: Password Change
fi: Salasanan vaihto

en: Password changed successfully!
fi: Salasana vaihdettu onnistuneesti!

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Perfomance
fi: Tehokkuus

en: Personal Shop
fi: Oma kauppa

en: Pick up
fi: Poimi

en: Pickup
fi: Poimi

en: Pickup Notification
fi: Poimintailmoitus

en: Play
fi: Pelaa

en: Player
fi: Pelaaja

en: Player HP bar
fi: Pelaajan VP-palkki

en: Player HP bar (second color)
fi: Pelaajan VP-palkki (toinen väri)

en: Player Hits Monster
fi: Pelaaja lyö hirviötä

en: Player Position:
fi: Pelaajan sijainti:

en: Player already %s!
fi: Pelaaja on jo %s!

en: Player already erased!
fi: Pelaaja on jo pyyhitty!

en: Player comment
fi: Pelaajakommentti

en: Player could not be %s!
fi: Toiminto epäonnistui, pelaaja ei ole vielä %s!

en: Player could not be erased!
fi: Toiminto epäonnistui, pelaajaa ei ole vielä pyyhitty.

en: Player could not be unignored!
fi: Pelaajan uudelleenhuomiointi epäonnistui.

en: Player no longer ignored!
fi: Pelaaja huomioidaan taas.

en: Player successfully %s!
fi: Pelaaja on nyt %s.

en: Player successfully erased!
fi: Pelaaja pyyhitty.

en: Player wasn't ignored!
fi: Pelaajaa ei ollut jätetty huomiotta!

en: Players
fi: Pelaajat

en: Please distribute %d points
fi: Jaa %d pistettä

en: Please remove %d points
fi: %d pistettä liikaa, ole hyvä ja poista ylimäärä

en: Please specify a name.
fi: Anna nimi.

en: Poison had no effect...
fi: Myrkyllä ei ollut vaikutusta...

en: Polish
fi: Puola

en: Port:
fi: Portti:

en: Portal Highlight
fi: Siirtymän korostus

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Portuguese (Brazilian)
fi: Portugali (Brasilia)

en: Preparing download
fi: Valmistelen latausta

en: Present: %s; %d players are present.
fi: Läsnä: %s; %d pelaajaa paikalla.

en: Press the button to start calibration
fi: Paina tätä nappia aloittaaksesi peliohjaimen kalibroinnin

en: Previous Chat Tab
fi: Edellinen keskusteluvälilehti

en: Previous Social Tab
fi: Edellinen sos. välilehti

en: Previous chat line
fi: Edellinen keskustelulinja

en: Price: %s / Total: %s
fi: Hinta: %s / Kaikkiaan: %s

en: Print '...'
fi: Tulosta '...'

en: Priority mobs
fi: Priorisoidut kohteet

en: Propose trade
fi: Ehdota vaihtokauppaa

en: Pulse
fi: Sykkivä

en: Put all whispers in tabs
fi: Laita kaikki kuiskaukset välilehtiin

en: QQQ Unknown invite response for %s.
fi: QQQ Tuntematon kutsuvastaus kohteella %s.

en: Quick Drop N Items
fi: Pudota nopeasti N esinettä

en: Quick Drop N Items from 0 slot
fi: Pudota nopeasti N esinettä paikasta 0

en: Quick drop Window
fi: Pikapudotusikkuna

en: Quick heal target or self
fi: Pikaparanna kohde tai itse

en: Quit
fi: Sulje

en: Race:
fi: Rotu:

en: Rainbow
fi: Sateenkaari

en: Received guild request, but one already exists.
fi: Vastaanotin kiltapyynnön, mutta sellainen on jo olemassa.

en: Received party request, but one already exists.
fi: Sain ryhmäpyynnön, mutta sellainen on jo olemassa.

en: Red:
fi: Punainen:

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Rejected from server.
fi: Palvelin ei kelpuuttanut yhteydenottoasi.

en: Rejected guild invite from %s.
fi: Kieltäydyit pelaajan %s kiltakutsusta.

