mana - en to sv translation catalogue (397 entries)

en: ##1  It is strongly recommended that
sv: ##1  Det rekommenderar verkligen att

en: ##1  The update process is incomplete.
sv: ##1  Uppdateringsprocessen är inte avslutad.

en: %s has invited you to join the %s party.
sv: %s har bjudit in dig till %ss grupp.

en: %s has invited you to join their party.
sv: %s har bjudit in dig till sin grupp.

en: %s has left your party.
sv: %s har lämnat din grupp.

en: %s is already a member of a party.
sv: %s är redan medlem i en grupp.

en: %s is not in your party!
sv: %s är inte med i din grupp!

en: %s is now a member of your party.
sv: %s är nu en medlem i din grupp.

en: %s joined the party.
sv: %s anslöt sig till gruppen.

en: %s refused your invitation.
sv: %s avvisade din inbjudan.

en: %s wants to trade with you, do you accept?
sv: %s vill byteshandla med dig, accepterar du?

en: /close > Close the whisper tab
sv: /close > Stänger viskningsfliken

en: /exp > Show/change party experience sharing options
sv: /exp > Visa/ändra hur erfarenhet fördelas i gruppen

en: /help > Display this help.
sv: /help > Visa den här hjälpen

en: /invite > Invite a player to your party
sv: /invite > Bjud in en spelare till din grupp

en: /item > Show/change party item sharing options
sv: /item > Visa/ändra delningsalternativ för upplock inom gruppen

en: /kick > Kick a user from the channel
sv: /kick > Sparka ut en spelare från chattkanalen

en: /kick > Kick some one from the party you are in
sv: /kick > Sparka ut någon från din grupp

en: /leave > Leave the party you are in
sv: /leave > Lämna gruppen du är i

en: /op > Make a user a channel operator
sv: /op > Gör en spelare till chattkanalsoperatör

en: /quit > Leave a channel
sv: /quit > Lämnar chattkanalen

en: /topic > Set the topic of the current channel
sv: /topic > Sätter ämnet för chattkanalen

en: /users > Lists the users in the current channel
sv: /users > Visar en lista över de spelare som finns i den aktuella chattkanalen

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable experience sharing, or "0", "no", "false" to disable experience sharing.
sv: <alternativ> kan vara antingen ”1”, ”yes” eller ”true” för att tillåta delning av erfarenhet, eller ”0”, ”no” eller ”false” för att inte dela på erfarenhet.

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable item sharing, or "0", "no", "false" to disable item sharing.
sv: <alternativ> kan vara antingen ”1”, ”yes” eller ”true” för att dela på upplocken inom gruppen (vem som helst inom gruppen kan direkt plocka upp efter alla gruppmedlemmar), eller ”0”, ”no” eller ”false” för att inte dela på upplocken.

en: @@admin-kick|Kick player@@
sv: @@admin-kick|Sparka spelare@@

en: @@cancel|Cancel@@
sv: @@cancel|Avbryt@@

en: Accept Party Invite
sv: Acceptera gruppinbjudan

en: Accepting incoming trade requests
sv: Accepterar handelserbjudanden

en: Accepting incoming trade requests.
sv: Accepterar byteshandelsförfrågningar.

en: Account and Character Management
sv: Hantering av konto och karaktärer

en: Account not connected. Please login first.
sv: Kontot är inte anslutet. Var god logga in först.

en: Account was not found. Please re-login.
sv: Kontot kunde inte hittas. Var vänlig att logga in på nytt.

en: Account: %s
sv: Konto: %s

en: Add
sv: Lägg till

en: Agility
sv: Smidighet

en: Agility %+d
sv: Smidighet %+d

en: Agility:
sv: Smidighet:

en: Agree trade
sv: Godkänn handel

en: Agreed. Waiting...
sv: Godkänt. Väntar…

en: All
sv: Alla

en: Allow trading
sv: Tillåt byteshandel

en: Allow whispers
sv: Tillåt viskningar

en: Ambient FX
sv: Omgivande FX

en: An unknown member tried to say: %s
sv: En okänd medlem försökte säga: %s

en: Annihilated.
sv: Tillintetgjord.

