mana - en to da translation catalogue (369 entries)

en: ##1  It is strongly recommended that
da: ##1  Det er varmt anbefalet at

en: ##1  The update process is incomplete.
da: ##1  Opdateringsprocessen er ikke færdiggjort

en: %s has invited you to join the %s party.
da: %s har inviteret med i %s's gruppe.

en: %s has invited you to join their party.
da: %s har inviteret med i sin gruppe

en: %s has left your party.
da: %s har forladt gruppen.

en: %s is already a member of a party.
da: %s er allerede medlem af en gruppe.

en: %s is not in your party!
da: %s er ikke medlem af din gruppe!

en: %s is now a member of your party.
da: %s er nu medlem af din gruppe.

en: %s joined the party.
da: %s blev medlem af gruppen.

en: %s refused your invitation.
da: %s afviste din invitation.

en: %s wants to trade with you, do you accept?
da: %s vil gerne handle med dig. Accepterer du?

en: /close > Close the whisper tab
da: /close > Lukker hviskesamtale-tabben

en: /exp > Show/change party experience sharing options
da: /item > Vis/ret hvordan partyet deler exp

en: /help > Display this help.
da: /help > Vis denne hjælpebesked.

en: /invite > Invite a player to your party
da: /invite > Inviter en spiller med i din gruppe

en: /item > Show/change party item sharing options
da: /item > Vis/ret hvordan gruppen deler fundne tin

en: /kick > Kick a user from the channel
da: /kick > Spark en bruger ud af kanalen

en: /kick > Kick some one from the party you are in
da: /kick > Spark en spiller ud a din gruppe

en: /leave > Leave the party you are in
da: /invite > Forlad den gruppe du er med i

en: /op > Make a user a channel operator
da: /op > Udnævn en bruger til operator

en: /quit > Leave a channel
da: /quit > Forlad denne kanal

en: /topic > Set the topic of the current channel
da: /topic > Vælg emne for denne kanal

en: /users > Lists the users in the current channel
da: /users > Vis alle brugere på kanalen

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable experience sharing, or "0", "no", "false" to disable experience sharing.
da: Hvis <regel> er "1", "yes", eller "true" så deler gruppen experience, men hvis <regel> er "0", "no", eller "false" deler gruppen ikke experience.

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable item sharing, or "0", "no", "false" to disable item sharing.
da: Hvis <regel> er "1", "yes", eller "true" så deler gruppen alle fundne ting, men hvis <regel> er "0", "no", eller "false" deler gruppen ikke.

en: @@admin-kick|Kick player@@
da: @@admin-kick|Spark spiller ud@@

en: @@cancel|Cancel@@
da: @@cancel|Annuller@@

en: Accept Party Invite
da: Accepter invitationen

en: Accepting incoming trade requests
da: Accepterer indkomne handels anmodninger

en: Accepting incoming trade requests.
da: Kan modtager anmodninger om byttehandler.

en: Account and Character Management
da: Ret konto og karakter

en: Account not connected. Please login first.
da: Kontoen er ikke tilsluttet. Du skal først logge ind.

en: Account was not found. Please re-login.
da: Brugernavnet eksisterer ikke. log venligst ind igen.

en: Account: %s
da: Konto: %s

en: Add
da: Tilføj

en: Agility
da: Adræthed

en: Agility %+d
da: Adræthed %+d

en: Agility:
da: Adræthed:

en: Agree trade
da: Accepter handel

en: Agreed. Waiting...
da: Godkendt. Venter...

en: All
da: Alle

en: Allow trading
da: Tillad handel

en: Allow whispers
da: Tillad hviskere

en: Ambient FX
da: Omgivende FX

en: An unknown member tried to say: %s
da: Et ukendt medlem forsøgte at sige: %s

en: Annihilated.
da: Udslettet.

en: Apply
da: Anvend

en: Applying change to OpenGL requires restart.
da: Ændringerne til OpenGL kræver at du genstarter klienten.

en: Are you sure you want to delete this character?
da: Er du sikker på at du vil slette denne karakter?

en: Assign
da: Tildel

en: Attack
da: Angrib

en: Attack %+d
da: Angreb %+d

en: Audio
da: Lyd

en: Being
da: Skabning

en: Bereft of life, you rest in peace.
da: Du siver langtsomt ud af din krop, du kan nu endelig slappe af.

en: Bubbles with names
da: Bobler med navne

en: Bubbles, no names
da: Bobler uden navne

en: Buy
da: Køb

en: Calibrate
da: Justering

en: Cancel
da: Fortryd

en: Cannot send empty whispers!
da: du kan ikke sende en hviskebesked uden tekst!