en: Rejected party invite from %s.
fi: Kieltäydyit pelaajan %s ryhmäkutsusta.

en: Relation
fi: Relaatio

en: Relations
fi: Suhteet

en: Remember username
fi: Muista käyttäjätunnus

en: Remove
fi: Poista

en: Remove colors from received chat messages
fi: Poista värit saapuneista keskusteluviesteistä

en: Remove from attack list
fi: Poista hyökkäyslistasta

en: Remove name
fi: Poista nimi

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename map sign
fi: Muuta merkin nimeä

en: Request for Trade
fi: Kaupantekoehdotus

en: Request to quit denied!
fi: Lopetuspyyntö evätty!

en: Requesting characters
fi: Pyydän hahmoja

en: Requesting registration details
fi: Pyydän rekisteröitymisen yksityiskohtia

en: Requesting to join channel %s.
fi: Pyyntö liittyä kanavalle %s lähetetty.

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset Windows
fi: Palauta ikkunoiden oletusasetukset

en: Reset stats
fi: Nollaa tiedot

en: Reset timer
fi: Nollaa ajastin

en: Reset yellow bar
fi: Palauta oletusmuokkaimet (keltainen palkki)

en: Resize chat tabs if need
fi: Muuta välilehden kokoa tarpeen mukaan

en: Resource images:
fi: Resurssikuvat:

en: Resource orphaned images:
fi: Orvot resurssikuvat:

en: Restart needed for changes to take effect.
fi: Ohjelma pitää käynnistää uudelleen, jotta muutokset astuvat voimaan.

en: Restart your client for the change to take effect.
fi: Käynnistä ohjelma uudelleen, jotta muutos astuu voimaan.

en: Result
fi: Tulos

en: Retrieve
fi: Ota

en: Retrieve 10
fi: Ota 10

en: Retrieve all
fi: Ota kaikki

en: Retrieve half
fi: Ota puolet

en: Return now toggles chat.
fi: Nyt rivinvaihto aktivoi ja sulkee keskustelun.

en: Return toggles chat.
fi: Rivinvaihto aktivoi ja sulkee keskustelun.

en: Road Point
fi: Väyläpiste

en: Russian
fi: Venäjä

en: SET
fi: Ase

en: SH
fi: PV

en: SKI
fi: Tai

en: SOC
fi: Sos

en: SP
fi: Lo

en: SPE
fi: Eri

en: STA
fi: Tie

en: Sadly, no trace of you was ever found...
fi: Ikävä kyllä sinusta ei jäänyt lopulta jälkeäkään löydettäväksi...

en: Safe OpenGL
fi: Turvallinen OpenGL

en: Save
fi: Tallenna

en: Saving screenshot failed!
fi: Ruutukaappauksen tallentaminen epäonnistui!

en: School level:
fi: Koulukunnan taso:

en: Screen Resolution Changed
fi: Ikkunan koko vaihdettu

en: Screenshot
fi: Kuvankaappaus

en: Screenshot saved as
fi: Ruutukaappaus tallennettu nimellä

en: Scroll Chat Down
fi: Vieritä keskustelua alas

en: Scroll Chat Up
fi: Vieritä keskustelua ylös

en: Scroll laziness
fi: Vierityksen laiskuus

en: Scroll radius
fi: Vierityksen säde

en: Secure font
fi: Turvallinen kirjasin

en: Secure trades
fi: Turvaa kaupat

en: Seems you need more money... ;-)
fi: Näyttää siltä että tarvitset lisää rahaa.

en: Select OK
fi: Valitse OK

en: Select World
fi: Valitse pelimaailma

en: Select amount of items to drop.
fi: Anna pudotettavien tavaroiden määrä.

en: Select amount of items to retrieve.
fi: Anna varastosta otettavien tavaroiden määrä.

en: Select amount of items to split.
fi: Anna eri pinoon jaettavien tavaroiden määrä.

en: Select amount of items to store.
fi: Anna varastoitavien tavaroiden määrä.