en: Apply
sv: Verkställ

en: Applying change to OpenGL requires restart.
sv: Ändringar i OpenGL kräver omstart.

en: Are you sure you want to delete this character?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här karaktären?

en: Assign
sv: Tilldela

en: Attack
sv: Attackera

en: Audio
sv: Ljud

en: Being
sv: Varelse

en: Bereft of life, you rest in peace.
sv: Berövad på ditt liv vilar du numera i frid.

en: Bubbles with names
sv: Textbubblor med namn

en: Bubbles, no names
sv: Textbubblor utan namn

en: Buy
sv: Köp

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot create a whisper tab for nick "%s"! It either already exists, or is you.
sv: Kan inte skapa viskningsflik för smeknamnet "%s"! Antingen existerar fliken redan eller så försöker du viska till dig själv.

en: Cannot send empty whispers!
sv: Behöver en text att viska!

en: Cannot shout!
sv: Kan inte skrika!

en: Change
sv: Ändra

en: Change Email Address
sv: Ändra epostadress

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Changes will take effect on map change.
sv: Förändringar kommer att börja gälla när du byter karta.

en: Channel operators can kick and op other users from the channel.
sv: Operatörer kan sparka ut och ge operatörsstatus till andra spelare i chattkanalen.

en: Channels are not supported!
sv: Chattkanaler stöds inte!

en: Character deleted.
sv: Karaktär borttagen.

en: Character stats OK
sv: Karaktärens värden okej

en: Chat
sv: Chatt

en: Chat Window
sv: Chattfönster

en: Chat creating failed!
sv: Kan inte skicka chattmeddelande!

en: Close
sv: Stäng

en: Colors
sv: Färger

en: Command: /close
sv: Kommando: /close

en: Command: /exp
sv: Kommando: /exp

en: Command: /exp <policy>
sv: Kommando: /exp <alternativ>

en: Command: /invite <nick>
sv: Kommando: /invite <spelare>

en: Command: /item
sv: Kommando: /item

en: Command: /item <policy>
sv: Kommando: /item <alternativ>

en: Command: /kick <nick>
sv: Kommando: /kick <spelare>

en: Command: /leave
sv: Kommando: /leave

en: Command: /op <nick>
sv: Kommando: /op <spelare>

en: Command: /quit
sv: Kommando: /quit

en: Command: /topic <message>
sv: Kommando: /topic <meddelande>

en: Command: /users
sv: Kommando: /users

en: Completed
sv: Färdig

en: Confirm Character Delete
sv: Bekräfta borttagning av karaktär

en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: Confirmed. Waiting...
sv: Bekräftat. Väntar…

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Could not create party.
sv: Kunde inte skapa grupp.

en: Could not join party!
sv: Kan inte ansluta till gruppen!

en: Could not steal anything...
sv: Kunde inte stjäla något...

en: Create
sv: Skapa

en: Create Character
sv: Skapa karaktär

en: Create Guild
sv: Skapa gille

en: Critical Hit
sv: Kritisk träff

en: Custom cursor
sv: Särskild muspekare

en: Debug Window
sv: Felsökningsfönster

en: Default
sv: Förval

en: Defense %+d
sv: Försvar %+d

en: Delete
sv: Ta bort

en: Dexterity
sv: Skicklighet

en: Dexterity %+d
sv: Skicklighet %+d

en: Dexterity:
sv: Skicklighet:

en: Disregarded
sv: Förbisedd

en: Do you want your possessions identified?
sv: Vill du att dina tillhörigheter ska identifieras?

en: Drop
sv: Släpp

en: Email:
sv: E-post:

en: Emote Shortcut %d
sv: Tangent för smiley %d

en: Emote Shortcut Window
sv: Smileyfönster

en: Emote failed!
sv: Kan inte visa smiley!

en: Enable joystick
sv: Aktivera joystick

en: Enable/Disable Trading
sv: Tillåt/neka handel

en: Equip
sv: Utrusta

en: Equip arrows first.
sv: Utrusta dig med pilar först.

en: Equipment
sv: Utrustning

en: Equipment Window
sv: Utrustningsfönster

en: Error
sv: Fel

en: Error creating guild.
sv: Kunde inte skapa gille.

en: Error creating updates directory!
sv: Kunde inte skapa katalog för uppdateringar!

en: Error while loading %s
sv: Kunde inte ladda %s

en: Exp Notification
sv: XP-notifiering

en: Exp:
sv: EP:

en: Experience sharing disabled.
sv: Fördelning av erfarenhet inaktiverad.

en: Experience sharing enabled.
sv: Fördelning av erfarenhet aktiverad.

en: Experience sharing not possible.
sv: Fördelning av erfarenhet ej möjlig.

en: Failed adding item for unknown reason.
sv: Kunde inte lägga till föremål av okänd anledning.