en: Cannot shout!
da: Kan ikke råbe!

en: Change
da: Ændre

en: Change Email Address
da: Skift e-mail adresse

en: Change Password
da: Skift adgangskode

en: Changes will take effect on map change.
da: Ændringerne træder i kraft når du er går til et nyt kort.

en: Channel operators can kick and op other users from the channel.
da: En operator kan gøre andre brugere til operators eller sparke dem ud af kanalen.

en: Channels are not supported!
da: Serveren understøtter ikke kanaler!

en: Character deleted.
da: Karakteren er slettet

en: Character stats OK
da: Du har brugt alle dine points

en: Chat Window
da: Chat-vindue

en: Chat creating failed!
da: Det lykkedes ikke at starte en chat.

en: Close
da: Luk

en: Colors
da: Farver

en: Command: /close
da: Kommando: /close

en: Command: /exp
da: Kommando: /exp

en: Command: /exp <policy>
da: Kommando: /exp <regel>

en: Command: /invite <nick>
da: Kommand: /invite <spiller>

en: Command: /item
da: Kommando: /item

en: Command: /item <policy>
da: Kommand: /item <regel>

en: Command: /kick <nick>
da: Kommando: /kick <navn>

en: Command: /leave
da: Kommando: /leave

en: Command: /op <nick>
da: Kommando: /op <navn>

en: Command: /quit
da: Kommando: /quit

en: Command: /topic <message>
da: Kommando: /topic <besked>

en: Command: /users
da: Kommando: /users

en: Completed
da: Udført

en: Confirm Character Delete
da: Bekræft sletning af karakter

en: Confirm:
da: Bekræft:

en: Confirmed. Waiting...
da: Bekræftet. Venter...

en: Connecting...
da: Opretter forbindelse...

en: Could not create party.
da: Kunne ikke oprette gruppe.

en: Could not join party!
da: Kunne ikke tilslutte sig gruppen!

en: Could not steal anything...
da: Kunne ikke stjæle noget som helst...

en: Create
da: Opret

en: Create Character
da: Lav en ny karakter.

en: Create Guild
da: Opret en guild

en: Critical Hit
da: Kritisk sår

en: Custom cursor
da: Brugerdefineret cursor

en: Debug Window
da: Debug-vindue

en: Default
da: Standard

en: Defense %+d
da: Forsvar %+d

en: Delete
da: Slet

en: Dexterity
da: Behændighed

en: Dexterity %+d
da: Behændighed %+d

en: Dexterity:
da: Behændighed:

en: Disregarded
da: Se bort fra

en: Do you want your possessions identified?
da: Du vil gerne have dine ejendele identificeret?

en: Drop
da: Smid

en: Email:
da: E-mail:

en: Emote failed!
da: Emote fejlede!

en: Enable joystick
da: Aktiver joystick

en: Enable/Disable Trading
da: Slå handler fra/til

en: Equip
da: Tag på

en: Equipment
da: Udstyr

en: Error
da: Fejl

en: Error creating guild.
da: Der opstod en fejl. Guilden kunne ikke oprettes

en: Error creating updates directory!
da: Fejl under oprettelsen af opdateringen mappen!

en: Error while loading %s
da: Kunne ikke loade %s.

en: Exp Notification
da: XP-notits

en: Experience sharing disabled.
da: Fra nu af deler gruppen ikke experience points.

en: Experience sharing enabled.
da: Fra nu af deler partyet experience points.

en: Experience sharing not possible.
da: Deling af exp kunne ikke slås til.

en: Failed adding item for unknown reason.
da: Fejlede i at tilføje genstand af en ukendt grund.

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
da: Fejlede i at tilføje genstand. Handels partneren har ikke flere frie pladser.

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
da: Fejlede i at tilføje genstand. Handels partneren bære på for meget.

en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
da: Fejlede i at tilføje genstand. Du kan ikke overlappe en slags genstand på vinduet.