en: Select amount of items to trade.
fi: Anna vaihtokaupattavien tavaroiden määrä.

en: Sell
fi: Myy

en: Sell (?)
fi: Myy (?)

en: Sell items
fi: Myy tavaroita

en: Send
fi: Lähetä

en: Server overpopulated.
fi: Palvelin on täynnä.

en: Server type:
fi: Palvelintyyppi:

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Set as enemy
fi: Aseta viholliseksi

en: Set home location
fi: Aseta kotipaikka

en: Setup
fi: Asetukset

en: Setup Window
fi: Asetusikkuna

en: Sfx volume
fi: Äänitehosteiden voimakkuus

en: Shop
fi: Kauppa

en: Shop Window
fi: Kauppaikkuna

en: Shortcuts
fi: Pikavalinnat

en: Show
fi: Näytä

en: Show Items
fi: Näytä tavarat

en: Show MVP messages
fi: Näytä MVP-viestit

en: Show background
fi: Näytä tausta

en: Show battle events
fi: Näytä taistelutapahtumat

en: Show beings transparency
fi: Näytä olioiden läpinäkyvyys

en: Show chat colors list
fi: Näytä keskustelun värilista

en: Show chat history
fi: Näytä keskusteluhistoria

en: Show damage inflicted to monsters
fi: Näytä hirviön saama vahinko

en: Show extended minimaps
fi: Näytä parannellut minikartat

en: Show gender
fi: Näytä sukupuoli

en: Show ip addresses on screenshots
fi: Näytä IP-osoitteet kuvakaappauksissa

en: Show job
fi: Näytä työ

en: Show job exp messages
fi: Näytä työkokemusviestit

en: Show level
fi: Näytä taso

en: Show links in announce
fi: Näytä linkit ilmoituksessa

en: Show monster hp bar
fi: Näytä hirviön vp-palkki

en: Show own hp bar
fi: Näytä oma vp-palkki

en: Show own name
fi: Näytä oma nimi

en: Show players popups
fi: Näytä pelaajaponnahdusikkunat

en: Show server messages in debug tab
fi: Näytä palvelinviestit debug-välilehdellä

en: Show statuses
fi: Näytä tilat

en: Show warps particles
fi: Näytä siirtymissä hiukkastehoste

en: Sit
fi: Istu

en: Sit failed!
fi: Istuminen epäonnistui!

en: Skill %d
fi: Taito %d

en: Skill Set %d
fi: Taitojoukko %d

en: Skill Window
fi: Taitoikkuna

en: Skill points available: %d
fi: %d taitopistettä käyttämättä

en: Skills
fi: Taidot

en: Skip
fi: Ohita

en: Small (11)
fi: Pieni (11)

en: Small memory (enable for lower memory usage)
fi: Pieni muisti, käytä vähemmän muistia

en: Smilies
fi: Hymiöt

en: Social
fi: Suhteet

en: Social Window
fi: Suhdeikkuna

en: Software
fi: Ei kiihdytystä

en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
fi: Joitakin ikkunoita on siirretty, jotta ne mahtuvat pienemmälle ruudulle.

en: Someone else is trying to use this account.
fi: Joku muu yrittää käyttää tätä tunnusta.

en: Spanish (Castilian)
fi: Espanja (Kastilli)

en: Specials
fi: Erikoisuudet

en: Spectrum
fi: Spektri

en: Speed hack detected.
fi: Nopeusviritelmä havaittu.

en: Spells
fi: Loitsut

en: Split
fi: Jaa

en: Stack is too big.
fi: Kasa on liian suuri.