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
sv: Kunde inte lägga till föremål. Bytespartnern har inget ledigt utrymme.

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
sv: Kunde inte lägga till föremål. Bytespartnern är överfull.

en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
sv: Kan inte lägga till vald sak. Det går inte att byteshandla med samma slags sak flera gånger.

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
sv: Kan inte skapa karaktär. Troligtvis används namnet av någon annan.

en: Failed to delete character.
sv: Kunde inte ta bort karaktär.

en: Failed to promote member.
sv: Kunde inte befordra medlem.

en: Failed to send as sender or letter invalid.
sv: Kunde inte skicka brevet eftersom antingen avsändaren eller brevet självt är ogiltigt.

en: Failed to use item.
sv: Kunde inte använda föremål.

en: Female
sv: Kvinna

en: Font size
sv: Typsnittsgrad

en: Friend
sv: Vän

en: Full screen
sv: Helskärm

en: GM Names
sv: GM-namn

en: Game Over!
sv: Spelet är slut!

en: General
sv: Allmänt

en: Global announcement from %s:
sv: Globalt meddelande från %s:

en: Global announcement:
sv: Globalt meddelande:

en: Got disconnected from server!
sv: Kopplades från servern!

en: Gui opacity
sv: Genomskinlighet

en: Guild
sv: Gille

en: Guild created.
sv: Gille skapat.

en: HP %+d
sv: Hälsa %+d

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Window
sv: Hjälpfönster

en: Hide Windows
sv: Dölj fönster

en: Huh? What's that?
sv: Öh? Vad är det där?

en: I guess this did not run too well.
sv: Jag antar att det kunde gått bättre.

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
sv: Om <spelare> innehåller mellanslag, måste du sätta citattecken (") runt det.

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
sv: Om du inte vore så livfull skulle du vara blomnäring vid det här laget.

en: If you're the last person in the channel, it will be deleted.
sv: Om du är den sista spelaren i chattkanalen tas den bort.

en: Ignore input 1
sv: Ignorera inmatning 1

en: Ignore input 2
sv: Ignorera inmatning 2

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Ignoring incoming trade requests
sv: Ignorerar handelserbjudanden

en: Ignoring incoming trade requests.
sv: Ignorerar byteshandelsförfrågningar.

en: Info
sv: Information

en: Insert coin to continue.
sv: Stoppa i mynt för att fortsätta.

en: Insufficient HP!
sv: Otillräckligt med HP!

en: Insufficient SP!
sv: Otillräckligt med SP!

en: Intelligence
sv: Intelligens

en: Intelligence %+d
sv: Intelligens %+d

en: Intelligence:
sv: Intelligens:

en: Inventory
sv: Inventarium

en: Inventory Window
sv: Inventorium

en: Invite sent.
sv: Inbjudan skickad.

en: Item Shortcut %d
sv: Tangent för snabbåtkomst %d

en: Item Shortcut Window
sv: Snabbåtkomstfönster

en: Item sharing disabled.
sv: Upplocksdelning avaktiverad.

en: Item sharing enabled.
sv: Upplocksdelning aktiverad.

en: Item sharing not possible.
sv: Upplocksdelning är inte möjligt.

en: Job:
sv: Jobb:

en: Job: %d
sv: Jobb: %d

en: Joined party.
sv: Anslöt dig till grupp.

en: Key Conflict(s) Detected.
sv: Samma tangent används på flera ställen.