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
da: Karakteren kunne ikke oprettes. Måske er navnet allerede brug.

en: Failed to delete character.
da: Kunne ikke slette karakteren.

en: Failed to send as sender or letter invalid.
da: Kunne ikke sende brevet. Afsender eller brev er ugyldigt.

en: Failed to use item.
da: Du kunne ikke bruge denne genstand.

en: Female
da: Kvinde

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Friend
da: Ven

en: Full screen
da: Fuld Skærm

en: GM Names
da: GM-navne

en: Global announcement from %s:
da: Besked fra %s til alle:

en: Global announcement:
da: Besked til alle.

en: Got disconnected from server!
da: Blev smidt af serveren!

en: Gui opacity
da: Gennemsigtighed

en: Guild
da: Opret en guild

en: Guild created.
da: Oprettede en ny guild

en: Help
da: Hjælp

en: Help Window
da: Hjælpevindue

en: Hide Windows
da: Gem vinduer

en: Huh? What's that?
da: Hmm? Hvad er det?

en: I guess this did not run too well.
da: Jeg går ud fra at dette ikke gik alt for godt.

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
da: Hvis <spilller>  (altså spillerens navn) indeholder mellemrum, så kan du sætter gåseøjne (").

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
da: Hvis det ikke var fordi du var så animeret, kunne du sikker imponere Chuck Norris.

en: If you're the last person in the channel, it will be deleted.
da: Hvis du er den sidste person på kanalen vil den blive slettet.

en: Ignored
da: Ignorer

en: Ignoring incoming trade requests
da: Ignorerer indkomne handels anmodninger

en: Ignoring incoming trade requests.
da: Ignorerer anmodninger om byttehandler.

en: Insert coin to continue.
da: Indsæt en mønt for at fortsætte.

en: Insufficient HP!
da: Utilstrækkelig HP!

en: Insufficient SP!
da: Utilstrækkelig SP!

en: Intelligence
da: Intelligens

en: Intelligence %+d
da: Intelligens %+d

en: Intelligence:
da: Intelligens:

en: Inventory
da: Inventarliste

en: Invite sent.
da: Invitationen er afsendt.

en: Item Shortcut %d
da: Shortcut %d

en: Item sharing disabled.
da: Fra nu af deler partyet ikke fundne ting.

en: Item sharing enabled.
da: Fra nu af deler partyet fundne ting.

en: Item sharing not possible.
da: Deling af fundne ting kunne ikke slås til.

en: Job: %d
da: Copy text   	
    Job: %d

en: Key Conflict(s) Detected.
da: Tast Konfikt(er) Opdaget.

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Kick failed!
da: Du kunne ikke sparke denne bruger af kanalen

en: Kick succeeded!
da: Brugeren er sparket ud af kanalen

en: Level: %d
da: Niveau: %d

en: Login
da: Log Ind

en: Looks like you got your head handed to you.
da: Det ser ud til at du fik du hoved udleveret til dig.

en: Luck
da: Held

en: Luck %+d
da: Held %+d

en: Luck:
da: Held:

en: Male
da: Mand

en: Map
da: Kort

en: Max
da: Maks

en: Message
da: Besked

en: Message closes chat.
da: Besked lukker chat.

en: Message now closes chat.
da: Besked lukker nu chat.

en: Minimap Window
da: Minikort

en: Misses
da: Rammer forbi

en: Money: %s
da: Penge: %s

en: Monsters
da: Monstre

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Move Up
da: Flyt op

en: Music volume
da: Lydstyrke på musik

en: NPCs
da: NPC'er

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Need a user to kick!
da: Du glemte at skrive navnet på den bruger der skal sparkes ud af kanalen

en: Need a user to op!
da: Du glemte at skrive navnet på den bruger der skal blive operator

en: Network Error
da: Netværksfejl

en: Next
da: Næste

en: Next Chat Tab
da: Gå til næste chat tab

en: No
da: Nej

en: No gameservers are available.
da: Der er ingen tilgængelige spilservere.

en: No text
da: Ingen tekst

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
da: Nej, børn. Din karakter døde ikke rigtigt. Den.. err... tog til et bedre sted.

en: Nothing to sell.
da: Du har intet at sælge.

en: Options:
da: Indstillinger:

en: Other Players' Names
da: Andre spilleres navne

en: Own Name
da: Eget navn

en: Particle Effects
da: Partikeleffekter

en: Particle effects
da: Partikeleffekter

en: Party
da: Gruppe

en: Party name is missing.
da: Du glemte at skrive et navn på dit party.

en: Party successfully created.
da: Du har nu oprettet gruppen.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Passwords do not match.
da: De indtastede adgangskoder stemmer ikke overens.

en: Pickup
da: Saml op

en: Pickup Notification
da: Opsamlingsnotits

en: Play
da: Spil

en: Players
da: Brugere

en: Please distribute %d points
da: Du mangler at fordele %d points

en: Please remove %d points
da: Du skal fjerne %d points

en: Please type both the address and the port of a server.
da: Skriv både adressen og porten på serveren.

en: Poison had no effect...
da: Giften havde ingen effekt...

en: Press the button to start calibration
da: Tryk på knappen for at starte justeringen.

en: Previous Chat Tab
da: Gå til sidste chat tab

en: Price: %s / Total: %s
da: Pris: %s / Total: %s

en: Propose trade
da: Foreslå handel

en: Pulse
da: Pulserende

en: Put all whispers in tabs
da: Placer alle hviskesamtaler i en tab

en: Quit
da: Afslut

en: Rainbow
da: Regnbuefarvet

en: Register
da: Registrer

en: Request for Trade
da: Anmodning om byttehandel.