en: Static
fi: Staattinen

en: Status
fi: Hahmon tiedot

en: Status Window
fi: Tilaikkuna

en: Stop
fi: Lopeta

en: Stop Attack
fi: Keskeytä hyökkäys

en: Stop waiting
fi: Lakkaa odottamasta

en: Storage
fi: Varasto

en: Store
fi: Varastoi

en: Store 10
fi: Varastoi 10

en: Store all
fi: Varastoi kaikki

en: Store half
fi: Varastoi puolet

en: Strength
fi: Voima

en: Strength %+d
fi: Voima %+d

en: Strength:
fi: Voima:

en: Submit
fi: Lähetä

en: Switch Login
fi: Vaihda sisäänkirjautumistietoja

en: Switch Quick Drop Counter
fi: Vaihda nopean pudotuksen laskuria

en: Switch character
fi: Vaihda hahmoa

en: Switch magic attack
fi: Vaihda magiahyökkäystä

en: Switch pvp attack
fi: Vaihda PvP-hyökkäystä

en: Switch server
fi: Vaihda palvelinta

en: Switching to Full Screen
fi: Vaihdan kokoruututilaan

en: Symbol:
fi: Symboli:

en: Sync player move
fi: Synkronoi pelaajan liikkeet

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Talk
fi: Keskustele

en: Target
fi: Kohde

en: Target & Attack
fi: Kohdista ja hyökkää

en: Target Guild:
fi: Kohteen kilta:

en: Target Id:
fi: Kohteen tunniste:

en: Target Level:
fi: Kohteen taso:

en: Target NPC
fi: NPC kohteeksi

en: Target Party:
fi: Kohteen ryhmä:

en: Target Player
fi: Pelaaja kohteeksi

en: Target Type:
fi: Kohdetyyppi:

en: Target dead players
fi: Ota kuolleetkin pelaajat kohteiksi

en: Target:
fi: Kohde:

en: Text
fi: Teksti

en: Textures count:
fi: Tekstuurien määrä:

en: Thanks for buying.
fi: Kiitos kaupoista.

en: Thanks for selling.
fi: Kiitos kaupoista.

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
fi: Tuonelasta käy sieluusi kylmä viima.

en: The connection to the server was lost.
fi: Yhteys palvelimeen katkesi.

en: The email address entries mismatch.
fi: Annetut sähköpostiosoitteet eivät täsmää.

en: The new password entries mismatch.
fi: Uuden salasanan kopiot eivät täsmää.

en: Theme
fi: Teema

en: Theme Changed
fi: Ulkoasua muutettu

en: Themes
fi: Teemat

en: This account is already logged in.
fi: Tällä tunnuksella on jo kirjauduttu.

en: This command causes the player to leave the guild.
fi: Tämä komento saa sinut eroamaan killasta.

en: This command causes the player to leave the party.
fi: Tämä komento erottaa pelaajan ryhmästä.

en: This command changes the party's experience sharing policy.
fi: Tämä komento muuttaa ryhmän kokemuksenjaon politiikkaa.

en: This command changes the party's item sharing policy.
fi: Tämä komento muuttaa ryhmän saaliinjakopolitiikkaa.

en: This command closes the current whisper tab.
fi: Tämä komento sulkee avoinna olevan kuiskausvälilehden.

en: This command displays the party's current experience sharing policy.
fi: Tämä komento näyttää ryhmän nykyisen kokemuksenjaon politiikan.

en: This command displays the party's current item sharing policy.
fi: Tämä komento näyttää ryhmän nykyisen saaliinjakopolitiikan.

en: This command ignores the other player regardless of current relations.
fi: Tämä komento jättää annetun pelaajan huomiotta; nykysuhteilla ei ole vaikutusta.

en: This command invites <nick> to party with you.
fi: Tämä komento kutsuu annetun pelaajan ryhmääsi.

en: This command invites <nick> to the guild you're in.
fi: Tämä komento kutsuu annetun pelaajan nykyiseen kiltaasi.

en: This command leaves the current channel.
fi: Tällä komennolla poistut kanvalta.

en: This command makes <nick> a channel operator.
fi: Tämä komento tekee annetunnimisestä käyttäjästä kanavaoperaattorin.

en: This command makes <nick> leave the channel.
fi: Tämä komento poistaa annetunnimisen hahmon kanavalta.

en: This command sets the topic to <message>.
fi: Tämä komento asettaa aihekentän arvoksi <viesti>.