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Kick failed!
sv: Kunde inte sparka ut!

en: Kick succeeded!
sv: Klarade av att sparka ut!

en: Level: %d
sv: Nivå: %d

en: Login
sv: Användarnamn

en: Looks like you got your head handed to you.
sv: Verkar som att som att någon gav dig ditt huvud.

en: Luck
sv: Tur

en: Luck %+d
sv: Tur %+d

en: Luck:
sv: Tur:

en: MP %+d
sv: Mana %+d

en: Male
sv: Man

en: Map
sv: Karta

en: Member was promoted successfully.
sv: Medlem befordrad.

en: Message
sv: Meddelande

en: Message closes chat.
sv: Meddelande stänger chattfönstret.

en: Message now closes chat.
sv: Meddelanden stänger nu chattfönstret.

en: Minimap Window
sv: Minikarta

en: Misses
sv: Missar

en: Money: %s
sv: Pengar: %s

en: Monsters
sv: Monster

en: Move Down
sv: Gå nedåt

en: Move Left
sv: Gå åt vänster

en: Move Right
sv: Gå åt höger

en: Move Up
sv: Gå uppåt

en: Music volume
sv: Musikvolym

en: NPCs
sv: NPC:er

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: Need a user to kick!
sv: Du måste ange vilken spelare som ska sparkas ut!

en: Need a user to op!
sv: Du måste ange vilken spelare som ska få operatörsstatus!

en: Network Error
sv: Nätverksfel

en: Next
sv: Nästa

en: Next Chat Tab
sv: Nästa chattflik

en: No
sv: Nej

en: No gameservers are available.
sv: Ingen spelserver finns tillgänglig.

en: No text
sv: Ingen text

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
sv: Barn, barn. Din karaktär dog egentligen inte. Den… öh… kom till ett bättre ställe.

en: Nothing to sell.
sv: Inget att sälja.

en: OK
sv: Okej

en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
sv: Alternativ till /%s är ”yes”, ”no”, ”true”, ”false”, ”1”, ”0”.

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Other Players' Names
sv: Andra spelares namn

en: Overhead text
sv: Text ovanför huvudet

en: Own Name
sv: Eget namn

en: Particle Effects
sv: Partikeleffekter

en: Particle effects
sv: Partikeleffekter

en: Party
sv: Grupp

en: Party name is missing.
sv: Du måste ange gruppens namn.

en: Party successfully created.
sv: Grupp skapad.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

en: Pickup
sv: Plocka upp

en: Pickup Notification
sv: Upplocksnotis

en: Play
sv: Spela

en: Players
sv: Spelare

en: Please distribute %d points
sv: Var vänlig fördela %d poäng

en: Please remove %d points
sv: Var vänlig ta bort %d poäng

en: Please type both the address and the port of a server.
sv: Var vänlig skriv både adressen och porten till en server.

en: Poison had no effect...
sv: Giftet tog inte...

en: Press the button to start calibration
sv: Klicka på knappen för att starta kalibreringen

en: Previous Chat Tab
sv: Föregående chattflik

en: Price: %s / Total: %s
sv: Pris: %s / Totalt: %s

en: Propose trade
sv: Föreslå handel

en: Pulse
sv: Pulserande

en: Put all whispers in tabs
sv: Visa alla viskningar i egna flikar

en: Quit
sv: Avsluta

en: Rainbow
sv: Regnbåge

en: Received party request, but one already exists.
sv: Mottog en gruppinbjudan, men du har redan en annan inbjudan.

en: Register
sv: Registrera

en: Request for Trade
sv: Förfrågan om byteshandel

en: Requesting to join channel %s.
sv: Skickar förfrågan att gå in i chattkanalen %s.

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Windows
sv: Återställ fönster

en: Restart needed for changes to take effect.
sv: Omstart krävs för att ändringarna ska synas.

en: Restart your client for the change to take effect.
sv: Starta om din klient för att ändringen ska börja gälla.

en: Retrieve
sv: Hämta

en: Return now toggles chat.
sv: Retur växlar nu chattfönstrets synlighet.

en: Return toggles chat.
sv: Retur visar/döljer chattfönstret.

en: Rotate the stick
sv: Rotera spaken

en: Sadly, no trace of you was ever found...
sv: Ledsamt nog så kunde inga spår efter dig någonsin hittas…

en: Saving screenshot failed!
sv: Kunde inte spara skärmbild!