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Windows
da: Nulstil Vinduer

en: Restart needed for changes to take effect.
da: Ændringerne kræver at du genstarter klienten.

en: Restart your client for the change to take effect.
da: Ændringerne kræver at du genstarter klienten.

en: Retrieve
da: Hent fra lager

en: Return now toggles chat.
da: Enter bringer nu focus på chatten.

en: Return toggles chat.
da: Retur bringer focus på chatten.

en: Rotate the stick
da: Rotere joysticket

en: Sadly, no trace of you was ever found...
da: Desværre, blev der aldrig fundet noget spor efter dig...

en: Saving screenshot failed!
da: Gemningen af skærmbilledet fejlede!

en: Screenshot
da: Gem skærmbillede som fil

en: Scroll Chat Down
da: Scroll chat ned

en: Scroll Chat Up
da: Scroll chat op

en: Seems you need more money... ;-)
da: Det ser ud til at du ikke har nok penge... :-)

en: Select OK
da: Vælg OK

en: Select amount of items to drop.
da: Vælg hvor mange genstande du vil smide.

en: Select amount of items to split.
da: Vælg hvor mange genstande du vil opdele.

en: Select amount of items to store.
da: Vælg hvor mange genstande du vil lagre

en: Select amount of items to trade.
da: Vælg hvor mange genstande du vil bytte.

en: Sell
da: Sælg

en: Setup
da: Opsætning

en: Setup Window
da: Opsætnings-vindue

en: Sfx volume
da: Lydstyrke på effekter

en: Shop
da: butik

en: Show pickup notification
da: Vis besked når noget samles op

en: Sit
da: Sid

en: Sit failed!
da: Sæt dig fejlede!

en: Skill Window
da: Færdigheds-vindue

en: Skills
da: Færdigheder

en: Smilie
da: Smiley

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Split
da: Opdel

en: Static
da: Fastlåst

en: Status Window
da: Statsvindue

en: Stop Attack
da: Stop angreb

en: Storage
da: Opbevaret

en: Store
da: Gem på lager

en: Strength
da: Styrke

en: Strength %+d
da: Styrke %+d

en: Strength:
da: Styrke:

en: Submit
da: Send forespørgsel

en: Switch character
da: Skift karakter

en: Switch server
da: Skift server

en: Talk
da: Snak

en: Target & Attack
da: Vælg modstander og angrib

en: Target NPC
da: Vælg NPC som ny modstander

en: Target Player
da: Vælg spiller som ny modstander

en: Text
da: Tekst

en: Thanks for buying.
da: Tak for købet.

en: Thanks for selling.
da: Tak for en god handel.

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
da: Manden med leen griber ud efter din sjæl.

en: The password needs to be at least %d characters long.
da: Adgangskoden skal mindst være %d bogstaver langt.

en: The password needs to be less than %d characters long.
da: Adgangskoden skal være mindre end %d bogstaver langt.

en: The username needs to be at least %d characters long.
da: Brugernavnet skal mindst være %d bogstaver langt.

en: The username needs to be less than %d characters long.
da: Brugernavnet skal være mindre end %d bogstaver langt.

en: This command causes the player to leave the party.
da: Denne kommando får dig til at forlade din gruppe

en: This command changes the party's experience sharing policy.
da: Denne kommando viser hvorvidt gruppen deler experience points.

en: This command changes the party's item sharing policy.
da: Denne kommando ændrer hvordan gruppen deler fundne ting.

en: This command closes the current whisper tab.
da: Denne kommando lukker den aktuelle hviskesamtale-tab

en: This command displays the party's current experience sharing policy.
da: Denne kommando hvorvidt gruppen deler experience points.

en: This command displays the party's current item sharing policy.
da: Denne kommando viser hvorvidt gruppen deler fundne ting.

en: This command invites <nick> to party with you.
da: Denne kommando inviterer <spiller> til din gruppe.