en: This command shows the users in this channel.
fi: Tämä komento näyttää käyttäjät kanavalla.

en: This command stops ignoring the other player if they are being ignored.
fi: Tämä komento huomioi pelaajan taas, jos tämä on ensin jätetty huomiotta.

en: This is what the color looks like
fi: Väri näyttää tältä

en: This user name is already taken.
fi: Käyttäjätunnus on jo käytössä.

en: Time
fi: Aika

en: Time before jacko spawn:
fi: Aika jackon resetiin:

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
fi[0]: Aika ensi tasolle %d min perusteella: %s
fi[1]: Aika ensi tasolle %d min perusteella: %s

en: Tiny (10)
fi: Pikkiriikkinen (10)

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Toggle Chat
fi: Ota keskustelu käyttöön/pois käytöstä

en: Toggle camera mode
fi: Vaihda kameran toimintaa

en: Trade
fi: Tee kaupat

en: Trade canceled.
fi: Kaupat peruttu.

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
fi: Kaupanteko keskeytyi tuntemattomasta syystä.

en: Trade completed.
fi: Kaupat tuli.

en: Trade failed!
fi: Kauppa epäonnistui!

en: Trade with %s cancelled.
fi: Kaupanteko pelaajan %s kanssa peruttu.

en: Trade: You
fi: Kauppa: Sinä

en: Trade: You and %s
fi: Kauppa: sinä ja %s

en: Transmute Magic
fi: Muovausmagia

en: Tried to pick up nonexistent item.
fi: Yritit poimia olemattoman tavaran.

en: Type new email address twice:
fi: Kirjoita uusi sähköpostiosoite kahdesti:

en: Type new password twice:
fi: Kirjoita uusi salasana kahdesti:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Unable to buy.
fi: Ostaminen epäonnistui.

en: Unable to equip.
fi: Käyttöönotto ei onnistunut.

en: Unable to resolve host "
fi: Osoitetta ei löydy: "

en: Unable to sell unsellable item.
fi: Myyntikelvotonta tavaraa ei voi myydä.

en: Unable to sell while trading.
fi: Kaupankäynnin aikana ei voi myydä kaupasta.

en: Unable to sell.
fi: Myyminen epäonnistui.

en: Unassign
fi: Poista asetus

en: Undress
fi: Riisu

en: Unequip
fi: Poista varuste käytöstä

en: Unequip first
fi: Riisu ensin

en: Unignore
fi: Huomioi jälleen

en: Unknown char-server failure.
fi: Tuntematon hahmopalvelinvirhe.

en: Unknown command.
fi: Tuntematon komento.

en: Unknown connection error.
fi: Tuntematon yhteysongelma.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unknown guild invite response.
fi: Tuntematon vastaus kiltakutsuun.

en: Unknown item
fi: Tuntematon tavara

en: Unknown problem picking up item.
fi: Tuntematon ongelma esti tavaran poimimisen.

en: Unknown server response.
fi: Tuntematon palvelimen vastaus.

en: Unknown.
fi: Tuntematon.

en: Unregister
fi: Poista palvelimelta

en: Unregister Successful
fi: Tietojen poisto onnistui

en: Unregistered ID.
fi: Rekisteröimätön tunniste.

en: Unsecure chars in names
fi: Turvattomia merkkejä nimissä

en: Untarget
fi: Poista kohdevalinta

en: Up
fi: Ylös

en: Update
fi: Päivitä

en: Update:
fi: Päivitys:

en: Updating...
fi: Päivitetään...

en: Use
fi: Käytä

en: Use #itenplz spell
fi: Käytä #itenplz-loitsua

en: Use joystick if client window inactive
fi: Käytä peliohjainta jos asiakasikkuna ei ole aktiivinen

en: Use local time
fi: Käytä paikallista aikaa

en: Use magic attack
fi: Käytä magiahyökkäystä

en: Use same ip for game sub servers
fi: Käytä samaa IP-osoitetta alipalvelimille

en: User is now part of your guild.
fi: Käyttäjä liittyi kiltaasi.