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Scroll Chat Down
sv: Rulla ned chatt

en: Scroll Chat Up
sv: Rulla upp chatt

en: Seems you need more money... ;-)
sv: Verkar som att du behöver mer pengar… ;-)

en: Select OK
sv: Välj okej

en: Select amount of items to drop.
sv: Välj antal föremål att släppa.

en: Select amount of items to retrieve.
sv: Välj antal att hämta.

en: Select amount of items to split.
sv: Välj antal föremål att dela.

en: Select amount of items to store.
sv: Välj antal att lagra.

en: Select amount of items to trade.
sv: Välj antal föremål att handla med.

en: Sell
sv: Sälj

en: Send
sv: Skicka

en: Setup
sv: Inställningar

en: Setup Window
sv: Inställningsfönster

en: Sfx volume
sv: Volym för ljudeffekter

en: Shop
sv: Affär

en: Show pickup notification
sv: Visa erhållna saker

en: Sit
sv: Sitt

en: Sit failed!
sv: Kan inte sitta!

en: Skill Window
sv: Färdighetsfönster

en: Skills
sv: Färdigheter

en: Slots:
sv: Utrymme:

en: Smilie
sv: Smiley

en: Spectrum
sv: Spektrum

en: Split
sv: Dela

en: Static
sv: Statisk

en: Status Window
sv: Statusfönster

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop Attack
sv: Sluta attackera

en: Storage
sv: Lagring

en: Store
sv: Lagra

en: Strength
sv: Styrka

en: Strength %+d
sv: Styrka %+d

en: Strength:
sv: Styrka:

en: Submit
sv: Vidare

en: Switch character
sv: Byt karaktär

en: Switch server
sv: Byt server

en: Talk
sv: Prata

en: Target & Attack
sv: Välj & attackera

en: Target NPC
sv: Välj NPC

en: Target Player
sv: Välj spelare

en: Thanks for buying.
sv: Tack för köpet.

en: Thanks for selling.
sv: Tack för en god affär.

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
sv: Liemannens svala händer sträcker sig efter din själ.

en: The password needs to be at least %d characters long.
sv: Lösenordet måste vara minst %d tecken långt.

en: The password needs to be less than %d characters long.
sv: Lösenordet måste vara kortare än %d tecken.

en: The username needs to be at least %d characters long.
sv: Användarnamnet måste vara minst %d tecken långt.

en: The username needs to be less than %d characters long.
sv: Användarnamnet måste vara kortare än %d tecken.

en: This command causes the player to leave the party.
sv: Det här kommandot får spelaren att lämna gruppen.

en: This command changes the party's experience sharing policy.
sv: Det här kommandot ändrar hur erfarenhet fördelas inom gruppen.

en: This command changes the party's item sharing policy.
sv: Det här kommandot ändrar huruvida gruppen ska kunna plocka upp efter alla.

en: This command closes the current whisper tab.
sv: Det här kommandot stänger aktuell viskningsflik.

en: This command displays the party's current experience sharing policy.
sv: Det här kommandot visar om erfarenhet delas inom gruppen.

en: This command displays the party's current item sharing policy.
sv: Det här kommandot visar huruvida gruppen kan plocka upp efter alla.

en: This command invites <nick> to party with you.
sv: Det här kommandot bjuder in <spelare> till din grupp.

en: This command leaves the current channel.
sv: Det här kommandot gör att du lämnar aktuell chattkanal.

en: This command makes <nick> a channel operator.
sv: Det här kommandot gör <spelare> till chattkanalsoperatör.

en: This command makes <nick> leave the channel.
sv: Det här kommandot sparkar ut <spelare> ur chattkanalen.

en: This command sets the topic to <message>.
sv: Det här kommandot sätter ämnet till <meddelande>.

en: This command shows the users in this channel.
sv: Det här kommandot visar alla spelare i den här chattkanalen.

en: This is what the color looks like
sv: Så här ser färgen ut

en: To:
sv: Till:

en: Toggle Chat
sv: Växla chattfönster

en: Topic: %s
sv: Ämne: %s

en: Trade
sv: Byteshandla

en: Trade canceled.
sv: Byteshandel avbruten.