en: This command leaves the current channel.
da: Denne kommando forlader kanalen

en: This command makes <nick> a channel operator.
da: Denne kommando gør <navn> til operator

en: This command makes <nick> leave the channel.
da: Denne kommando sparker <navn> ud af kanalen

en: This command sets the topic to <message>.
da: Denne kommando sætter kanalens emne til <besked>

en: This command shows the users in this channel.
da: Denne kommando viser alle brugere på kanalen

en: This is what the color looks like
da: Sådan ser farven ud.

en: To:
da: Til:

en: Toggle Chat
da: Slå chat til eller fra

en: Trade
da: Handl

en: Trade canceled.
da: Handel annulleret.

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
da: Handlen blev annulleret af en ukendt grund.

en: Trade completed.
da: Handel er komplet.

en: Trade failed!
da: Handel fejlede!

en: Trade with %s cancelled.
da: Byttehandel med %s blev afbrudt.

en: Trade: You
da: Handel: Dig

en: Trade: You and %s
da: Byttehandel: %s og dig.

en: Trading isn't possible. Character doesn't exist.
da: Du kan ikke handle. Karakteren findes ikke.

en: Trading isn't possible. Trade partner is too far away.
da: Du kan ikke handle. Handle partneren er for langt væk.

en: Trading with %s
da: Handler med %s

en: Unable to buy.
da: Du kan ikke købe.

en: Unable to sell.
da: Kunne ikke sælge.

en: Unequip
da: Tag af

en: Unknown command.
da: Ukendt kommando

en: Unknown item
da: Ukendt genstand

en: Unregister
da: Frameld

en: Up
da: Op

en: Updating...
da: Updatere...

en: Use
da: Brug

en: Visible names
da: Synlige navne

en: Vitality
da: Helbred

en: Vitality %+d
da: Helbred %+d

en: Vitality:
da: Helbred:

en: Waiting for server
da: Venter på serveren

en: Warp failed...
da: Warp mislykkede...

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
da: Vi beklager at måtte informere dig, om at din karakter var dræbt i kamp.

en: Weight:
da: Vægt:

en: When ignoring:
da: Når ignorer:

en: Whispering to %s: %s
da: Hvisker til %s: %s

en: Yes
da: Ja

en: You are an ex-player.
da: Du er en forhenværende spiller.

en: You are dead.
da: Du er død.

en: You are no more.
da: Du er ikke mere.

en: You are not that alive anymore.
da: Du er ikke så levende som du engang har været.

en: You cannot do that right now!
da: Det kan du ikke gøre lige nu!

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
da: Du kan ikke bruge denne færdighed med dette slags våben!

en: You don't have enough money.
da: Du har ikke penge nok.

en: You give:
da: Du giver:

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
da: Du er blevet bandlyst fra spillet indtil %s. Kontakt venligst en GM i forummet.

en: You have ceased to be.
da: Du er holdt op med at være til.

en: You have left the party.
da: Du har foradt gruppen.

en: You have no memos!
da: Du har ingen memorandaer!

en: You have not yet reached a high enough lvl!
da: Du er ikke nået til det rette Niveau endnu!

en: You need another blue gem!
da: Du har behov for en blå krystal mere

en: You need another red gem!
da: Du har behov for en rød krystal mere

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
da: Du kvajede dig igen, smid din krop ned i kloakken og find dig en ny.

en: You're a stiff.
da: Du er en hård nød at knække, men desværre død.

en: You're carrying to much to do this!
da: Du har for meget på dig, til at kunne gøre dette

en: You're not dead yet. You're just resting.
da: Du er ikke død endnu. Du hviler dig bare.

en: You're off the twig.
da: Drik noget syre.

en: You're pining for the fjords.
da: Du er tabt bag en vogn.

en: You've expired and gone to meet your maker.
da: Du er udløbet og er gået hen for at møde din skaber.

en: You've kicked the bucket.
da: Du har stillet træskoene.

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile.
da: Du har spist af dødens pølse for den sidste gang.

en: Your metabolic processes are now history.
da: Din tid er ovre.

en: Your name needs to be at least 4 characters.
da: Dit navn skal være mindst 4 bogstaver langt.

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
da: Din plan om at smadre fjendens våben, ved at benytte din hals fejlede.

en: as particle
da: som partikeleffekt

en: high
da: høj

en: in chat
da: i chat

en: low
da: lav

en: max
da: maks

en: medium
da: mellem

en: off
da: deaktiveret

en: unnamed
da: unavngivet