en: User rejected guild invite.
fi: Käyttäjä ei ottanut kiltakutsua vastaan.

en: Username permanently erased.
fi: Käyttäjänimi pysyvästi poistettu.

en: Video
fi: Kuva

en: Visible names
fi: Näytä nimet

en: Visible on map
fi: Näkyvillä kartalla

en: Vitality
fi: Elinvoima

en: Vitality %+d
fi: Elinvoima %+d

en: Vitality:
fi: Elinvoima:

en: Waiting for server...
fi: Odotan palvelinta...

en: Walk Delay
fi: Kävelyviive

en: Walkable Highlight
fi: Kuljettavan korostus

en: War Magic
fi: Sotamagia

en: Warp
fi: Warppaa

en: Warp failed...
fi: Siirtymä (warp) epäonnistui...

en: Water collision Highlight
fi: Vesitörmäyksen korostus

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
fi: Ikävä kyllä joudumme kertomaan hahmosi kuolleen taistelussa.

en: Wear Outfit
fi: Pue asu

en: Weight: %s
fi: Paino: %s

en: When ignoring:
fi: Kun jätät huomiotta:

en: Whisper
fi: Kuiskaa

en: Whisper could not be sent, %s is offline.
fi: Kuiskausta ei voitu lähettää, %s ei ole kirjautuneena sisään.

en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
fi: Kuiskausta ei voitu lähettää, %s ei huomioinut sitä.

en: Whispering to %s: %s
fi: Kuiskaat pelaajalle %s: %s

en: Who Is Online -
fi: Kuka on linjoilla -

en: Who Is Online - Update
fi: Kuka on linjoilla - päivitä

en: Who Is Online - Updating
fi: Kuka on linjoila - päivitän

en: Who Is Online - error
fi: Kuka on linjoilla - virhe

en: Who Is Online Window
fi: Kuka on linjoilla -ikkuna

en: Who is online
fi: Kuka on linjoilla

en: Who would you like to invite to guild %s?
fi: Kenet haluaisit kutsua kiltaan %s?

en: Who would you like to invite to party %s?
fi: Kenet haluaisit kutsua ryhmään %s?

en: Wrong name.
fi: Väärä nimi.

en: Wrong password.
fi: Väärä salasana.

en: YK
fi: T?

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are already in guild.
fi: Olet jo killassa.

en: You are an ex-player.
fi: Olet entinen pelaaja.

en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
fi: Kannat roinaa alle puolet elopainoasi, ja paranet jälleen.

en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
fi: Kannat roinaa yli puolen elopainoasi. Rasitus estää sinua paranemasta.

en: You are dead.
fi: Olet kuollut.

en: You are no more.
fi: Olet lakannut olemasta.

en: You are not that alive anymore.
fi: Et ole enää erityisen elossa.

en: You cannot do that right now!
fi: Et voi tehdä tätä juuri nyt.

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
fi: Et voi käyttää tätä taitoa tuollaisen aseen kanssa.

en: You don't have enough money.
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi rahaa.

en: You get %s
fi: Saat %s

en: You give:
fi: Annat:

en: You have been invited to join the %s party.
fi: Sinut on kutsuttu liittymään ryhmään %s.

en: You have been invited you to join a party.
fi: Sinut on kutsuttu liittymään ryhmään.

en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
fi: Pääsysi peliin on pysyvästi estetty. Ole hyvä ja ota yhteyttä GM-tiimiin.