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
sv: Byteshandel avbröts av okänd anledning.

en: Trade completed.
sv: Byteshandel genomförd.

en: Trade failed!
sv: Byteshandel misslyckades!

en: Trade with %s cancelled.
sv: Byteshandel med %s avbruten.

en: Trade: You
sv: Byteshandel: du

en: Trade: You and %s
sv: Byteshandel: du och %s

en: Trading isn't possible. Character doesn't exist.
sv: Byteshandel är inte möjligt. Karaktären existerar inte.

en: Trading isn't possible. Trade partner is too far away.
sv: Byteshandel är inte möjligt. Handelspartnern är för långt borta.

en: Trading with %s
sv: Byteshandlar med %s

en: Unable to buy.
sv: Kan inte köpa.

en: Unable to equip.
sv: Kan inte utrusta.

en: Unable to sell.
sv: Kan inte sälja.

en: Unequip
sv: Avrusta

en: Unknown command.
sv: Okänt kommando.

en: Unknown item
sv: Okänt föremål

en: Unregister
sv: Avregistrera

en: Up
sv: Upp

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Use
sv: Använd

en: Visible names
sv: Synliga namn

en: Vitality
sv: Hälsa

en: Vitality %+d
sv: Livskraft %+d

en: Vitality:
sv: Hälsa:

en: Waiting for server
sv: Väntar på server

en: Warp failed...
sv: Kartförflyttning misslyckades...

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
sv: Vi beklagar att behöva meddela dig om att din karaktär dödades i strid.

en: Weight:
sv: Vikt:

en: When ignoring:
sv: Vid ignorering:

en: Whispering to %s: %s
sv: Viskar till %s: %s

en: Yes
sv: Ja

en: You are an ex-player.
sv: Du är en före detta spelare.

en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
sv: Du bär mer än halva din vikt på dig. Du kan inte återfå hälsa.

en: You are dead.
sv: Du är död.

en: You are no more.
sv: Du finns inte längre.

en: You are not that alive anymore.
sv: Du är inte så värst levande längre.

en: You cannot do that right now!
sv: Du kan inte göra det just nu!

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
sv: Det går inte att använda den här förmågan med det där vapenslaget!

en: You don't have enough money.
sv: Du har inte tillräckligt med pengar.

en: You give:
sv: Du ger:

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
sv: Du har tillfälligt blivit utkastat från spelet till %s.
    Var vänlig kontakta en GM i forumet.

en: You have ceased to be.
sv: Du har slutat att existera.

en: You have left the party.
sv: Du har lämnat gruppen.

en: You have no memos!
sv: Du har inga anteckningar!

en: You have not yet reached a high enough lvl!
sv: Du har inte nått en tillräckligt hög nivå än!

en: You need another blue gem!
sv: Du behöver en till blå juvel!

en: You need another red gem!
sv: Du behöver en till röd juvel!

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
sv: Du klantade till det igen, släng din kropp vid kloakerna och skaffa dig en ny.

en: You're a stiff.
sv: Du är en steling.

en: You're carrying to much to do this!
sv: Du bär på för mycket för att kunna göra det här!

en: You're not dead yet. You're just resting.
sv: Du är inte död än. Du vilar bara.

en: You're off the twig.
sv: Du har trillat av pinn.

en: You're pining for the fjords.
sv: Du har gått till de sälla jaktmarkerna.

en: You've expired and gone to meet your maker.
sv: Du är passé och har givit dig av för att träffa din skapare.

en: You've kicked the bucket.
sv: Du har kastat in handduken.

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile.
sv: Du tog ner skylten, kilade runt hörnet och bet i gräset.

en: Your metabolic processes are now history.
sv: Dina metaboliska processer är nu historia.

en: Your name needs to be at least 4 characters.
sv: Ditt namn måste vara minst 4 tecken långt.

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
sv: Din plan att ha sönder dina fiendens vapen genom att krossa dem med din hals misslyckades.

en: as particle
sv: som partikel

en: high
sv: hög

en: in chat
sv: i chattfönster

en: low
sv: låg

en: max
sv: maximal

en: off
sv: av

en: unnamed
sv: namnlös