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
fi: Pääsysi peliin on väliaikaisesti estetty %s asti.
    Ole hyvä ja ota yhteyttä GM-tiimiin keskustelufoorumin kautta.

en: You have ceased to be.
fi: Olet kuollut kuin päivänkakkaraa pukkaava ex-papukaija.

en: You have left the guild.
fi: Olet eronnut killasta.

en: You have left the party.
fi: Erosit ryhmästä.

en: You have no memos!
fi: Sinulla ei ole muistioita (memo).

en: You have not yet reached a high enough lvl!
fi: Et ole vielä riittävän korkealla tasolla!

en: You need another blue gem!
fi: Tarvitset toisen sinisen helmen.

en: You need another red gem!
fi: Tarvitset toisen punaisen helmen.

en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
fi[0]: [@@%2$d|%3$s@@] (%1$d kpl) poimittu.
fi[1]: [@@%2$d|%3$s@@] (%1$d kpl) poimittu.

en: You picked up %s.
fi: %s poimittu.

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
fi: Peballeen meni taas, vedä raatosi vessasta alas ja hanki uusi.

en: You see
fi: Näet

en: You spent %s.
fi: Käytit %s.

en: You were kicked from guild.
fi: Sinut potkittiin ulos killasta.

en: You were killed by %s
fi: Sinut tappoi %s.

en: You're a stiff.
fi: Raato mikä raato.

en: You're carrying to much to do this!
fi: Kannat liian paljon tehdäksesi tällaista!

en: You're not dead yet. You're just resting.
fi: Et ole kuollut vielä, lepäät vain.

en: You're off the twig.
fi: Olet lopultakin nakkisuojassa.

en: You're pining for the fjords.
fi: Kaipaat kotivuonoille.

en: You've expired and gone to meet your maker.
fi: Olet lähtenyt moikkaamaan luojaasi.

en: You've kicked the bucket.
fi: Potkaisit tyhjää.

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile.
fi: Olet heittänyt henkesi, poistunut keskuudestamme ja loikannut Tuonelan jokeen.

en: Your guild is full.
fi: Kiltasi on täynnä.

en: Your metabolic processes are now history.
fi: Aineenvaihduntaprosessisi ovat historiaa.

en: Your name needs to be at least 4 characters.
fi: Nimessäsi täytyy olla ainakin 4 merkkiä.

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
fi: Ovela suunnitelmasi rikkoa vastustajiesi aseet iskemällä ne omaan kurkkuusi epäonnistui.

en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
fi: [manaplus-tiedosto] : Manaplus-tiedosto on XML-tiedosto (.manaplus)

en: arrows bar
fi: nuolipalkki

en: black
fi: musta

en: blacklisted
fi: mustalistattu

en: blue
fi: sininen

en: brown
fi: ruskea

en: by amount
fi: määrä

en: by id
fi: id

en: by name
fi: nimi

en: by type
fi: tyyppi

en: by weight
fi: paino

en: default
fi: oletus

en: disregarded
fi: vaimennettu

en: dodge
fi: väistö

en: enemy
fi: vihollinen

en: experience bar
fi: kokemuspalkki

en: font cache size
fi: kirjasinvälimuistin koko

en: friend
fi: ystävä

en: gold
fi: kulta

en: green
fi: vihreä

en: grey
fi: harmaa

en: health bar
fi: terveyspalkki

en: high
fi: korkea

en: inventory slots bar
fi: tavarapaikkapalkki

en: jacko spawning
fi: jacko elää!

en: job bar
fi: työpalkki

en: low
fi: matala

en: magic
fi: magia

en: mana bar
fi: manapalkki

en: manaplus [options] [manaplus-file]
fi: manaplus [asetukset] [manaplus-tiedosto]

en: max
fi: maksimi

en: medium
fi: keskitaso

en: miss
fi: huti

en: money bar
fi: rahapalkki

en: neutral
fi: neutraali

en: off
fi: pois päältä

en: other
fi: muu

en: pink
fi: vaaleanpunainen

en: purple
fi: violetti

en: rainbow 1
fi: sateenkaari 1

en: rainbow 2
fi: sateenkaari 2

en: rainbow 3
fi: sateenkaari 3

en: red
fi: punainen

en: requires a newer version
fi: vaatii uudemman version

en: requires v%s
fi: vaatii version %s

en: status bar
fi: tilapalkki

en: unnamed
fi: nimetön

en: weight bar
fi: painopalkki

en: yellow
fi: keltainen
